خانه / فرهنگی / اتحاد در مقابله با جنبش های افراطی و تکفیری

اتحاد در مقابله با جنبش های افراطی و تکفیری

شرکت کنندگان در کنفرانس وحدت اسلامی در بیانیه پایانی خود با تاکید بر ضرورت ارائه راهکارهای عملی و اجرایی در راستای ایجاد تقریب مذاهب اسلامی و تشکیل امت واحده اسلامی، جهان اسلام و ملتهای منطقه را به اتحاد در مقابله با جنبش های افراطی و تکفیری و حمایت از مقاومت مردمی در عراق و سوریه فرا خواندند

۲۰ دی ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۲۶
 
به گزارش واحد مرکزی خبر ، بیست و هشتمین کنفرانس وحدت اسلامی پس از سه روز با صدور بیانیه پایانی به کار خود پایان داد.
 
شرکت کنندگان در بیست و هشتمین کنفرانس وحدت اسلامی در بیانیه پایانی خود تقریب بین مذاهب اسلامی را راهی مهم برای تحقق وحدت در حوزه های مختلف دانستند و اعلام داشتند انگیختن فتنه های طایفه ای یا نژادی، فقط به دشمنان اسلام خدمت می کند.
 
شرکت کنندگان همچنین تمامی اشکال تجاوزات صهیونیستی را محکوم و بر برپایی دولت مستقل فلسطینی به پایتختی قدس شریف تاکید کردند.
 
آنان همچنین تمامی مسلمانان را به احترام به یکدیگر و پرهیز از بحث و مناقشه در مسائل مورد اختلاف و سپردن آن به بحث های علمی علما و کارشناسان و عدم اهانت و افترا به اتباع سایر مذاهب اسلامی فرا خواندند.
 
همچنین دراین بیانیه بر ارتقای سطح آگاهی مسلمانان در حوزه های مختلف ، اجرای شریعت اسلامی در تمامی حوزه های زندگی ،گسترش اندیشه اعتدال در فهم شریعت برگرفته از کتاب و سنت شریف نبوی ،دستیابی به یک راه حل اسلامی مسالمت آمیز درباره مشکل سوریه، بحرین، عراق، میانمار و سایر حوزه های اختلاف تاکید کردند.
 
متن بیانیه به این شرح است:
 
 
یک: شرکت کنندگان براساس مسلمات قرآن کریم و سنت شریف نبوی تاکید کردند که اسلام همه اهل قبله را شامل می شود و دلیل آن شهادتین است که جان، مال و آبروی گوینده آن را در امان قرار می دهد و تقریب بین مذاهب اسلامی را راهی مهم برای تحقق وحدت امت در حوزه های مختلف دانستند و اعلام داشتند که منتسبان تمامی مذاهب اسلامی که به ارکان اسلام و اصول ایمان و باور دارند و هیچ یک از بدیهیات ان را انکار نمی کنند ، در دایره امت واحده اسلامی قرار میگیرند و جان انها یکسان است و کوچکترین آنان در شمول ذمه آنها قرار می گیرد و در برابر غیر خود، متحد هستند وبرای تحقق اهداف والای اسلامی با یکدیگر همکاری می کند و اینکه نباید اختلافات سیاسی را از اختلافات عقیدتی، تاریخی یا فقهی سوء استفاده کنند و انگیختن فتنه های طایفه ای یا نژادی، فقط به دشمنان اسلام خدمت می کند و طرح های مکارانه شان را عملی می سازد و اشغال گری های کینه توزانه سرزمین های اسلامی را که باید با تمامی ابزارها با آن مبارزه کرد، تقویت می کند.
 
 
دو: شرکت کنندگان تمامی اشکال تجاوزات صهیونیستی به ملت صبور، مقاوم و شجاع فلسطین، به ویژه تلاش های آنها برای تخریب مسجدالاقصی و خانه های فلسطینیان در قدس و یهودی سازی آن را از طریق تغییر قومیتی در سرزمین فلسطین و محاصره این ملت غیور در غزه محکوم می کنند جهاد ملت قهرمان فلسطین و مقاومت دلیرانه آنان را گرامی می دارند و از تلاش های برای صلح گروه های مختلف فلسطینی و اتحاد آنها حمایت و بار دیگر بر ضرورت تحقق حقوق مشروع ملت فلسطین و در راس آنها حق تعیین سرنوشت وبرپایی دولت مستقل آنها در تمامی سرزمین های فلسطین به پایتختی قدس شریف و حق بازگشت به وطنشان تاکید می کند.
 
