خانه / اقتصادی / احتمال قطع مقطعی صادرات کالا از کردستان به عراق  

احتمال قطع مقطعی صادرات کالا از کردستان به عراق  

معاون بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان از احتمال قطع صادرات از این استان به کشور عراق به دلیل انسداد مرزها، ناشی از برگزاری انتخابات مجلس عراق و شوراهای استانی اقلیم کردستان خبر داد.
 

  
محمد پورنگ امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در سنندج، با اشاره به این موضوع اظهار کرد: این مسئله تنها در حد احتمال است و تصمیم‌‌گیری درباره آن در حوزه اختیارات ما نیست.
وی افزود: رایزن بازرگانی ما در کشور عراق نامه‌ای ارسال و اعلام کرده است احتمال اینکه در هنگام انتخابات مرزهای دو کشور بسته شود، زیاد است.
معاون بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان با بیان اینکه انتخابات در آن سوی مرز یک هفته طول می‌کشد، گفت: میزان روزهای بسته شدن مرز نیز وابسته به طول مدت برگزاری انتخابات در اقلیم عراق است.
پورنگ با اشاره به اینکه این قضیه ممکن است تنها در روزهای نخست حساسیت‌زا باشد، گفت: اگر تاجر ما با آن طرف مرز قرارداد داشته باشد، نمی‌تواند از کشور دیگری اقدام به صادرات کند.
وی با اشاره به اینکه به طور متوسط هر ماه ۶ میلیون دلار کالا از استان به عراق صادر می‌شود، گفت: اگر این انتخابات یک هفته به طول انجامد و همین مدت مرز بسته باشد در حدود ۱۵ میلیون دلار تأخیر در صادرات کالا صورت خواهد گرفت.
معاون بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان با رد این موضوع که بسته شدن مرزها موجب زیان مالی به صادرات استان خواهد شد، گفت: تأخیری که در معاملات اتفاق خواهد افتاد در روزهای بعد با افزایش حجم صادرات جبران می‌شود.
پورنگ با اشاره به برگزاری انتخابات منطقه اقلیم در روز ۳۰ اردیبهشت ماه مصادف با ۳۰ آوریل سال ۲۰۱۴ اظهار کرد: تاجران ما از قبل در جریان این انتخابات بوده‌‌اند و به همین دلیل با برنامه‌ریزی این ایام را پشت سر خواهند گذاشت.
 

شناسه خبر : 1809

این خبر رو هم ببینید

صدور ۲۸۹۰ مجوز صنایع‌دستی در کردستان

یعقوب گویلیان گفت: از دو هزارو ۸۹۰ مجوز صادر شده در سال گذشته، تعداد ۲ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × دو =