خانه / اجتماعی / از دستفروشی تا کارآفرینی/ایجاد اشتغال پایدار برای ۲۴ جوان جویای کار+ تصاویر

از دستفروشی تا کارآفرینی/ایجاد اشتغال پایدار برای ۲۴ جوان جویای کار+ تصاویر

۱۲ سال مشغول دست‌فروشی بود، چندین سال هم بین چین و دبی فعالیت داشت تا اینکه با راه‌اندازی یک واحد تولیدی پوشاک برای ۲۴ نفر هم شغل ایجاد کرده‌ است.

خبرگزاری فارس کردستان/شیرین مرادی، به دنبال سوژه‌ای از جنس تولید مسیر سنندج به شهر صاحب از توابع شهرستان سقز را در پیش می‌گیریم.

صاحب از شهرهای جدید استان کردستان در ۱۵ کیلومتری مسیر سقز ـ سنندج است، شهری که براساس آخرین سرشماری مرکز آمار حدود ۴ هزار نفر جمعیت دارد.

اگر قرار باشد تولیدکننده باشی، نیازی به موقعیت مکانی خاص نداری، مکان فعالیت می‌تواند یک کارخانه بزرگ و مجهز در پایتخت کشور باشد یا واحدی تولیدی در یکی از شهرهای مرزی کردستان.

عشق و علاقه به تولید، کار و اشتغال که در انسان به جوشش در آید، آنگاه می‌توان زمین و زمان را برای همیاری، توانستن و موفق شدن به صف کرد و از دست‌فروشی به تولیدکنندگی رسید.

در کارگاه تولیدیآقای رحمان آلتونی در شهرک صنعتی صاحب همه مشغول کارند، چرخ باید بچرخد تا چرخ زندگی‌شان بچرخد چرخ زندگی ۲۸ خانواری که امروز در این کارگاه تولیدی مشغول به کار هستند.

این کارآفرین کردستانی می‌گوید: سال ۸۲ فعالیت در بازار را با دست‌فروشی آغاز کردم، آن روزها قیمت اجناس در مریوان به خاطر ورود کالا از مرز پایین‌ بود، جنس را از مریوان می‌خریدم و در شهر سقز می‌فروختم، البته در آن زمان پوشاک به سایر نقاط کشور هم به ویژه شهرهای شمالی کشور می‌بردم.

سال ۸۲ فعالیت در بازار را با دست‌فروشی آغاز کردم، جنس را از مریوان می‌خریدم و در شهر سقز می‌فروختم

اواخر سال ۸۲ بود تصمیم گفتم برای درآمد بیشتر جنس از دبی خریداری می‌کردم و با سود بیشتر در بازار سقز عرضه می‌کردم این روند تا پایان سال ۸۴ ادامه داشت و با گرم شدن بازار چین و پایین بودن قیمت اجناس در این کشور از سال ۸۸ به بعد به صورت یک برنامه مستمر اقدام به خرید و فروش کالاهای بهداشتی، آرایشی و پوشاک و لوازم برقی ما بین دبی و چین کردم.

استارت کار تولید

وی افزود: همانطور که اشاره کردم سال ۸۲ اجناسی که در مریوان خریداری می‌کردم را در شهرهای شمال کشور مانند رشت، لاهیجان و شهرهای دیگری عرضه می‌کردم در همان زمان برای گسترش و راحتی بیشتر کارم یک مغازه بزرگ فروش پوشاک و لوازم بهداشتی به عنوان شعبه عمده فروشی در لاهیجان باز کردم.

این فعالیت تا سال ۹۴ ادامه داشت در این مکان ضمن عرضه کالا به صورت عمده‌فروشی کار ویزیتوری را برای ارسال جنس به سایر نقاط کشور انجام می‌دادم، اما به خاطر یک سری مشکلات به ویژه دوری از خانواده و دور بودن مسافت مغازه را جمع کردم و به سقز بازگشتم.

اواخر سال ۹۴  با توجه به ظرفیتی که در زمینه واگذاری اراضی در شهرک صنعتی و همچنین پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی فراهم شده بود تصمیم گرفتم از این فرصت استفاده و در شهر خودم یک واحد تولیدی پوشاک راه‌اندازی کنم.

 توسط نماینده وقت مردم شهرستان‌های سقز و بانه به سازمان صنعت، معدن و تجارت معرفی شدم و بعد از دو سال دوندگی از محل تسهیلات اشتغال پایدار روستایی از محل صندوق توسعه ملی بعد از انجام فرایندهای لازم موفق به دریافت تسهیلات شدم.