همچنانکه به ندای امام خامنه ای حفظه الله در ضرورت مسلح ساختن ملت مان درکرانه باختری با هدف حمایت از مسئله مقاومت فرا می خوانند و محاکمه صهیونیست های جنایتکار و مجازات آنها در ازای جنایات جنگی و جرائم ضد انسانی شان، را از جامعه بین المللی می خواهند.
 
سه: شرکت کنندگان ضمن اعلام مقاومت به عنوان حق مشروع ملت ها، تمامی انواع تروریسم فردی یا گروهی یا دولتی را که توسط برخی از کشورها تحت پوشش جهانی سازی و دموکراتیک کردن کشورها انجام می شود و در سطح اسلامی و جهانی محکوم است تقبیح و حمایت خود را از مقاومت اسلامی در فلسطین و لبنان، اعلام کردند.
 
چهار:‌ شرکت کنندگان با هدف تحقق وحدت اهل قبله و تقریب پیروان مذاهب اسلامی، تمامی مسلمانان را به احترام به یکدیگر و پرهیز از بحث و مناقشه در مسائل مورد اختلاف و سپردن آن به بحث های علمی علما و کارشناسان و عدم اهانت و افترا به اتباع سایر مذاهب اسلامی فرا می خوانند.
 
همچنین آنها بر عدم جواز هر شکلی از انواع توهین های لفظی یا عملی به مسائل مورد احترام هر یک از مذاهب اسلامی که به طور ویژه شامل اهل بیت علیهم السلام، همسران پیامبر مکرم اسلام (ص)، صحابه بزرگوار یا امامان مسلمانان می شود وعدم جواز تخریب مساجد و عبادتگاه ها و همچنین حسینیه ها، تکایا و مراقد بزرگان تاکید کردند.
 
در این راستا، شرکت کنندگان فتوای تاریخی رهبر معظم انقلاب اسلامی، امام خامنه ای را در خصوص تحریم اسائه ادب و شخصیت های بزرگ مذاهب اسلامی و اهانت به همسران نبی مکرم اسلام که مورد استقبال گسترده علمای امت و محافل دینی و الازهر شریف واقع شد را ارج نهادند.
 
پنج: شرکت کنندگان تاکید کردند که امت اسلامی با چالش های بزرگی مواجه است که عقیده، شخصیت، فرهنگ، ارکان وجودی و نقش تمدن آن را نشانه گرفته است و در معرض توطئه هایی قرار دارد که گسستگی جغرافیایی، زبانی، ملی، مذهبی و حتی تاریخی آن را نشانه رفته است.
 
همانطور که تلاش می کند آن را در حوزه های اجتماعی، علمی، اقتصادی و نظامی و … عقب و از اسلام دور نگه دارد و در قدرت خود برای مقابله با مشکلات حیاتی مستحدثه شک کند و می کوشد و رفتارهای مادی منحرف از دین و وابستگی به غرب و تمایل به آن را در میان مسلمانان گسترش  دهد و جهان اسلام را به جنگ های طایفه ای و قومی مشغول نگه دارد تا از مسیر مقاومت منحرف شود و این چیزی است که در رفتار گروه های تکفیری مسلح درنقاط مختلف جهان اسلام و همچنین در تضعیف تعلیم و تربیت اسلامگرایان و تشکیک در قدرت آن در به فروش واداشتن امت و نفوذ در رسانه های اسلامی از طریق اشاعه روحیه شکست و فرمانبرداری و سقوط اخلاقی آن مشهود است تا در طوفان فتنه ها به وظیفه خود در آگاهی بخشی و بنای شخصیت با ثبات اسلامی عمل نکند.
 
