خانه / فرهنگی / آمار پائین مطالعه در کردستان/ ۳ کتابخانه روستایی افتتاح می شود

آمار پائین مطالعه در کردستان/ ۳ کتابخانه روستایی افتتاح می شود

قروه- مدیر کل کتابخانه های عمومی کردستان با اشاره به آمار پائین مطالعه در این استان گفت: همکاری و مشارکت تمامی ادارات دولتی و خود مردم بهترین اقدام در راستای افزایش آمار مطالعه در این استان است.

به گزارش خبرنگار مهر، اسماعیل احمدی شامگاه شنبه در نشست کتابخوان در شهرستان قروه اظهار داشت: جامعه ما علیرغم داشته های بسیار غنی و شایستگی های ارزشمندی که در حوزه فرهنگ و کتاب دارد قدری نسبت به کتاب به دلایل مختلفی بی تفاوت و نامهربان است.
وی با اشاره به اینکه اینگونه برنامه ها به عنوان برنامه نمادین نام گرفته می شوند، افزود: در حال حاضر یکی از مباحث در امر فرهنگ مطالعه و یکی از چالشهای موجود در این زمینه این است که توده عمومی جامعه نسبت به کتاب خوب قدری بی اطلاع و یا کم اطلاعند.
به گفته احمدی طرح کتابخوان نشستی است با دو هدف اساسی برای تشویق و ترغیب جوانان و نوجوانان به امر کتابخوانی و مطالعه که نیاز است در این زمینه تمامی اقشار مختلف جامعه حضوری فعال و مستمر داشته باشند.
وی اشتراک گذاری کتاب خوب با درک درست نسبت به کتاب و معرفی کتابخوانان حرفه ای برای نورسیده های اهل مطالعه را حداقل اهداف برای این پروژه دانست.
مدیر کل کتابخانه های کردستان گفت: انتظار داریم این روند با حمایت همه جانبه ادامه داشته باشد.
احمدی با بیان اینکه لازم است این پاتوقهای ادبی و فرهنگی به عموم جامعه معرفی شوند اظهار داشت: باید این غبار نشسته بر سیمای فرهنگی برداشته شود تا به درک درست و عاطفی و مرکزی خوبی جهت ارتباط بهتر با عموم جامعه برسیم.
وی توجه ویژه به عمق و ارزش کتابخوانی را مهم دانست و افزود: اگر برآوردی به کتابهای معرفی شده توسط مقام معظم رهبری داسته باشیم این مسئله کاملاً به چشم می آید لذا امید است ما مسئولان بتوانیم به عنوان خدمتگزاران حوزه کتاب نسبت به مسئله کتاب با همفکری و همراهی اهتمام جدی تر داشته باشیم.
اسماعیل احمدی تصریح کرد: در نشست امروز کمیت مطالعه چندان مدنظر نیست بلکه قصد بر این است به کیفیت مطالعه و کتاب پرداخته شود چرا که اصلی ترین چالش امروز در کیفیت مطرح است.
به گفته این مقام مسئول شاخص مطالعه پایین در استان کردستان به علت برخی مشکلات زیربنایی در سطح کشور پائین است و امید می رود که این معضل در بازه های زمانی ۳ تا ۴ ساله حل و فصل شود.
احمدی جهت توسعه و گسترش فرهنگ مطالعه دو عرصه سخت افزاری و نرم افزاری را مهم دانست و بیان کرد: برای افزایش فرهنگ مطالعه در استان نباید تنها به یک ارگان نگاه وظیفه ای داشت بلکه نقش ارگانها و نهادهای فرهنگی از جمله رسانه ها می توانند نقش مهم و کلیدی داشته باشند.
وی با بیان اینکه برای رفع کمبود زیربنا و برای اینکه فضاهای فرهنگی را گسترش دهیم در حال بررسی و اجرای برنامه های ویژه هستیم، گفت: راه اندازی کتابخانه های روستایی در تمام نقاط استان، تلاش در حوزه های نرم افزاری و کار در حوزه کودک به صورت ریشه ای برای جذب بیشتر این قشرآینده ساز، نمونه هایی از این برنامه های ویژه است.
احمدی اظهار داشت: اگر در بخش کودک به صورت جدی و ریشه ای کار شود نه تنها فرهنگ مطالعه ترویج داده می شود بلکه کتابخوانان حرفه ای نیز آموزش داده می شوند.
به گفته وی بخش کودک کتابخانه مدرس قروه به زودی به بهترین شکل ممکن گسترش می یابد و این باید الگویی برای دیگر کتابخانه های سطح استان باشد.
