خانه / سیاسی / احتمالا جو بایدن نسبت به ترامپ بیشتر از کردها طرفداری خواهد کرد

احتمالا جو بایدن نسبت به ترامپ بیشتر از کردها طرفداری خواهد کرد

دکتر فابریس بالانشه به خبرگزاری کردپرس گفت: احتمالا جو بایدن، رییس جمهور جدید آمریکا، نسبت به دونالد ترامپ، بیشتر از کردها طرفداری خواهد کرد .

به گزارش کردپرس، انتخاب شدن جو بایدن، نامزد دموکراتها در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا با استقبال مقامات کرد در عراق و سوریه مواجه شده است. مقامات کرد از نچیروان بارزانی، رییس اقلیم کردستان گرفته تا مظلوم کوبانی، فرمانده کرد نیروهای دموکراتیک سوریه، پیام تبریک برای جو بایدن فرستاده اند.

علاوه بر اهمیت موضع جو بایدن نسبت به کردها بویژه اقلیم کردستان و اداره خودگردان کردی در شمال سوریه، مسئله ناسازگاری مواضع جو بایدن با تفکرات رجب طیب اردوغان که نگاه بدی نسبت به کردها، بویژه کردهای سوریه دارد حائز اهمیت است. برخی تحلیلگران بر این باورند ممکن است اردوغان از فاصله حدودا دو ماهه تا واگذاری قدرت به جو بایدن استفاده کند و نسبت به حمله دیگری علیه کردهای سوریه اقدام کند. خبرگزاری کردپرس، برای بررسی موضع جو بایدن نسبت به کردها و مسدله حمله احتمالی اردوغان به کردهای سوریه برای بار سوم با دکتر فابریس بالانشه، پژوهشگر مسائل خاورمیانه و کردها و نیز استاد دانشگاه لیون ۲ فرانسه مصاحبه کرده است.

حمایت از کردهای سوریه در دوران جو بایدن

دکتر بالانشه درباره موضع جو بایدن نسبت به کردها گفت: مطمئنا، ایالات متحده در طول سه ماه آینده بویژه اگر دونالد ترامپ برای به چالش کشیدن نتیجه انتخابات به دادگاه عالی آمریکا مراجعه کند ضعیف خواهد بود. احتمالا جو بایدن نسبت به دونالد ترامپ بیشتر از کردها طرفداری خواهد کرد. جو بایدن معاون اول باراک اوباما بود و این اوباما بود که در سال ۲۰۱۴ از نیروهای کرد سوریه یا ypg علیه داعش به شدت حمایت کرد.

احتمال حمله ترکیه به کردهای سوریه در دوران انتقال قدرت به جو بایدن

وی درباره حمله احتمالی اردوغان به مناطق کردنشین سوریه در دوران واگذاری قدرت از ترامپ به جو بایدن نیز گفت: از یک طرف، اردوغان- اگر با روسیه توافق کرده باشد- می تواند در هفته های آینده به شمال شرق سوریه حمله کند. اردوغان دوست دارد، همانطور که نتانیاهو علیه حماس در سال ۲۰۰۸ و در زمان انتخاب باراک اوباما وارد عمل شد، قاطعیت خود را نشان دهد.

با این حال وی تاکید کرد که ممکن است جو بایدن در برابر حمله اردوغان به کردها سکوت نکند. وی افزود: اما از طرفی دیگر، اگر اردوغان به کردها حمله کند، من فکر نمی کنم جو بایدن، در آغاز زمامداری خود، آن را به عنوان یک عمل انجام شده قبول کند بلکه همان گونه که اوباما نسبت به نتانیاهو روشی خصمانه اتخاذ کرد جو بایدن نیز در چهار سال آینده سیاست ضد اردوغان علیه ریس جمهور ترکیه در پیش خواهد گرفت.

شناسه خبر : 24114

این خبر رو هم ببینید

رسیدگی به ۵۰۰ پرونده فساد در دادگستری کردستان/برخورد با دو مدیرکل دستگاه‌های اجرایی استان

رئیس کل دادگستری کردستان گفت:مبارزه با فساد از شعارهای محوری آیت‌الله رئیسی است که این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 − دو =