مکان فعلی کارگاه که یک سوله خالی و بدون هیچ امکاناتی بود برای اجرای طرح تولیدی در اختیار ما قرار گرفت، بلافاصله بعد از تحویل ساخت و ساز و ایجاد زیرساخت‌های لازم برای راه‌اندازی واحد تولیدی را شروع کردم و تا پایان سال ۹۷ به لحاظ زیرساختی اقدامات لازم را انجام دادم و تجهیز کارگاه و خرید دستگاه‌های صنعتی را شروع کردیم.

از آذرماه سال ۹۸ پروانه بهره‌برداری را کسب کردم و فراخوان جذب نیرو دادم که در حال حاضر برای ۲۴ نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم اشتغال ایجاده کرده‌ام.

افرادی که اینجا به کارگیری شده‌اند از جوانان شهرهای سقز و صاحب هستند.

راه‌اندازی کارگاه آموزشی

این کارآفرین در مورد برنامه‌هایش در این واحد تولیدی می‌گوید: با کمک اداره فنی و حرفه‌ای سقز و متولیان امر در مرکز استان امسال کارگاه آموزش خیاطی در بستر همین واحد تولیدی راه‌اندازی کردیم.

در این کارگاه آموزشی به افراد علاقمند حتی کسانی که به صورت تجربی مشغول به فعالیت هستند، آموزش‌های لازم داده می‌شود و به این ترتیب نیروی کار برای توسعه واحد تولیدی و افزایش تولیدات تربیت خواهد شد.

امسال کارگاه آموزش خیاطی در بستر همین واحد تولیدی را راه‌اندازی کردیم

وی می‌گوید: به افرادی که در دوره‌های آموزشی شرکت می‌کنند مدرک معتبر در رشته‌های دوخت، برش و غیره ارائه می‌شود و تعدادی از این افراد به صورت دورکاری برای همین واحد تولیدی فعالیت خواهند کرد.

تولید ۹۰ مدل لباس 

وی در ادامه در مورد محصولات تولیدی در این کارگاه خیاطی هم گفت: در این واحد بیش از ۹۰ مدل لباس زنانه و بچه‌گانه دوخته می‌شود که البته برنامه ما توسعه تولیدات به لحاظ کمیت، کیفیت و تنوع در آینده نزدیک است.

وی افزود: در مسیر توسعه کار با مشکلاتی مواجه هستیم که مهم‌ترین آن کمبود مواد اولیه است که نیاز به حمایت دستگاه‌های متولی داریم.

تجهیز کارگاه با بروزترین امکانات

چرخ‌های خیاطی موجود در کارگاه از به‌روزترین دستگاه‌ها هستند سعی کرده‌ایم بهترین و پیشرفته‌ترین چرخ‌های دوخت را خریداری کنیم چرخ‌هایی که دارای صفحه نمایشگر و سخنگو هستند.

تجهیز کارگاه با این امکانات هزینه‌بر بود اما با توجه به اینکه این وسایل دارای ضمانت ۱۲ تا ۱۸ ساله هستند قطعا دچار استهلاک کمتری خواهند شد در نتیجه هزینه بازسازی و تعمیر را در آینده نخواهیم داشت.

خیلی‌ها معتقدبودند که نباید سرمایه زیادی در ساخت و ساز داشته باشم و بهتر است تجهیز کارگاه را با وسایل قدیمی و مدل پایین‌تر انجام دهم ولی برنامه و هدف من در راه‌اندازی این واحد تولید اشتغال پایدار است و به همین منظور از بهترین امکانات و مصالح در راه‌اندازی این کارگاه استفاده کرده‌ام.

هدف من در راه‌اندازی این واحد تولیدی اشتغال پایدار است و به همین منظور از بهترین امکانات و مصالح در راه‌اندازی این واحد تولیدی استفاده کرده‌ام.

معتقدم دستگاه‌های به‌روز در کنار نیروی آموزش دیده و متخصص می‌تواند جوابگوی تولید به روز و با کیفیت و در نتیجه رضایتمندی مصرف کننده باشد.

هدف‌گذاری برای آینده

برنامه‌ریزی برای توسعه از همان زمانی که کار را شروع کردم همواره یکی از اهدافم بوده است قطعا کاری موفق خواهد بود که با برنامه‌ریزی درست روی ریل توسعه قرار بگیرد البته شاخ و بال دادن به تولید به چند مولفه مهم از جمله بازار مناسب، حمایت و مدیریت مناسب بستگی دارد.

در شرایط امروز که با دو بحران بزرگ گرانی ارز و بیماری کرونا مواجه هستیم رونق و توسعه تولید دشوارتر از گذشته است و تولیدکنندگان بیش از هر زمانی نیاز به حمایت از سوی متولیان امر دارند.

تولید باکیفیت وظیفه اصلی تولیدکنندگان است مردم هم می‌توانند با مصرف محصولات تولیدی داخل کشور بهترین حمایت را از تولیدکنندگان و اشتغال موجود داشته باشند.

