خانه / سیاسی / آینده کُردها و داعش، موضوع گفتگوی مسعود بارزانی و باراک اوباما

آینده کُردها و داعش، موضوع گفتگوی مسعود بارزانی و باراک اوباما

مسعود بارزانی می گوید در دیدار با باراک اوباما، آینده کردها و جنگ با داعش همچنین وضعیت منطقه را با وی مورد بحث قرار می دهد.

به گزارش کردپرس، رییس اقلیم کردستان در مصاحبه با شبکه رسانه ای فیلادلفیا اینکوایرر گفته است در سفر به آمریکا از باراک اوباما به خاطر حمایت هوایی از کُردها قدردانی خواهد کرد. همچنین موضوع آینده کردهای عراق، جنگ با داعش و وضعیت منطقه از موضوعاتی است که با باراک اوباما درباره آنها گفتگو می کند.
اینکواییر نیز نوشت بارزانی در سفر به آمریکا خواستار ارسال اسلحه و تجهیزات جنگی بیشتری برای کردها از جمله خودروی زرهی و موشک انداز ضدتانک خواهد شد و به اوباما اطمینان می دهد که اگر سلاحها از طریق بغداد برای کردها ارسال شود، به کندی به اربیل خواهد رسید.
بارزانی درباره عملیات آزادسازی موصل بر داشتن یک طرح استراتژیک و یک فرماندهی مرکزی تاکید کرد زیرا به گفته وی در غیر این صورت عملیات با شکست روبه رو خواهد شد.
وی در مورد نقش نیروهای پیشمرگ در عملیات آزادسازی موصل گفت نقش نیروهای ما حمایت و پشتیبانی از نیروهای اصلی است و نقش اصلی را باید مردم شهر موصل یعنی نیروهای باقی مانده پلیس و ارتش بر عهده بگیرند.
رییس اقلیم کردستان تاکید کرد تهدید داعش هنوز رفع نشده است با این که این گروه تا حد زیادی تضعیف شده است.
بارزانی درباره برنامه کردها در جنگ با داعش تاکید کرد اولویت کردها تثبیت و حفظ خطوط مقدم فعلی جنگ با داعش خواهد بود.
وی نیروهای داوطلب مردمی شیعه را جنگجویانی خوب توصیف کرد اما تاکید کرد استفاده از آنها در عملیات آزادسازی شهر موصل به صلاح نیست.
بارزانی تاکید کرد جنگ موصل هم سیاسی و هم نظامی است. دولت عراق باید به سنی ها ثابت کند که آینده روشنی تحت حاکمیت دولت اکثریت شیعی دارند.
وی گفت اگر مردم از داعش حمایت نکنند، داعش نمی تواند زیاد دوام بیاورد.

شناسه خبر : 15905

این خبر رو هم ببینید

استاندار کردستان: لزوم نوسازی در مدیریت کردستان/مسئولان به سمت عملگرایی بروند

استاندار کردستان با تأکید بر نوسازی در مجموعه مدیریت استان گفت: نباید شایسته گزینی فدای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش + 14 =