خانه / سیاسی / آلتان تان : HDP آرای کردهای اسلام گرا را کسب خواهد کرد

آلتان تان : HDP آرای کردهای اسلام گرا را کسب خواهد کرد

انتخابات پارلمانی امسال بسیار خوب به نظر میرسد. چرا که کُردهای مذهبی که قبلا به آک پارتی رای میدادند و کسانی چون علوی ها که قبلا به حزب جمهوری خلق ج. ه. پ رای میدادند، به حزب دموکراتیک خلق ها روی آورده اند و از این رو چه از آرا آک پارتی و چه از آرای ج. ه . پ کاسته شده است

آلتان تان، نماینده مجلس ترکیه از شهر دیاربکر و عضو اسلام گرای حزب دموکراتیک خلق ها است. وی تحصیلاتش را در رشته ی مهندسی عمران به پایان برده است . آلتان تان همچنین در رشته ی فقه شافعی نیز تحصیل کرده است. پدر او در دوران کودتای نظامی سال ۱۹۸۰ میلادی و در زندان دیاربکر زیر شکنجه درگذشته است. آلتان تان در انتخابات سال ۲۰۱۱ میلادی به حزب صلح و دموکراسی پیوست و با کسب آرای قابل توجهی از حوزه ی انتخابیه ی دیاربکر به مجلس ملی ترکیه راه یافت. اکنون نیز وی از همین حوزه انتخابیه و البته این بار به عنوان عضو حزب دموکراتیک خلق ها وارد رقابت انتخاباتی شده است. با آن که حزب کنونی وی یعنی حزب دموکراتیک خلق ها یکی از نهادهای سیاسی وابسته به پ.ک.ک و مدافع آراء و اندیشه های چپ گرایانه است اما آلتان تان همواره بر رویکردهای اسلامی خود اصرار کرده و می توان گفت وی نماینده ای است که با حزب خود زاویه دارد. تان در سال ۲۰۱۳ همراه با دو نماینده ی دیگر در زندان امرالی با عبدالله اوجالان، رهبر زندانی پ.ک.ک ملاقات کرد و بعدها رسانه های نزدیک به دولت، اطلاعات مربوط به این  ملاقات را افشا کردند و مشخص شد که در آن ملاقات بین آلتان تان و اوجالان بحث در گرفته است. وی چند سال مشاور نجم الدین اربکان، نخست وزیر فقید ترکیه در مناطق کُردنشین بوده و در سال ۲۰۱۳ در یک گفتگوی اختصاصی با کردپرس اعلام کرد: اربکان هیچ برنامه ای برای حل معضل کُردها نداشته است.
 
آلتان تان در مصاحبه پیش رو با کرد پرس به بررسی وضعیت انتخابات ۲۰۱۵ پارلمانی ترکیه و مذاکرات صلح پرداخته است. این مصاحبه به شرح زیر است:
 
 
 
۱٫ آقای آلتان تان هرچه به انتخابات نزدیک می شویم تنش میان HDP و حزب عدالت و توسعه بیشتر می شود و دوطرف مواضع تندی نسبت به هم اتخاذ می کنند، به نظر شما این مسئله ناشی از چیست ؟
 
آلتان تان- دلیل این حملات لفظی آک پارتی این است که در ترکیه هر هفته و یا هر ماه یکبار نظرسنجی هایی صورت میگیرد و در این نظرسنجی ها هر روز بر آرای ه. د. پ افزوده میشود، به همین جهت هم طیب اردوغان میداند اگر حزب دموکراتیک خلق ها حد نصاب را پشت سر بگذارد( که انشالله پشت سر خواهد گذاشت)،دیگر آک پارتی نمیتواند یک اقتدار بی رقیب باشد و نمیتواند هر اقدامی را که دوست دارد انجام دهد.او برای بدست آوردن این اقتدار ۲۷۶ نماینده لازم دارد ولی در صورتی که ه. د .پ حدنصاب را بدست بیاورد تعداد نماینده های حزب عدالت و توسعه حداکثر ۲۴۰ الی ۲۵۰ نفر خواهدبود.به همین دلیل هم آنها ترسیده اند و با هدف اینکه حزب دموکراتیک خلق ها حدنصاب را به دست نیاورد این حملات را علیه ه. د .پ ترتیب میدهند.
 
۲٫ آیا شرایط را برای کسب حدنصاب ۱۰ درصدی توسط حزب دموکراتیک خلق ها فراهم می بینید؟
 
آلتان تان- امسال شرایط بسیار خوب به نظر میرسد. چرا که کُردهای مذهبی که قبلا به آک پارتی رای میدادند و  کسانی چون علوی ها که قبلا به حزب جمهوری خلق ج. ه. پ رای میدادند، به حزب دموکراتیک خلق ها روی آورده اند و از این رو چه از آرا آک پارتی و چه از آرای ج. ه . پ کاسته شده است. تعداد بسیاری از مردم هم از سیاست های حزب عدالت و توسعه ناراضی هستند و میگویند ما هرچند حزب ه. د. پ را ایده آل نمیبینیم ولی آرای خود را به صورت امانت به شما میسپاریم.
 
