خانه / سیاسی /  احتمال رویارویی کردها و عراقی ها در نینوا/ محمد علی صالح

 احتمال رویارویی کردها و عراقی ها در نینوا/ محمد علی صالح

کردها همیشه به دنبال کنترل قلمرو اطراف خازر، همراه با منطقه وسیعی از مرز بین کردها و اعراب عراق در طول استان های نینوا، کرکوک، دیالی و صلاح الدین، بوده و آن را بخشی از میهن خود می دانند. تمامی دولت های عراق با این ایده مخالفت نموده اند و تلاش کرده اند تا بسیاری از این مناطق را ، به ویژه در زمان حکومت صدام حسین، تعریب کنند. هرچند قانون اساسی پس از صدام که در سال ۲۰۰۵ تصویب شد تلاش های پاکسازی قومی علیه کردها و دیگر اقلیت را به رسمیت شناخت و خاستار جبران خسارت شد اما اکثر این اقدامات عملی نشدند.

سرلشکر هادی حلبچه ای و نیروهای پیشمرگه وی در قلمرو جدیدی در منطقه خازر که در اواخر ماه می و پس از یک روز و نیم جنگ با دولت اسلامی (داعش) به کنترل خود در آورده بودند، مستقر می شدند. حلبچه ای که زیر یک سایبان که بین دو خودرو آویزان شده نشسته بود و قطعه ای از ترکش یک خمپاره را در دست داشت که درست چند دقیقه قبل به آنجا شلیک شده بود.
وی همچنانکه به روستایی در آن نزدیکی اشاره می کرد به المانیتور گفت: “این قلمرو بزرگی است که ما به کنترل خود در آورده ایم و اکنون از این سمت نیز بسیار به موصل نزدیک هستیم.”
او چند دقیقه بعد با کمک یک عصای چوبی بلند شد و دشتهای گرم و پر از گرد و خاک شرقی استان نینوا را دید زد. گاهی اوقات، او به افرادی که در اطرافش بودند با صدای بلند دستوراتی می داد.
ژنرال گفت: این سرزمین ها اکنون بخشی از کردستان هستند. ما آنها را به ارتش و یا هر کس دیگری پس نخواهیم داد.” وی افزود:” تا به حال چهار تن از پیشمرگان ما در اینجا جانشان را از دست داده اند و چندین نفر دیگر برای این سرزمین زخمی شده اند. داعش هشت بمب گذاری انتحاری در این منطقه انجام داد.”
سخنان حلبچه ای خلاصه احساسات موجود کنونی در میان پیشمرگه و مقامات کرد است: خونی که از آنها ریخته می شود نبایستی هدر برود.
در عملیاتی دو روزه در ۲۹ و ۳۰ ماه می، ۵۵۰۰ نیروهای پیشمرگ کرد کنترل ۹ روستا را از چنگ داعش خارج کردند که مساحت آن منطقه حدود ۱۲۰ کیلومتر مربع (۴۶ مایل مربع) است.
مقامات کرد این عملیات را “یکی از بسیاری از عملیات های سرنوشت ساز” توصیف کردند که منجر به افزایش فشار به شبه نظامیان داعش در نزدیکی موصل شده و در نهایت به کنترل نهایی مقر اصلی داعش منجر می شد.
اما کردها همیشه آن مناطقی را که اخیرا تحت کنترل خود در آورده اند بخش از سرزمین خود می دانسته اند. مناطق بسیار نزدیک به شرق و شمال موصل در میان بخش باقی مانده ای هستند که کردها مشتاق اند آنها را به منطقه خودمختار خود الحاق کرده و بخشی از یک کشور احتمالی کردستان در آینده را شکل دهند.
جوامع اقلیت مانند کاکه ای ها و شبک ها قبل از حمله داعش در اوت ۲۰۱۴ به منطقه خازر، در حدود  30 کیلومتری (۱۹ مایل) موصل، در آن ۹ روستا زندگی می کردند
کاکه ای ها قوم کردی هستند که پیرو دین عرفانی و التقاطی هستند که باور بر این است که در قرن ۱۴ در مناطق کردنشین غرب ایران ظهور کرده باشند.
شبک ها، یک گروه قومی-مذهبی اند، که تفاوت هایی با هم دارند، چرا که بخش از این جامعه به کردها نزدیک تر هستند . بخشی دیگر از آنها طرفدار عراق اند.
