خانه / سیاسی / آمریکایی‌ها در تضعیف جمهوری اسلامی همواره ناموفق بوده‌اند

آمریکایی‌ها در تضعیف جمهوری اسلامی همواره ناموفق بوده‌اند

سخنگوی دولت گفت: آمریکا و اذناب آن در چهل سال گذشته به هدف خود که همان تضعیف جمهوری اسلامی ایران است، نرسیده‌اند.


محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت در نشست هفتگی خود با خبرنگاران در واکنش به اظهارات اخیر وزیر خارجه آمریکا، گفت: روز گذشته وزیر امور خارجه آمریکا اظهارات خصمانه‌ای را علیه جمهور اسلامی ارائه کرد و تهدید کرد که اگر ایران مطابق اراده ایالات متحده عمل نکند، تحریم های شدیدی از سوی آمریکا را اعمال خواهد شد.

وی افزود: موضع رسمی جمهوری اسلامی ایران به این اظهارات توسط رئیس‌جمهور اعلام شد اما چند سوال از مسئولین کاخ سفید مطرح است که شنیدن پاسخ های آن می‌تواند برای افکار عمومی مهم باشد. سوال نخست اینکه آیا آمریکایی ها موافق پیروزی انقلاب اسلامی با شعار نه شرقی نه غربی بودند که پاسخ آن را باید از ژنرال هایزر بپرسند.

نوبخت ادامه داد: سوال دوم این است که آیا این اراده آمریکا بود که باعث نابودی هواپیماها و هلیکوپترهای آنها در طبس شد؟ سوال بعدی اینکه در سال ٦٠ که مقامات و مردم عادی در عملیات های تروریستی منافقین به شهادت می‌رسیدند، جمهوری اسلامی ایران تضعیف شد یا باعث قدرتمندتر شدن نظام ما گردید؟

سخنگوی دولت با بیان اینکه عراق در طول هشت سال جنگ تحمیلی با کمک اطلاعاتی آمریکا به دنبال ضربه زدن به جمهوری اسلامی ایران بود، اظهار داشت: پاسخ این سوالات نشان دهنده این است که آیا آمریکا توانست بعد از اینکه اعلام کرد تحریم های فلج کننده علیه ایران وضع خواهد کرد و پرونده جمهوری اسلامی ایران را به شورای امنیت می‌برد، موفق شود؟

وی تاکید کرد: در چهل سال گذشته آمریکا و اقمار آن به هدف خود که همان تضعیف جمهوری اسلامی ایران است، نرسیدند. آیا بنیه دفاعی و یا اقتصاد کشور که به دنبال تضعیف آن بودند، ناکارآمدتر شده است؟ باید به گزارش صندوق بین المللی پول مراجعه کنید که اقتصاد جمهوری اسلامی ایران را هجدهمین اقتصاد دنیا برشمرده است.

نوبخت با بیان اینکه ما مکتبی داریم که از ابتدا با تهدید و تحریم دشمنان مواجه شده است، گفت: آیا واقعا اجاره نشینان کاخ سفید مطمئن هستند که اراده هایشان قبل از ترک کاخ سفید محقق خواهد شد و قبل از آن مردم آمریکا آنها را کنار نخواهند زد؟

سخنگوی دولت در ادامه با اشاره به سیاست‌های جدید ارزی، اظهار داشت: تلاش ما این بوده که تمام ارز مورد نیاز کشور را شناسایی کنیم. بر اساس آخرین گزارش ها از بانک مرکزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت طی دو ماه گذشته برای ١٠٠ هزار و ١٩٨ قلم کالا، ١٤ میلیارد و ٣٤٤ میلیون دلار ارز تخصیص داده شده است.

وی افزود: بر این اساس برای ٢٣٨٩ قلم کالای اساسی ١ میلیارد و ٩٦ میلیون دلار، برای ١٧ هزار و ٢٧٠ قلم کالای مصرفی ١ میلیارد و ٥١٨ میلیون دلار، برای ٥٩ هزار و ٤٢٤ قلم کالای واسطه ای ٨ میلیارد و ٥١٢ میلیون دلار، برای ١٥ هزار ٥٠٨ قلم کالای سرمایه ای ٢ میلیارد و ٦٦٥ میلیون دلار و برای ٥ هزار و ٥٩٩ قلم سایر کالاها ٥٣٤ میلیون دلار ارز تخصیص داده شده است.

سخنگوی دولت با بیان اینکه صادرات نفتی به شکل قابل توجهی افزایش یافته است، گفت: میزان واریزهای نفتی به خزانه در فروردین امسال نسبت به فروردین سال گذشته ٩٩ درصد افزایش یافته است. هر بشکه نفت در سال گذشته ٥٠ دلار بوده و در حال حاضر ٦٣ دلار است و میعانات نیز از ٥٢ دلار در سال ٩٦ به ٦٦ دلار در سال جاری رسیده است.

نوبخت در خصوص بودجه عمرانی کشور نیز ، تاکید کرد: برای دستگاه های اجرایی ملی بالغ بر ١٣ هزار و ٦٣٩ میلیارد تومان تخصیص منابع داده ایم که بالغ بر ٧٧ درصد بودجه اجرایی آنهاست. ٩ هزار و ٦١٧ میلیارد تومان برای پروژه های عمرانی استان ها بالغ بر ٨٦ درصد است که در مجموع ٢٨ هزار و ١٨٠ میلیارد تومان یعنی ٤٧ درصد بودجه عمرانی کشور در ٢ ماه ابتدای سال پرداخت شده است.

نوبخت در خصوص برنامه های اجرا شده در جهت حمایت از کالای ایرانی، گفت: سیاست های جدید ارزی خود اقدامی در حمایت از کالای ایرانی است چراکه کمک قابل توجهی به قطع قاچاق کالا خواهد کرد و علاوه بر آن دستگاه ها نیز ملزم شده اند از کالاهای ایرانی استفاده کنند.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی پیرامون انتقادات رئیس جمهور و معاون اول از بی انگیزگی برخی مدیران در تریبون های عمومی، اظهار داشت: توجه دادن عالی ترین مقام اجرایی کشور به مدیران بویژه در شرایط فعلی کشور لازم است و همه ما باید تلاش کنیم تا با در کنار هم قرار دادن ظرفیت های کشور بدون دسته بندی های اصولگرا، اصلاح‌طلب و یا اعتدال گرا کار متناسب با انتظارات ملت را انجام دهیم.

وی در پاسخ به سوالی پیرامون امکان اظافه شدن آمریکا به مذاکرات جدید، تصریح کرد: با چه امید و اطمینانی با آنها مذاکره کنیم؟ کسانی که زیر مذاکرات قبلی که در سازمان ملل تایید شده است می‌زنند، تضمینی برای مذاکره با آنها وجود ندارد و آنها شایستگی این را ندارند که پای میز مذاکره با ملتی بنشینند که به عقود خود وفادار هستند.

شناسه خبر : 21736

این خبر رو هم ببینید

آمریکا همه دیپلمات‎های خود را از ونزوئلا خارج می‎کند

وزیر خارجه آمریکا مدعی شد از آنجه که حضور دیپلمات‌های آمریکایی سیاست واشنگتن در قبال …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 4 =