خانه / علمی / استاد دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج داروی ضد پیری تولید کرد

استاد دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج داروی ضد پیری تولید کرد

این ایده‌پرداز برای نخستین بار توانسته با جدایی ناخالصی‌ها و ترکیب گیاهان اورسولیک اسید که فعالیت آنتی ایجینگ دارند از پوست سیب به‌عنوان ماده اولیه، ماده خامی تولید کند که از آن برای پیشگیری از پیری سلول ها استفاده می‌شود

دوشنبه ۸ شهریور ۱۳۹۵ / ۰۸:۳۵|کد خبر : ۲۱۷۳|گروه : دانشگاهی
نورالدین بختیاری، فارغ‌التحصیل دکترای رشته بیوشیمی دانشگاه تربیت مدرس و عضو هیات علمی دانشگاه سنندج و مستقر در پارک علم و فناوری کردستان است. این ایده‌پرداز برای نخستین بار توانسته با جدایی ناخالصی‌ها و ترکیب گیاهان اورسولیک اسید که فعالیت آنتی ایجینگ دارند از پوست سیب به‌عنوان ماده اولیه، ماده خامی تولید کند که از آن برای پیشگیری از پیری سلول ها استفاده می‌شود.
 
به گزارش کرددانش،زیبایی، جوانی و سلامت از مهم‌ترین نیازهای انسان است که همواره برای داشتن آن تلاش می‌کند، پوست هم به‌عنوان یکی از مهم‌ترین فاکتورهای تأثیرگذار روی مسئله زیبایی به حساب می‌آید که با کمک فعل و انفعالات بدن، همواره تا پایان سنین جوانی خود را تازه و شاداب نگه می‌دارد و پس از آن در دوره‌های میانسالی با کم شدن کلوژن‌ها، پوست انسان شروع به خشک و چروک شدن می‌کند و رفته‌رفته این شادابی از بین رفته و جای خود را به چین و چروک‌های دوران پیری می‌دهد، همچنین در بحث سلامتی جسم عوامل زیادی در کنار مشکلات وراثتی فرد را به پیری و بیماری نزدیک می‌کنند.
 
 
استفاده از روش‌های زیادی برای سالم‌تر و زیباتر بودن پیشنهاد می‌شود، تغذیه مناسب، هوای پاک، دوری از سیگار و دخانیات و استفاده از انواع کرم‌ها و مکمل‌ها از مهم‌ترین روش‌های پیشگیری به شمار می‌آیند، در بخش داروها و مکمل‌ها همواره پزشکان زیادی در حال انجام آزمایشات و تولید انواع محصولات کمکی به جوان‌تر نگه داشتن پوست و سالم‌تر نگه داشتن انسان هستند.
 
 
مکمل‌های ضدپیری و ویتامین‌های موجود در بازار تا حدی سعی دارند انسان‌ها را در مسیر سلامت به جلو پیش ببرند اما اینکه از چه مکملی و با چه خواص طبیعی استفاده شود مسئله حائز اهمیتی است، این بار یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان استان کردستان  محصولی بر پایه دانش و البته از مواد طبیعی و ارگانیک تولید کرده تا پاسخگوی این نیاز بشر باشد.
 
 
نورالدین بختیاری، فارغ‌التحصیل دکترای رشته بیوشیمی دانشگاه تربیت مدرس و عضو هیات علمی دانشگاه سنندج و مستقر در پارک علم و فناوری کردستان است. این ایده‌پرداز برای نخستین بار توانسته با جدایی ناخالصی‌ها و ترکیب گیاهان اورسولیک اسید که فعالیت آنتی ایجینگ دارند از پوست سیب به‌عنوان ماده اولیه، ماده خامی تولید کند که از آن برای پیشگیری از پیری سلول ها استفاده می‌شود.
 
 
این ماده اولیه طی پروسه‌های آزمایشگاهی به سه شکل قرص، پودر و کرم درمی‌آید که هر کدام خواص و کارایی‌های متفاوتی دارند. مثلا قرص‌های مکمل غذایی و دارویی برای بیماری‌های دوران پیری مانند ابتلا به فشار خون، دیابت، آلزایمر و سرطان استفاده می‌شوند یا کرم‌های آن با خواص سلامت پوست برای تحریک سلول‌های مرده پوست و جلوگیری از سرطان پوست به کار گرفته می‌شوند.
 
 
 
بختیاری در گفتگو با خبرنگار کُرددانش می‌گوید: شش سال پیش در خصوص پایان‌نامه دانشگاهی دوران دکترا که در حال بررسی روی بیماری دیابت بودم مقاله‌ای را در روزنامه در خصوص درمان این بیماری با ترکیبات و خواص پوست سیب به چاپ رساندم  که پس از جمع‌آوری اطلاعات و بررسی تمام موضوعات مربوط به این زمینه که آیا این ترکیبات عملکرد و خواص دیگری هم می‌تواند داشته باشد یا خیر به این نتیجه رسیدم که این ترکیبات خواص ضدپیری هم دارند و این زمینه‌ای بود که هدف را جدی بگیرم و در این مسیر قدم بردارم.
 
 
نورالدین بختیاری پس از دو سال برای گذراندن خدمت سربازی وارد هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج می شود و همین شروع زمینه‌ای می شود برای اینکه روی مقاله‌های علمی مختلف تحقیق کند و ذهن خود را در راستای ترکیب کردن چند ماده پرورش دهد.
 
