خانه / سیاسی / اختلافات ایران و ۱+۵ در موضوعاتی مانند سانتریفیوژها کاهش یافته است

اختلافات ایران و ۱+۵ در موضوعاتی مانند سانتریفیوژها کاهش یافته است

روزنامه آمریکایی گزارش داده اختلافات ایران و گروه ۱+۵ در موضوعاتی مانند تعداد سانتریفیوژها کاهش یافته است

خبرگزاری فارس: اختلافات ایران و ۱+۵ در موضوعاتی مانند سانتریفیوژها کاهش یافته است
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، برخی منابع غربی روز یکشنبه مدعی شده‌اند اختلافات ایران و گروه ۱+۵ در موضوعاتی مانند تعداد دستگاه‌های سانتریفیوژ مورد نیاز ایران برای غنی‌سازی اورانیوم کاهش یافته‌اند.
روزنامه آمریکایی وال‌استریت‌ژورنال از قول برخی مقامات غربی مدعی شد پیشرفت‌ها در مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ کند هستند.
این روزنامه همچنین نوشته دیپلمات‌های غربی می‌گویند این مذاکرات زمینه‌های فنی مورد نیاز برای ایجاد توافق را فراهم می‌اورند.
به نوشته وال‌استریت‌ژونال، برخی از مقامات گفته‌اند اختلافات ایران و ۱+۵ در موضوعات کلیدی مانند تعداد سانتریفیوژهای مجاز ایران کاهش یافته است.
یک دیپلمات غربی که در مذاکرات حضور دارد روز یکشنبه به وال‌استریت‌ژورنال گفت ایران با مطالبه اصلی غرب مبنی بر کاهش قابل توجه در برنامه غنی‌سازی، کوتاه نمی‌آید.
این مقام غربی همچنین با بیان اینکه شانس اندکی برای توافق وجود دارد، گفت: «من بدبین هستم، مگر اینکه ایرانی‌ها به طور قابل توجه مواضعشان را تغییر دهند.»
پیش از این هم منابعی به روزنامه آسوشیتدپرس گفته بودند ایران و آمریکا در حال مصالحه بر سر کاهش توان سانتریفیوژهای ایران هستند.
ایران پیش از این اعلام کرده به توان غنی‌سازی ۱۹۰ هزار «سو» (SWU) در ۸ سال آینده نیاز دارد.
اینکه این توان غنی‌سازی به چه تعداد ماشین سانتریفیوژ نیاز دارد به نوع ماشین‌ها بستگی دارد. در صورت استفاده از دستگاه‌های تسل بالاتر می‌توان تعداد سانتریفیوژها را کاهش داد.
«سو» مخفف واحد کار جداسازی اورانیوم سبک از سنگین (seprating work unit) است.

شناسه خبر : 16463

این خبر رو هم ببینید

ناگفته هایی از طالبان/ به قلم دکتر مهدی فرمانیان

یک تار موی اسلامگرایان را با کل هیکل سکولارها معاوضه نمی کنیم؛ اما از خشونت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − پنج =