شش: شرکت کنندگان بر این باورند که نیاز شدید به طراحی برنامه های تفصیلی برای تحقق تقریب بین مذاهب اسلامی در حوزه های زیر احساس می شود:
 
الف) ارتقای سطح آگاهی مسلمانان در حوزه های مختلف و به ویژه در حوزه فهم اسلام و تعالیم و اهداف آن و فهم واقعیت ها در سطوح مختلف.
 
ب) درخواست از کشورهای اسلامی برای اجرای شریعت اسلامی در تمامی حوزه های زندگی.
 
ج) آغاز فرایند آموزشی و تربیتی در نواحی مختلف امت اسلامی براساس آموزه های اسلامی.
 
د) استفاده مفید از امکانات سیاسی، اقتصادی و جغرافیایی و توانمندی های علمی امت و کاربست آن در تحقق اهداف بزرگ و مقاومت در برابر چالشها.
 
هـ)‌کمک به اقلیت های اسلامی در کشورهای مختلف جهان برای حفظ هویتشان و اقامه شعائر دینی و تقویت نقش آنها در جامعه در عین رعایت حقوق غیر مسلمانان در جوامع اسلامی.
 
و) تربیت نسل اسلامی براساس فرهنگ مقاومت و عزت و ایجاد ساختار آینده نگری بهتر با تاکید بر نقش مثبت زنان و جوانان و سایر گروه های جامعه.
 
هفت: شرکت کنندگان از طریق راه های زیر به نوآوری درحوزه های اندیشه ای که به تقریب بینجامد، فرا می خوانند:
 
۱- گسترش اندیشه اعتدال در فهم شریعت برگرفته از کتاب و سنت شریف نبوی.
 
۲- توجه به اولویت های فقهی و آگاهی نسبت به مقتضیات و در نظر داشتن شرایط متغیر در صدور احکام شرعی.
 
۳- توجه به مقاصد ثابت شریعت و ویژگی های عمومی اسلام.
 
۴- احیای علوم تطبیقی و علوم اختلافی.
 
۵- توجه به توسعه اندیشه تقریبی در پژوهش ها و مطالعات مختلف به ویژه فقهی.
 
هشت: شرکت کنندگان در سطح عملیاتی پیشنهادهای زیر را ارائه کردند:
 
۱- توسعه منطق گفتگو بین مسلمانان براساس پایه های شرعی.
 
۲- تقویت فعالیت های کمیته “المساعی الحمیده” و کمیته های فرعی آن برای تحقق آشتی میان مسلمانان و حل بحران های آنها و وساطت بین دولت ها و ملت ها و گروه های مختلف برای نزدیک کردن دیدگاه ها و دستیابی به یک راه حل اسلامی مسالمت آمیز درباره مشکل سوریه، بحرین، عراق، میانمار و سایر حوزه های اختلاف.
 
۳- تقویت مطالعات تقریب در دانشگاه ها از طریق گشایش گروه های دانشگاهی در این تخصص و افزایش پیام های علمی و توسعه مبادله تخصصی علمی.
 
۴- تنظیم فتوا براساس ضوابط مورد تایید انجمن ها و منابع فقهی
 
۵- تشکیل کمیته ای از حقوقدانان که حقوق آسیب دیدگان افراط و تکفیر و تروریسم را پیگیری کند.
 
۶- تشکیل کمیته هایی از متفکران که به ارائه برنامه ها و طرح هایی برای ضمانت سلامت خانواده مسلمان و دفاع از حقوق آن و به ویژه حقوق زنان و کودکان براساس ارزش های انسانی و شریعت نبوی بپردازد.
 
نه: شرکت کنندگان درکنفرانس اعلام می دارند که تقریب به معنی تعصب مذهبی یا کوشش برای تبلیغ یک مذهب در میان پیروان مذهب دیگر نیست و آنچه را که برخی طرف ها به عنوان کوشش شیعه کردن اهل سنت یا سنی کردن شیعیان ترویج می کنند، بیشتر به قصد فتنه انگیزی و مفسده جویی میان مسلمانان و گسترش اختلاف میان امت است.
 
