خانه / سیاسی / ابطال مصوبه محدودیت اختيارات اوباما در لغو تحریم های ایران

ابطال مصوبه محدودیت اختيارات اوباما در لغو تحریم های ایران

مصوبه مجلس نمایندگان آمریکا که طی آن اختیارات رئیس جمهور این کشور در لغو تحریم های ایران محدود می شد به علت غیبت یک سوم اعضا، باطل شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از واشنگتن پست، مجلس نمایندگان آمریکا مصوبه امروز خود در محدود کردن اختیارات «باراک اوباما» برای لغو تحریم های ایران را ابطال کرد.
این در حالی است که برخی چهره های مجلس نمایندگان گفته اند این رای گیری را بار دیگر اواخر ماه جاری تکرار می کنند تا بتوانند حمایت کافی دیگر اعضا برای تصویب آن را جلب کنند.
کنگره آمریکا امروز طرحی را به تصویب رساند که بر اساس آن اختیارات «باراک اوباما» رئیس جمهور این کشور را برای رفع تحریم‌های اعمالی علیه ایران محدود می کرد. بر اساس مصوبه اخیر مجلس نمایندگان آمریکا، لغو بخش قابل توجهی از تحریم ها علیه ایران منوط به اخذ مجوز از کنگره خواهد بود.
این طرح با ۱۹۱ رأی مثبت در برابر ۱۰۶ رأی منفی در مجلس نمایندگان به تصویب رسید. همچنین تعداد ۱۳۷ نماینده در فرایند رأی گیری شرکت نکردند.
این طرح به این معنی است که با فرا رسیدن روز اجرای توافق هسته ای میان کشورهای ۱+۵ و ایران موسوم به «برجام» و لزوم لغو تحریم های ایران، دیگر اوباما قادر نخواهد بود تمامی تحریم های ضد ایرانی را لغو کند.
این طرح با عنوان «قانون شفافیت کمک مالی ایران به تروریسم» توسط استیو راسل، نماینده جمهوری‌خواه کنگره، معرفی شده و هفته گذشته در کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان تصویب شد.
این قانون به رئیس‌جمهور اجازه نمی داد که افراد و نهادهای ایرانی را از لیست اداره کنترل دارایی خارجی وزارت خزانه‌داری خارج کند مگر اینکه دولت بتواند گواهی دهد این نهاد یا فرد پشتیبان مالی تروریسم و ناقض حقوق بشر نبوده و یا در اشاعه تسلحات کشتار جمعی دست نداشته است.
کاخ سفید روز دو شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که دولت با این طرح قویا مخالف است زیرا این قانون در صورت تصویب می‌تواند به فروپاشی برجام منجر شود. 
شناسهٔ خبر: ۳۰۲۴۵۳۷ – چهارشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۴ – ۲۲:۱۸لینک گروه تلگرام پایگاه خبرگزاری کردنور

شناسه خبر : 14623

این خبر رو هم ببینید

بلومبرگ: سرکردۀ جدید داعش در استانبول دستگیر شد

روزنامۀ بلومبرگ از قول مقامات ترکیه مدعی شد، سرکردۀ جدید داعش در استانبول توسط پلیس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − یک =