کردها همیشه به دنبال کنترل قلمرو اطراف  خازر، همراه با منطقه وسیعی از مرز بین کردها و اعراب عراق در طول استان های نینوا، کرکوک، دیالی و صلاح الدین، بوده و آن را بخشی از میهن خود می دانند. تمامی دولت های عراق با این ایده مخالفت نموده اند و تلاش کرده اند تا بسیاری از این مناطق را ، به ویژه در زمان حکومت صدام حسین، تعریب کنند. هرچند قانون اساسی پس از صدام که در سال ۲۰۰۵ تصویب شد تلاش های پاکسازی قومی علیه کردها و دیگر اقلیت را به رسمیت شناخت و خاستار جبران خسارت شد اما اکثر این اقدامات عملی نشدند.
اکنون جنگ با داعش فرصتی برای کردها ایجاد نموده است تا کنترل آن مناطق را در دست گرفته و حضور خود در آنجا را  تقویت کنند. به نظر می رسد کردها در نبود یک نیروی نظامی رقیب قوی کنترل مناطق معروف به “مناطق مورد مناقشه” در ماده ۱۴۰ قانون اساسی عراق را در اختیار گرفته باشند.
کردها علاقه خاصی به منطقه اطراف موصل دارند، چرا که این منطقه عمقی استراتژیک را فراهم می آورد که می تواند نقش منطقه ای حائل امنیتی بین اربیل، پایتخت عراق کردستان، و شهر موصل، که در اکثر سالهای دهه گذشته بی ثبات بوده است، ایفا کند. بعید است وضعیت به این زودی تغییر کند، چرا که بسیاری انتظار دارند رقابت ها در دوران پس از داعش نیز در آن منطقه ادامه داشته باشد.
رناد منصور از نویسندگان مرکز کارنگی خاورمیانه در گزارشی در ۲۰ ماه می در مورد استراتژی کردها در موصل پس از داعش نوشت: «کردها نمی خواهند دولت مرکزی عراق، به ویژه گروه های شبه نظامی شیعه تحت سلطه [واحد های داوطلب مردمی]، پس از گرفتن موصل برای تحمیل مجدد قدرت بغداد بر منطقه استفاده کنند.
بازگشت نیروهای نظامی عراق، و حتی احتمالا متحدان شبه نظامی شیعه آنها به استان نینوا برای مبارزه با داعش نهایتا چالشی مهم برای سلطه کردها بر بخش هایی از استان نینوا که در کنترل آنهاست، خواهد بود.
نیروهای پیشمرگ با حفر کانال هال خاکی در امتداد ۲۰ کیلومتر (۱۲ مایل) در بخش شرقی موصل توسط چندین بولدوزر سریعا مواضع خود را در اینجا تقویت کردند.
در جنوبی ترین بخش سرزمین جدید در روستای وردک، سروان نصرالدین کریم و مردان اش به یک خانه ای مشکوک شدند که داعش در آنجا بمب هایی درست کرده بود. محصولات به صورتی منظم  در یک گوشه ای از آنچه که به نظر یک اتاق نشیمن بود جمع شده بودند. کریم با اشاره به نوشته  روی دیوار اشاره کرد که نوشته بود، “به خواست خداوند دولت اسلامی باقی خواهد ماند” و به همرزمان خود گفت: “آنها فرار کردند.» به نظر می رسید ستیزه جویان داعش با عجله آن محل را ترک کرده بودند، چرا که کمی از مواد ساخت بمب و یک چسب صورتی بر روی بشقابی کوچک به جا مانده بود.
ممکن است داعش از این منطقه رفته باشد، اما بعید است به زودی جنگ در اینجا به اتمام برسد.
منبع: المانیتورکد مطلب: ۱۰۸۰۸۰لینک گروه تلگرام پایگاه خبرگزاری کردنور

شناسه خبر : 13077

این خبر رو هم ببینید

امام خمینی(ره): بین شیعه و سنی ابداً تفرقه نیست منتخبی از سخنرانی امام خمینی (ره) با موضوع برادری شیعه و سنی در مدرسه علوی صحیفه امام، ج‏۶، ص: ٨١

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت  منتخبی از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 4 =