ده: کنفرانس وحدت اسلامی، جهان اسلام و ملتهای منطقه را به اتحاد در مقابله با جنبش های افراطی و تکفیری و حمایت از مقاومت مردمی در عراق و سوریه تا استقرار امنیت در این دو کشور فرا می خواند.
 
یازده: شرکت کنندگان به همکاری برای یاری آوارگان و اسیب دیدگان از گروه های افراطی و تکفیری در مناطق مختلف جهان اسلام به ویژه سوریه و عراق فرا می خوانند.
 
دوازده: شرکت کنندگان درکنفرانس،‌مسلمان را که توانایی علمی برخودارند، به همکاری برای موفقیت دعوت به تقریب فرا می خوانند و از ایشان می خواهنند که نقش فعالتر در کنفرانس های وحدت اسلامی و گسترش آگاهی تقریبی میان جوامع اسلامی داشته باشند.
 
سیزده: شرکت کنندگان در کنفرانس معتقدند که مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی طی روند فعالیتش که نزدیک به ۳۰ سال به طول انجامیده است با استفاده از تمامی ابزارهای موجود، نقش مهمی در تحقق موادی که پیشتر ذکر آن رفت، ایفا کرده است.
 
امید است برخی از موانع و نواقصی که مانع تسریع در تحقق اهداف مطلوب می شود، برطرف شود.
 
چهارده:‌کنفرانس وحدت اسلامی از شورای عالی و مجمع عمومی می خواهد به بررسی ارزیابی های کمیته ها و توصیه های آنان و توصیه های کمیته های دائمی مجمع عمومی و اتحادیه های جهانی علمای مقاومت بپردازد.
 
پانزده: شرکت کنندگان کنفرانس پیروزیها و گامهای موفقیت امیز ملتهای اسلامی در بیداری را شاد باش گفته و همگان را به حمایتهای مادی ومعنوی از خلقهای ستمدیده به ویژه مردم فلسطین و میانمار را فرا میخوانند.
 
شانزده: شرکت کنندگان کنفرانس به جهاد مردم ایران و رهبری آن در راه اجرای شریعت خدا در عرصه های مختلف زندگی درود می فرستند و هرگونه توطئه علیه این روند را محکوم می سازند همچنان که حمایت خود را از موضع جمهوری اسلامی ایران در پیشبرد توانایی هسته ای برای اهدف مسالمت آمیز را اعلام می دارند و هرگونه روش های پیچیده برای منع بهره گیری از حقوق مشروعی را که پیمان ها و قطعنامه های بین المللی تضمین می کنند محکوم می سازند و کشورهای اسلامی را به بهره گیری از این تجربه فرا می خوانند.
 
هفده: شرکت کنندگان کنفرانس تلاش های پیشگامان تقریب و وحدت اسلامی از جمله سیدجمال الدین حسینی و امام شیخ محمد عبده و امام محمود شلتوت و امام بروجردی و امام خمینی و امام مودودی و امام کفتارو و شیخ سعید شعبان “رحمت الله علیهم” و امام سیدموسی صدر و امام خامنه ای “حفظه الله” و حضرت آیت الله واعظ زاده خراسانی و حضرت آیت الله تسخیری را ارج می نهند.
 
هجده: شرکت کنندگان در کنفرانس بر ضرورت تشکیل کمیته ای متشکل از شخصیت های فعال اسلامی برای پیگیری توصیه های کنفرانس و اجرای آنها و ارائه گزارش سالانه در مورد روند اجرایی این توصیه ها به دبیرخانه مجمع عمومی تاکید می کنند.
 
نوزده: شرکت کنندگان در کنفرانس مراتب سپاسگزاری خود را از جمهوری اسلامی ایران و رهبر آن امام خامنه ای “دام ظله العالی” و نیز از مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی برای برگزاری و میزبانی این کنفرانس مبارک اعلام می دارند و برگزاری چنین گردهمایی هایی را متضمن خیر و برکت فراوان می دانند.

شناسه خبر : 4643

این خبر رو هم ببینید

وحدت پایدار، ضرورتی ماندگار/ *محمد هادیفر

وحدت در لغت به انسجام و پیوستگی معنا شده که در مقابل تفرقه و کثرت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + چهار =