مردم با مصرف محصولات تولیدی داخل کشور از تولیدکنندگان و اشتغال موجود حمایت کنند.

قیمت مواد اولیه به صورت نگران‌کننده‌ای در نوسان است قیمت پارچه به روز تغییر می‌کند و این موضوع هزینه‌های تولید را افزایش در نتیجه قدرت خرید را هم کم می‌کند رکود بازار بدترین ضربات را به تولید وارد می‌کند.

پرداخت ۷۰ میلیارد تومان تسهیلات به واحدهای تولید

معاون امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان می‌گوید: امروزه به واسطه تحریم‌ها و مشکلات اقتصادی فشار زیادی بر واحدهای تولیدی در سطح کشور و استان وارد شده ولی فعالین حوزه تولید تمام توان خود را برای فعال نگه‌داشتن واحدهای تولیدی بکار گرفته‌اند.

پیمان الماسی تصریح کرد: در راستای حمایت از واحدهای تولیدی کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید به صورت مستمر در استان تشکیل و زمینه رفع مشکلات تعداد قابل توجهی از  واحدهای تولیدی اعم از صنعتی، کشاورزی و خدماتی فراهم شده است.

وی سهم استان از محل طرح تولید اشتغال تبصره ۱۸ را ۱۱۲ میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: از ابتدای امسال تاکنون 70 میلیارد تومان تسهیلات با سود ۱۲ درصد به واحدهای تولیدی استان پرداخت شده است.

۷۰ میلیارد تومان تسهیلات با سود ۱۲ درصد به واحدهای تولیدی استان پرداخت شده است

معاون امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان افزود: حدود ۱۵۰ میلیارد تومان نیز به عنوان مصوبه در حال حاضر در بانک‌ها در دست دسترسی و اقدام است که در صورت تحقق کامل ضمن عملیاتی شدن سهم کامل استان زمینه جذب اعتبارات سایر استان‌ها از همین محل فراهم می‌شود.

الماسی اضافه کرد: این منابع شناور و امکان جابجایی آن در استان‌ها وجود دارد که امیدواریم با همت بانک‌های عامل زمینه تحقق این مهم فراهم شود.

وی در ادامه با اشاره به اینکه ۳۳ واحد تولیدی با ظرفیت اسمی 786 نفر اشتغال در حوزه نساجی و پوشاک در استان پروانه فعالیت دارند، گفت: در حال حاضر ۲۴ واحد از این تعداد فعال و نیمه فعال و ۹ واحد آن راکد است.

فعالیت ۱۰۵ واحد تولیدی در سقز

معاون امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان تصریح کرد:‌ ۱۰۵ واحد تولیدی در شهرستان سقز با ظرفیت اسمی یک‌هزار و ۷۲۳ نفر و سرمایه‌گذاری ۲۹۰ میلیارد تومان فعالیت دارند.

الماسی اضافه کرد: خاصتا در مورد واحد تولیدی الماس غرب آلتون ۲٫۵ میلیارد تومان با سود چهار درصدی از محل اعتبارات اشتغال پایدار روستایی پرداخت شده است.

و اما….

امسال از سوی مقام معظم رهبری، بعنوان سال جهش تولید نام‌گذاری شده است، شیوع بیماری کرونا و افزایش تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه ایران، شرایط رسیدن به جهش تولید را دشوارتر کرده است و برای دستیابی به این امر، نیاز است اقدامات بسیاری از سوی مسئولان، برنامه‌ریزی و اجرا شود.

در این راستا باید مشکلاتی همچون، تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی و صنعتی، تامین مواد اولیه، تامین زیرساخت‌های موجود برای واحدهای تولیدی و صنعتی و توسعه بازار فروش داخلی و خارجی محصولات تولیدی که عمده، مشکلات موجود اکثر تولیدکنندگان سراسر کشور است، حل شود.

نقش مردم

خرید کالای تولید داخل توسط مردم نیاز مهم در راستای حمایت از تولید داخلی است. بدون تردید اگر مردم در خرید کالاهای روزمره خود، کالای ساخت داخل را بر کالاهای خارجی ترجیح دهند، گام بزرگی در مسیر اشتغال‌زایی، افزایش تولید و شکوفایی اقتصادی کشور برداشته‌اند.

اصرار مردم به مصرف کالای داخلی کشور علاوه بر کاهش بیکاری و افزایش تولید و درآمد که به نفع کشور و مردم است، به‌ تدریج موجب ارتقای کمی و کیفی سطح تولید و رسیدن به مرحله صادرات به کشورهای دیگر می‌‌شود.

شناسه خبر : 24135

این خبر رو هم ببینید

محیط بان ها به کدامین گناه کشته شدند؟!/ بهمن ویسی*

“فاجعه فرهنگی در حوزه زیست محیطی به حدی گسترش یافته که افرادی از این آب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 11 =