خانه / فرهنگی /  آغاز به کار «آموزشگاه زبان کُردی سوما» در بوکان و استقبال مردم از آن

 آغاز به کار «آموزشگاه زبان کُردی سوما» در بوکان و استقبال مردم از آن

موسسه فرهنگی و آموزشی سوما بزرگترین مرکز آموزش زبان و ادبیات کردی در ایران است که هم اکنون دارای بیش از ۳۰۰۰۰ فارغ التحصیل در شهرهای مختلف کشور می باشد

این موسسه در سال ۱۳۷۴ تحت عنوان «شرکت تعاونی خدمات فرهنگی،نمایشی و آموزشی سوما» مجوز خود را از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دریافت کرد. ولی به دلیل پاره ای از مشکلات، عملا تا سال ۱۳۷۹ فعالیت چندانی نداشت.
 
پس از آن سال، موسسه مذکور به صورت جدی فعالیتهای خود را با مرکزیت مهاباد و مدیریت آقای رحیم سلطانی آغاز و در بیشتر شهرهای کردنشین ایران، شعباتی را دایر نمود.
 
به نحوی که هنوز چند سالی از فعالیت آن نگذشته نبود که بالغ بر ۳۰۰ شعبه در شهرها و روستا و حتی در ۳۲ دانشگاه کشور از جمله دانشگاه شهید بهشتی، زنجان، همدان و… دایر و موفقیتهای چشمگیری را در راستای تدریس زبان و ادبیات کردی کسب کرد. هم اکنون آموزشگاه سوما نه تنها در داخل کشور بسیار فعال می باشد بلکه در خارج از کشور نیز فعالیتهای خود را توسعه داده و همکاری های مستمری با نهادهایی همچون «وزارت روشنبیری اقلیم کردستان»، «انجمن علمی کرد (کوری زانیاری کورد)»، «انستیتو کرد پاریس» و دانشگاهها و آکادمیهای فعال در زمینه فرهنگ و ادبیات کردی دارد.
 
در سال ۱۳۸۱ مجوز نمایندگی سوما برای فعالیت در شهرستان بوکان به آقای مصطفی ایلخانی زاده اعطا شد و از آن سال به بعد به صورت فعال در این شهرستان فعالیت خود را آغاز کرد و تا سال ۱۳۸۴ حدود ۱۸۰۰ نفر در بوکان و اطراف آن، در زمینه های مختلف ادبیات کردی از جمله یادگیری رسم الخطهای آرامی و لاتین و دستور زبان کردی فارغ التحصیل شدند.
 
در سال ۸۴ پروانه نمایندگی  این موسسه به آقای امیر فردپیاده از جوانان فعال و علاقه مند به فرهنگ و ادبیات کردی، اعطا شد. نامبرده نیز به علت پاره ای مشکلات قادر به مداومت در این امر نبود و هر از گاهی بنا به اصرار دوستان و هواداران سوما، کلاسهایی را هرچند ماه یکبار و به صورت رایگان برگزار می نمود.
 
از آنجایی که این روند باب میل دوستدران زبان و ادبیات کردی نبود در شهریور ماه امسال، عده ای از جوانان بوکانی که غالبا از فارغ التحصیلان مقاطع تحصیلات تکمیلی دانشگاه های مختلف کشور بودند گرد هم آمدند و تصمیم گرفتند با هدف ارتقای زبان و ادبیات کردی در بوکان و توابع آن، حمایتهای خود را از موسسه سوما، علی الخصوص نمایندگی آن در بوکان اعلام نمایند.
 
 بر همین اساس طی جلسات متعدد با آقای امیر فردپیاده مقرر کردند که برنامه های خود را با اهداف زیر و در چارچوب کلی موسسه سوما، به صورت جدی پیگیری می کنند:
 
۱-ارتقای دانش خواندن و نوشتن به زبان کردی در بین مردم فرهنگ دوست بوکان از طریق برگزاری دوره های:
 
الف) آموزش خواندن و نوشتن به زبان کردی برای کودکان
 
ب) آموزش رسم الخطهای آرامی و لاتین در ادبیات کردی
 
ج) آموزش دستور زبان کردی
 
د) شناسایی و آمادگی معلمین بیشتر برای رسیدن به اهداف موسسه
 
۲-برگزاری همایشها و جلسات متعدد در حوزه ی فعالیت خود و دعوت از شعرا، ادبا و سایر بزرگان فرهنگ و ادب کردی
 
۳-تشکیل یک هیات علمی فعال و برگزاری نشستهای مستمر برای ارتقای سطح علمی موسسه، از طریق چاپ مقالات مرتبط با زبان و ادبیات کردی، شرکت و سخنرانی در همایش های فرهنگی و ادبی، بررسی و به کارگیری راهکارهای افزایش اعتماد اقشار مختلف جامعه به موسسه، تحقیق در خصوص روش های نوین و کارآمد آموزشی و شیوه های به کارگیری این روش ها در موسسه و…
 
۴-صدور کارت عضویت برای تمامی دارندگان مدارک آموزشی سوما (درصورت تمایل) ، تشکیل جلسات سالیانه یا شش ماهه و دعوت از اعضا و اتخاذ نظرات و آرای آنان در خصوص فعالیتهای موسسه.
 
لازم به ذکر است که پس از گذشت تنها چند روز از شروع مجدد فعالیتهای موسسه سوما در بوکان، به یمن نام نیک موسسه و سابقه ی درخشان آن، استقبال بی شماری از آن شده است. هرچند که با توجه به علاقه فراوان مردم بوکان به فرهنگ و ادبیات کردی، این امر دور از ذهن نبود.
 
جهت استحضار علاقه مندان:
 
زمان ثبت نام دوره پاییزه: ۱۷لغایت ۳۱ شهریور
 
زمان شروع کلاسها: ۱/۷/۹۳
 
ساعت برگزاری کلاسها با توجه به وقت و علاقه شرکت کنندگان عزیز، حسب مورد، صبح، عصر یا شب خواهد بود.
 
آدرس: بوکان؛ پاساژ شهرداری، طبقه زیرین، پلاک۹ تلفن (امیر فردپیاده): ۰۹۱۴۹۸۴۸۹۱۷
 
*این مطلب توسط “ایوب میری” کارشناس ارشد اقتصاد و عضو هیئت علمی موسسه سوما نوشته شده و زریان در راستای حمایت از فعالیتهای فرهنگی آن را منتشر کرده است.

شناسه خبر : 19749

این خبر رو هم ببینید

سقز، شهر هزار صحنه/ ابراهیم محمدحسینی*

نام سقز، زبانزد عام و خاص است؛ این شهرت به دلایل مختلفی است که صاحب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − 12 =