خانه / اجتماعی /   آسیب‌شناسی قتل‌ها و خودکشی‌های اخیر در سقز

  آسیب‌شناسی قتل‌ها و خودکشی‌های اخیر در سقز

در حدود یک ماه گذشته چند فقره قتل و خودکشی (حدود ۴ فقره) در شهرستان سقز به وقوع پیوسته که موجب تعجب و اظهار تاسف شهروندان شده است، لذا آسیب شناسی موضوع و ارائه راهکارهای مناسب جهت پیشگیری و کاهش این رفتارها و مسائل ضروری به نظر می رسد.
 

            
برپایه گزارش‌های منتشره، اوایل هفته جاری یک جسد در نزدیکی روستای قشلاق افغانان از توابع بخش مرکزی شهرستان سقز پیدا شده، که پس از انتقال آن جسد توسط سازمان آتش نشانی با هماهنگی نیروی انتظامی و دستگاه قضایی برای شناسایی توسط پزشکی قانونی به سردخانه بیمارستان سقز، مشخص شده که جسد متعلق به مردی سقزی ساکن خیابان سعدی است که به قتل رسیده است.
از سوی دیگر، همچنین در روز ۱۱ فروردین در محله شریف آباد سقز یک مرگ مشکوک بوقوع پیوسته و در روز ۲۱ فروردین هم در روستای خانقاء از توابع بخش زیویه یک پسر بچه ۱۱ ساله به علت حلق آویز شدن جانش را از دست داده است.
همچنین در روز ۲۵ فروردین دختر ۱۴ ساله سقزی خود را حلق آویز کرده و جان خود را از دست داده است.
به گزارش سایت گولان، «الهه زارعی» ساکن روستای قلعه کهنه از توابع بخش زیویه شهرستان سقز در اقدامی دست به خودکشی زده و جان خود را از دست داده است.
افزایش این قتل ها و خودکشی های مشکوک موجب نگرانی صاحبنظران و مردم شده است و تحلیل موضوع را ضروری ساخته است.
 در این رابطه دکتر مهدی قادری جامعه شناس و پژوهشگر اجتماعی درخصوص علت بروز این حوادث ناخوشایند در جامعه معتقد است: افزایش خشونت و رشد آسیب های اجتماعی در شهرها پدیده ای چندبعدی و چند علی است که برای تحلیل آن نیازمند رویکردی جامع و بین رشته ای هستیم.
این عضو هیات علمی دانشگاه پیام نور افزود: از منظر جامعه شناسی رشد مشکلات اجتماعی در اثر عوامل مختلفی اتفاق خواهد افتاد که می توان به شکل زیر بیان نمود:
– عوامل اقتصادی همانند: فقر، توزیع نابربر ثروت و منابع مادی، بیکاری و…
– عوامل فرهنگی اجتماعی همچون: تغییرات ارزش ها و نگرش ها، گسست نسل ها، اعتیاد، رواج الگو و خرده فرهنگ های جدید، کاهش همبستگی اجتماعی و..
– عوامل خانوادگی مانند: اختلافات بین اعضای خانواده، شیوه های ناصحیح رفتار، افزایش تنش بین اعضای خانواده و…
– عوامل زیستی، روانی و فردی همچون: ناامنی روانی، بحران هویت، استرس، تقلید ناآگاهانه و…
دکتر قادری افزود: مجموعه این عوامل و سایر عوامل دیگر منجر به تحولاتی در مناسبات بین افراد در جامعه شده که پیامد آن کاهش تساهل و مدارا، رشد خشونت، قتل های ناخواسته و مشکوک، درماندگی و اقدام به خودکشی در میان افراد و… خواهد شد.
این جامعه شناس درخصوص راه های پیشگیری از این حوادث گفت: رشد و گسترش این مسائل نیازمند مطالعه، آسیب شناسی جدی و عزم پژوهشگران و مسئولان مرتبط است که با مطالعه جدی و جامع، راهکارها و برنامه های مناسبی را به منظور کاهش و پیشگیری از رشد این مسائل اتخاذ کنند.
از سوی دیگر رحیم مرادی مددکار اجتماعی معتقد است: تقویت همبستگی اجتماعی، تقویت نهادهای مددکاری و مشاوره اجتماعی، برگزاری نشست و دوره های آموزشی برای خانواده ها، آموزش مهارت های زندگی، تقویت نهادهای حمایتی، فرهنگ سازی و پخش برنامه های آموزشی توسط رسانه های مختلف، آسیب شناسی موضوع و… برای پیشگیری از این حوادث ضروریست.

شناسه خبر : 9289

این خبر رو هم ببینید

اراضی ملی؛ معضلی که دست از سر سقزی ها بر نمی دارد

اراضی ملی یا تداخل مالکیت اراضی داخل محدوده یا روستاهای شهرستان سقز، معضلی است که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + 20 =