 
وی تصریح کرد: سال ۱۳۹۳ پس از بررسی روی همه بافت‌های بدن مانند کلیه، مغز، کبد و ماهیچه که با بالا رفتن سن، قدرت تکثیر ندارند در رابطه با فرآیند تولید با ماده خام اولیه، آن را به دانشکده داروسازی همدان فرستادم و داروساز متخصص این حوزه از ماده برای من محصول را تولید کرد و پس از فرستادن نمونه آزمایشی برای من، با گرفتن تاییده علمی، محصول را ثبت اختراع کردم و با کمک دونفر از دوستانم بدون هیچ حمایت دولتی آزمایشگاهی را برای تولید آزمایشی این محصول راه‌اندازی کردیم تا اینکه در سال ۹۴ شرکت ما دانش‌بنیان شد و توانستیم در پارک علم و فناوری کردستان فضایی را در اختیار بگیریم.
 
 
این استاد دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج در خصوص آینده این محصول و برنامه‌های توسعه‌ای خود می‌گوید: وقتی که ایده‌ام را برای برخی دوستان و متخصصان مطرح می‌کردم ابتدا آن را رد کردند اما با دلایل و مقاله‌های علمی که آوردم توانستم به آنها اثبات کنم که این اختراع می‌تواند زمینه خوبی برای پوشش دادن تمام بیماری‌های پیری مانند چربی‌سوز، پایین آوردن فشار خون و غیره با خاصیت درمان طبیعی باشد و در این بستر علمی اگر حمایت‌های لازمه برای آن به عمل بیاید حتی می‌تواند برای بیماران شیمی درمانی با توجه به نمونه‌های تست شده روی این سلول‌ها و تیمار کردن آنها که در آزمایشگاه انجام داده‌ام نتیجه‌بخش باشد، از این رو همه چیز بستگی به گذر زمان و حمایت‌ها دارد تا بتوانم محصولات خوب و درمانی از این ماده خام تولید کرده و بازار خود را توسعه ببخشم.
 
 
بختیاری در ادامه می‌گوید: با دانش بنیان شدن شرکت و با پیشنهاد از سوی پارک برای مستقر شدن در این مجموعه شروع به فعالیت کردیم و تا امروز با تولید تعداد کمی از این محصول در حد آزمایشی فعالیت کرده‌ایم البته برای تولید انبوه و ورود به بازار نیاز به مجوز سازمان‌بهداشت و غذاودارو داشتیم که الان این مجوز را نیز دریافت کرده ایم و این انتظار را داریم که پارک علم و فناوری با حمایت‌های لازم تولیدمان را به تعداد انبوه برسانند و تمام داروخانه‌های ایران را تحت پوشش قرار دهیم.
 
این استاد دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج در پاسخ به این سؤال که چرا با تولیدکننده‌های آرایشی – بهداشتی برای تولید انبوه وارد مشارکت نمی‌شوند، می‌گوید: این محصول صرفا یک محصول آرایشی نیست و بیشتر جنبه مکمل غذایی را دارد و مقاله‌هایی که برای توضیح آن منتشر کرده‌ایم موجب اعتمادسازی بین مردم شده و ما نمی‌خواهیم این اعتماد با تفکر اینکه یک محصول آرایشی و شیمیایی در حال تولید است از بین برود، ولی با شرکت‌های تولیدکننده محصولات بهداشتی به شرط فعالیت‌های علمی حاضر به مشارکت هستیم.
 
وی تصریح می‌کند: قیمت محصول را ما با مزایای بالاتر حدود ۱۰۰هزار تومان برآورد کرده‌ایم و البته تفاوت‌های دیگری را هم برای این محصول با نمونه‌های خارجی به‌وجود آوردیم که متمایزتر و کارایی آن بیشتر باشد، مثلا قرص‌های مکمل غذایی این فرآورده که به شکل کپسول با جذب ۶ دهم درصد در بازار خارج کشور موجود است ما با تولید مواد خام اولیه‌ای که طی کردیم جذب آن را به بالای ۹۰درصد با شکل و فرم زیرزبانی تولید کرده‌ایم.
 
بختیاری در خصوص صادر کردن این محصول به کشورهای خارجی از عدم حمایت مالی به‌عنوان بزرگ‌ترین مانع راه می‌گوید: ما مشکل علم یا دانش تخصصی این کار را نداریم و با حمایت‌های لازم می‌توانیم این محصول را به تولید انبوه در بازار داخل و سپس با توجه به مزیت‌ها نسبت به نمونه خارجی به کشورهای دیگر هم صادر کنیم. جذب بالاتر و قیمت پایین‌تر این محصول نسبت به نمونه ایتالیایی می‌تواند موجب به دست آوردن طیف گسترده‌ای از مشتریان در دنیا شود، مسئله‌ای که از چشم‌اندازهای ما و اهداف پیش روی ماست.
 
این استاد دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج از بی مهری و بی توجهی مسئولین شهر سنندج در حمایت از این طرح گلایه کرد و گفت: من دوست دارم محصولم را در استان کردستان به تولید انبوه برسانم اما مسئولان سازمان غذا و دارو استان کردستان هیچ نوع حمایتی از طرح من انجام نداده اند اما برعکس مسئوملین دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج و در راس آنها دکتر کیانی نهایت همکاری و همراهی و حمایت را از طرح داشته اند.

شناسه خبر : 20263

این خبر رو هم ببینید

نباید دنبال ریاست بدویم/خاطره رهبرانقلاب ازپذیرش پست ریاست‌جمهوری

رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند: اگر عقل داشته باشیم، نباید دنبال ریاست بدویم، بعضی دنبال …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 2 =