خانه / اقتصادی / آیا بانك‌ها سرمايه‌ لازم برای تحرک بازار و خروج از ركود را تامین کنند ؟؟؟

آیا بانك‌ها سرمايه‌ لازم برای تحرک بازار و خروج از ركود را تامین کنند ؟؟؟

در خصوص بسته خروج از رکود دولت ،  گفته شده : ‌وقتی بحث خروج از رکود و تحرك بازار مطرح می ‌شود اين سوال پيش می آيد كه چطور می توان فضای مناسب را فراهم كرد تا بخش‌ خصوصی فعال شود.

فعال ‌سازی بخش‌خصوصي بايد از زوايايي مختلف مورد توجه قرار گيرد كه از جمله اين موارد ارتباط بخش‌خصوصي با بازارهاي مالی است. براي ايجاد تحرك در بازار ابتدا بايد توانايي‌هاي افزايش تقاضاي موثر را مورد توجه قرار دهيم.
تقاضای موثر و تحریك بازار به شرايط گسترش توليد مربوط است كه از طريق افزايش توليد ، تقاضا و درآمد براي جامعه ايجاد كنيم تا با اين درآمد وارد بازار شوند. بازار چيزي جز عرضه و تقاضا نيست اما وجود قوانين و اجراي آن‌ها بازار را ساماندهی و تحریك می ‌كند.
از مولفه‌‌های مهمی كه مي‌تواند ‌بازار را مورد تحرك و پويايی قرار دهد، سرمايه‌گذاري است اما آيا سرمايه‌گذاري‌هاي لازم براي توسعه بازار انجام شده و يا سياست‌گذاري‌ها به اندازه‌ای كافي بوده كه بتواند در سرمايه‌گذاران رغبت ايجاد كند؟
برای جذب سرمايه‌ گذار و ايجاد رغبت بايد اطمينان لازم در سرمايه‌گذار ايجاد شود زيرا سرمايه‌گذاري زماني به خوبي انجام مي‌شود كه متقاضي اعتماد به آينده را در سياست‌گذاريی ها و قوانين طرح مورد نظر خود ببيند.
تحرك بازار بيش از هر چیز از طريق رونق مسكن ايجاد مي‌شود، عنوان‌کرد: تقاضا براي مسكن يكي از عواملی است كه موجب رونق می ‌شود.
کارشناسان اقتصادی با بيان اين ‌كه بانك‌ها به عنوان بازارهای پولی عامل اصلی تحرك بازار محسوب می ‌شوند ، ‌باید مشخص شود که بانك‌ها ، به‌طور مثال بانك مسكن ، تاكنون توانسته‌اند بازار پولی تقاضای مسكن را فراهم كند.
وقتی بانك مسكن نمی ‌تواند نياز مالی تقاضا كنندگان مسكن را فراهم كند تحرك و جابه‌جايی در بازار نخواهم داشت.
از سوی دیگر تسهيلات مسكن نیز متناسب با قيمت آن نیست.
نقش بانك ‌ها در تحرك بازار : آيا بانك‌ها براساس نقشی كه برايشان تعريف شده در اقتصاد عمل می ‌كنند يا خودشان بيشتر به صورت يك بنگاه وارد فعاليت‌های اقتصادی شده‌اند ؟
بانك‌ها بايد سرمايه‌های لازم را برای توليد كنندگان و مصرف ‌كنندگان فراهم كنند تا از اين طريق بازار متحرك و از ركودخارج شود.

شناسه خبر : 1741

این خبر رو هم ببینید

افزایش قیمت ۱۵ قلم کالا در بازار کردستان

رئیس نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان گفت: از مجموع ۱۰۰ قلم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − نه =