خانه / اجتماعی / اجباری شدن رسم هدیه دادن به خاطر چشم و هم چشمی

اجباری شدن رسم هدیه دادن به خاطر چشم و هم چشمی

چشم و هم چشمی باعث می شود که افراد از دادن هدیه به یکدیگر احساس ناخوشایندی داشته باشند و صرفا آن را یک وظیفه اجباری به حساب آورند.

به گزارش کُرد نور، به نقل از کُردتودی، هدیه، بخش مهمی از روابط و تعاملات جوامع انسانی را در بر می گیرد بطوریکه پیوند بین اعضای خانواده و دوستان و حتی طرف های کاری و تجاری را محکم می کند، اما متاسفانه نفوذ چشم و هم چشمی در این رسم زیبا، آن را به یک دغدغه پر هزینه برای افراد تبدیل کرده است.
«هدیه دادن» و «هدیه گرفتن» از كارهای جالبی است كه در تمام دنیا به مناسبت های مختلف انجام می شود و از هر جنس و رنگ و سن كه باشید، این كار باعث ایجاد ارتباطات عمیق تر و بهتر بین دهنده و گیرنده هدیه می شود.
هدیه دادن و کادو بردن در زبان کُردی ” دیاری بردن” در مراسمات مختلفی صورت می گیرد، در تولد یک کودک، سربازی رفتن، قبولی دانشگاه، خریدن خانه و ماشین، و خیلی اتفاقات کوچک و بزرگ دیگر، بهانه ای می شود که آشنا و فامیل و دوستان به منظور بجا آوردن رسم دیاری بردن، برای یکدیگر کادو بگیرند.
اما متاسفانه امروزه در بجا آوردن این رسم زیبا افراط شده است بطوریکه هرگاه فرد وسیله ای جدید خریداری می کند این بهانه ای می شود که اقوام و آشنایان به منظور تبریک گفتن برای آن کادو بگیرند.
این مسئله باعث می شود که افراد کادو بردن را به عنوان یک وظیفه و اجبار تلقی کنند و از طرفی هم برای نوع هدیه، چشم و هم چشمی کرده و هر کدام از فامیل و دوستان سعی دارند که در شیک بودن و گرانقیمت بودن هدیه، از یکدیگر سبقت بگیرند.
چشم و هم چشمی باعث می شود که افراد از دادن هدیه به یکدیگر احساس ناخوشایندی داشته باشند و صرفا آن را یک وظیفه اجباری به حساب آورند.
وقنی انسان وارد بازی چشم و هم چشمی می شود، هدایا بار گرانی بر دوش وی می شوند و بخاطر اینکه از قافله عقب نمانند مجبور به به تحمل آن می شوند.
اسراف برای خرید این هدایا، لذت هدیه دادن و هدیه گرفتن را از بین می‌برد، هدیه دادن اگر متناسب با شرایط مالی و از روی رضایت قلبی باشد، می‌تواند به اندازه هدیه گرفتن لذت بخش باشد.

شناسه خبر : 7275

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به مشکلات یک هنر اقلیمی در گفت و گو با صابر محمودی، هنرمند نازک کار اهل سنندج؛ نازک کاری را به رسمیت بشناسید/حتی یک صندوق حمایتی نداریم

صابر محمودی از جمله هنرمندان اهل سنندج است که هنر نازک کاری نسل به نسل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − 13 =