۳٫ انتقادی که همیشه از HDP می شود این است که هیچگاه نتوانسته است با طیف اسلام گرا و مذهبی جامعه کردی ترکیه و حتی کل ترکیه رابطه خوبی داشته باشد، برای شما که فردی اسلام گرا هستید، مواضع لائیک و غیرمذهبی HDP مشکل ساز نیست؟
 
آلتان تان- ببینید ه. د. پ به هیچ وجه  تا به حال نگفته است که یک حزب اسلامی است. یعنی نمیخواهد ایدئولوژی خاصی را بر دیگران تحمیل کند، آنها میگویند ما یک حزب لائیک هستیم ولی حق و حقوق همه را به رسمیت میشناسیم و هرکس از مسلمان سنی و شیعه و علوی و یا  شهروندان مسیحی و ایزدی و … همه میتوانند بر آیین خود باشند و در این زمینه هم آزاد هستند و هیچگونه اجباری نباید وجود داشته باشد. یعنی در حال حاضر پروژه ه. د. پ به دنبال احقاق حقوق و آزادی های همه این ملل و اقوام و ادیان است. حزب دموکراتیک خلق ها خود را بعنوان یک حزب مارکسیستی یا اسلامی معرفی نکرده است. به همین دلیل هم مردم اقناع شده اند و بسیاری از کُردهای مذهبی هم بر همین اساس انشالله به حزب دموکراتیک خلق ها رای خواهند داد.
 
۴٫ با توجه به مذهبی بودن بیشتر بافت جامعه کردی ترکیه، به نظر شما یکی از دلایل اقبال عمومی به حزب آک پارتی همین دوری HDP از مذهب و جریان های اسلامی نیست؟ آیا HDP با نزدیک شدن به علمای کرد و جریان مذهبی و اسلامی کردستان ترکیه نمی توانست موفق تر باشد و آلترناتیوی برای آک پارتی در مناطق کردی ترکیه باشد و رأی اسلام گراهای کرد راهم از آن خود کند؟
 
آلتان تان-   درست است ولی ببینید تا به امروز چپ های کُرد و چپ های ترکیه از مذهبی ها دوری میکردند و این یک سیاست غلط بود. ولی در حال حاضر هرچند نمیشود گفت همه آنها تغییر سیاست داده اند ولی اکثر چپ ها در حال حاضر متوجه این واقعیت شده اند که کُردها مسلمانند و اگر ببیند در جایی سیاستی بر علیه دین به پیش میرود در آن مشارکت نمیکنند.بر همین اساس هم در این انتخابات تعداد زیادی از کُردهای مذهبی هم بعنوان کاندیدای  ه. د. پ در انتخابات نامزد شده اند و انشالله این فاصله ها روز به روز کمتر خواهد شد و به یکدیگر نزدیک تر خواهیم شد.
 
۵٫ به نظر شما چه دلیلی دارد آک پارتی که این همه مواضع پرتنشی در مورد کردهای ترکیه دارد، درصد بالایی از آرای مناطق کردنشین را به دست بیاورد. در انتخابات های گذشته همیشه شاهد بودیم که احزاب کردی حتی نیمی از آرای مناطق کردنشین را نتوانسته اند به خود اختصاص دهند؟
 
آلتان تان- در این جا دو مسئله وجود دارد.کُردها اکثر دیندار و مذهبی هستند و تا به حال بر این باور بودند که اردوغان مسلمان است و مسئله کُرد و کُردستان را حل خواهد کرد، این اعتقاد پیشتر وجود داشت.ولی اکثر آنها دیگر اردوغان را باور ندارند و میگویند که او دروغ میگوید و با کردها بازی میکند و در حال گول زدن آنهاست. و دلیل دوم اینکه اگر تا به حال کُردهای مسلمان و دیندار آرای خود را به آک پارتی میدادند، بدین جهت بود که یک آلترناتیو و جایگزینی برای حزب عدالت و  توسعه در مناطق کردنشین وجود نداشت.
 
۶٫ برخی از منتقدان پ.ک.ک معتقد هستند که این جریان و احزاب نزدیک به آن همانند HDP بیشتر از آنکه ملی گرا و کردی باشند، احزابی دست چپی و مارکسیستی هستند برای شما که در HDP مشغول فعالیت هستید چنین چیزی محسوس است یانه؟ آیا جنبه مارکسیستی غالبی که در حزب دموکراتیک خلق ها وجود دارد برای شما آزار دهنده نیست؟
 
آلتان تان- امروز لازم است همه بدانند که مردم ما و اکثر ملت های خاورمیانه چه عرب و کُرد و تُرک و … همه مسلمان یا دیندارند. هر سیاستی که به دور از دین باشد و یا علیه دین باشد به نتیجه نخواهد رسید و پیشبرد آن ممکن نخواهد بود و به نظر من اکثر دوستانی که چپ هستند هم این واقعیت را دیده اند. لازم هم نیست که همه دیندار و یا مسلمان باشند ولی ضدیت با دین به هیچ عنوان پذیرفته شده نیست و آنها باید با مسامحه رفتار کنند و ارتباط بین همه افکار باید ترویج داده شود.
 
۷٫ به نظر شما سرنوشت مذاکرات صلح در نهایت به کجا ختم می شود؟ آیا راه نیافتن HDP به مجلس نقطه پایانی برای مذاکرات صلح است؟
 
آلتان تان-  مسلما راه پیدا نکردن ه. د. پ به مجلس مشکل ساز خواهد بود، چرا که حزبی که در حال حاضر نماد کُردهاست،حزب دموکراتیک خلق هاست. و به نظر من اساس یک سیاست مناسب در مورد مسئله کُردها راه پیدا کردن ه. د. پ به پارلمان ترکیه است تا بدین طریق مسئله کُرد در ترکیه به شیوه ای دموکراتیک حل شود.
 
 
 
مصاحبه : سرویس ترکیه خبرگزاری کردپرس
 
کد مطلب: ۸۴۲۹۳  |  تاريخ: ۱۳۹۴/۲/۲۸  |  ساعت: ۱۹ : ۵۲

شناسه خبر : 15743

این خبر رو هم ببینید

بلومبرگ: سرکردۀ جدید داعش در استانبول دستگیر شد

روزنامۀ بلومبرگ از قول مقامات ترکیه مدعی شد، سرکردۀ جدید داعش در استانبول توسط پلیس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × دو =