مدیر کل کتابخانه های استان افزود: برای حرکت در مسیر بالا بردن فرهنگ مطالعه در استان باید تمام کتابخانه ها اگر بخش کودک ندارند راه اندازی و اگر دارند تقویت شوند، همچنین در این بخشها باید کتابدار کودک با تمامی اطلاعات لازم و به روز حضور داشته باشند.
وی با بیان اینکه به زودی بخش کودک تمامی کتابخانه های استان تکان اساسی می خورند، عنوان کرد: علاقمندی کودک به کتاب باید به صورت کاملاً ویژه توسط این بخشها و به وسیله کتابداران کودک صورت گیرد.
احمدی با اشاره به طرح کتابخوان جهت معرفی بهتر کتابهای با کیفیت، افزود: اولویت با مؤلفین و نویسندگان بومی منطقه جهت توجه بیشتر به این مقوله می باشد لذا نیازاست فضاهای زیربنایی گسترش یافته و کارهای فرهنگی به بهترین شکل صورت پذیرد.
وی همکاری و هماهنگی تمامی عوامل فرهنگ ساز را مهم خواند و تأکید کرد: در ترویج و تبلیغ کارهای فرهنگی نیاز به همراهی و همکاری این ارگانها بوده تا به یک آشتی بزرگ در رابطه با کتاب برسیم.
به گفته احمدی در هفته دولت در سطح استان سه باب کتابخانه روستایی در شهرستان کامیاران افتتاح می شود که این امر در مناسبتهای مختلف از جمله هفته کتاب، دهه فجر، ایام بازگشایی مدارس و … در تمامی شهرستانهای استان اجرا می شود.
کتاب بیشتر از درس و معلم می آموزد
در ادامه این نشست رئیس کتابخانه های عمومی قروه با بیان اینکه کتاب بیشتر از درس و معلم به انسان می آموزد، اظهار داشت: در شهرستان قروه ۶ کتابخانه که ۵ باب آن نهادی و یک باب دیگر مشارکتی است، وجود دارد.
جواد عباسی با بیان اینکه متأسفانه اکثر کتابخانه ها در سطح شهر قروه فعالیت دارند، افزود: باتوجه به اینکه کتابخانه های روستایی در شهرستان وجود ندارد لذا به صورت حق انتفاع در ساختمانهای نیمه کاره با همکاری بخشداران و دهیاران، این مهم مسئله اول نهاد کتابخانه ها می باشد.
به گفته وی با یک نگاه آماری مطابق با سند نهضت مطالعه مفید به ازای هز ۱۰۰ نفر ۲ سانتی متر فضای کتابخوانی در سطح شهرستان موجود است و باید دانست که لزوم فضای کتابداری برای هز ۱۰۰ نفر ۸ متر براساس سند چشم انداز سال ۲۰۰۵ می باشد.
عباسی به اختصاص ۱۰۰ درصدی خدمات مجازی به صورت کاملاً رایگان در کتابخانه های شهرستان اشاره کرد و افزود: در حال حاضر حدود ۴ هزار نفر عضو در کتابخانه های شهرستان داریم که از این تعداد عضویت ۳ درصد مختص به مردم شهر قروه است.
وی سرانه مطالعه در قروه را یک درصد عنوان کرد و یادآور شد: این درصد سرانه برای شهرستان قروه بسیار نامطلوب و ضعیف می باشد و نیاز است فرهنگ سازی برای گسترش کتاب و کتابخوانی افزایش یابد.
به گفته وی ۴۰ نویسنده صاحب اثر در شهرستان قروه وجود دارند که از این تعداد ۲۵ نفر آقایان و ۱۵ نفر آن بانوان می باشند.
عباسی بهسازی فضاهای کتابخانه ها را امری لازم و ضروری دانست و عنوان کرد: ارزش کتاب و کتابخوانی باید از مقطع سنی پایین ترویج یابد و برای اجرای این مهم بخش کودک کتابخانه ها باید فعال تر و پویاتر وارد عمل شود.
وی تصریح کرد: امروز ایجاد فضاهای مجازی که همه را به خود دلبسته کرده باعث شده است سطح مطالعه و رجوع کردن به کتاب و کتابخانه تضعیف شوند لذا برای مبارزه با این غول مجازی نیاز به غنی سازی کتابخانه ها، روزآمد کردن منابع است تا این خلاء فرهنگی به وجود آمده از بین برود.
شایان ذکر است این نشست با معرفی کتابهای مهم و مفید توسط کتابداران و عده ای از نویسندگان بومی منطقه به پایان رسید.

شناسه خبر : 4335

این خبر رو هم ببینید

مصاحبه خواندنی رهبر انقلاب درباره شخصیت دکتر شریعتی

۲۹ خرداد ماه مصادف است با سالگرد درگذشت دکتر علی شریعتی از متفکران نام آشنای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + شش =