خانه / فرهنگی / استاد دانشگاه تهران خواستار شد::  لزوم توجه به پردازش رایانه ای زبان کُردی

استاد دانشگاه تهران خواستار شد::  لزوم توجه به پردازش رایانه ای زبان کُردی

ویسی با استقبال از راه اندازی رشته زبان و ادبیات کردی در دانشگاه کردستان، گفت: لازمست همگام با تحولات و نیازهای جهان امروز برنامه ریزی های لازم در حوزه پردازش رایانه ای زبان و گفتار کردی نیز صورت بگیرد

به گزارش زریان به نقل از کردپرس؛ دکتر هادی ویسی با اشاره به اینکه پردازش رایانه ای زبان و گفتار و مبحث سنتز گفتار بکی از مباحث مهم در دنیای امروز برای گسترش و تاثیرگذاری در حوزه های زبان، فرهنگ و ارتباطات است، گفت: اگر امروز فردوسی زنده بود برای زنده کردن زبان فارسی و گسترش آن به مبحث سنتز گفتار و حل مشکلات زبان فارسی در حوزه رایانه و پردازش آن مبادرت می کرد.
 
عضو بنیاد نخبگان کشور به مقوله زبان های آوایی در ابن رابطه اشاره نمود و گفت: زبان هایی که فرم نوشتار و خواندن کلمات آن یکسان است از مزایای خاصی در این حوزه برخوردار بوده و زبان آوایی محسوب می شوند.
 
این استاد سقزی خاطرنشان ساخت: از مزایای زبان کردی، آوایی بودن آن است و در حوزه پردازش رایانه ای زبان و گفتار نسبت به بسیاری از زبان ها از مزایا و رسایی بیشتری برخوردار می باشد.
 
ویسی با استقبال از راه اندازی رشته زبان و ادبیات کردی در دانشگاه کردستان، گفت: لازمست همگام با تحولات و نیازهای جهان امروز برنامه ریزی های لازم در حوزه پردازش رایانه ای زبان و گفتار کردی نیز صورت بگیرد.
 
استاد دانشگاه تهران افزود: در این راستا فعالیت هایی شروع شده اما نیاز به کار و پروژه های جدی و مستمر دارد لذا از همکاری های علمی و تحقیقاتی آکادمیک در این حوزه استقبال می کنیم.
 
دکتر ویسی تاثیرگذاری و گسترش زبان ها را در عصر اطلاعاتی حاضر منوط به تولیدات علمی و پردازش زبان و گفتار در حوزه فناوری اطلاعات دانست و اظهار امیدواری نمود این مسئله برای زبان های محلی و خصوصاً زبان کردی مورد توجه صاحب نظران قرار بگیرد.
تاريخ: ۱۳۹۴/۹/۹
 
نظر کاربران
           
نام:         96031  |  تاريخ: ۱۳۹۴/۹/۹  |  ساعت: ۹ : ۳۳خبرنامه | موبایل | RSS

شناسه خبر : 19671

این خبر رو هم ببینید

ارادت اهل سنت به امام حسین(ع) پایان ندارد/ نامگذاری فرزندان اهل سنت به نام اهل بیت، مظهرعشق به ائمه است

همزمان با فرارسیدن ماه محرم و ایام شهادت حضرت اباعبدالله الحسین و دیگر شهدای کربلا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − یازده =