خانه / سیاسی / استاندار کردستان: هویت انسان مستقیما با معماری شهرها و روستاها ارتباط دارد

استاندار کردستان: هویت انسان مستقیما با معماری شهرها و روستاها ارتباط دارد

سنندج- استاندار کردستان با بیان اینکه هویت انسان مستقیما با معماری شهرها و روستاها ارتباط دارد، عنوان کرد: توجه به معماری خاص هر منطقه‌ای منجر به حفظ هویت فرهنگی آن خواهد شد.

عبدالمحمد زاهدی امروز دوشنبه در چهارمین کنگره تاریخ معماری و شهرسازی استان کردستان که در آمفی تئاتر دانشگاه فرهنگیان استان برگزار شد، گفت: بخشی از هویت انسان به فطرت او و بخش عمده ای از آن هم به آنچه در طول زندگی می آموزد، برمی گردد.
وی عنوان کرد: محیط زندگی ما محل آموزش و کسب تجربه های مختلفی است که هویت اجتماعی ما از آن نشات می گیرد.
وی اظهارداشت: هریک از افراد موجود در کره زمین هویتی شناخته شده و ویژه خود داردند که عمده آن را از محیط زندگی خود کسب کردند.
استاندار کردستان ادامه داد: انسان بدون شک از تمامی پدیده های مادی و معنوی محیط خود الهام می گیرد و تاثیر می پذیرد.
زاهدی با اشاره به اینکه معماری تلفیقی از فن وهنر است، گفت: ایران اسلامی کشور پهناور و دارای اقلیم های متفاوتی است لذا نوع زندگی و تفکر مردم هر اقلیم با اقلیم دیگر فرق می کند.
وی با بیان اینکه معماری باید با طبیعت هارمونی داشته باشد، افزود: مردم استان کردستان به ویژه در اورامانات از هزاران سال پیش معماری خانه های آنها با طبیعت سازگار بوده است.
وی بیان کرد: امروزه متاسفانه در بیشتر اقلیم های کشور شاهد وجود ساختمان هایی مشابه هستیم در حالی که طبیعت به ما دیکته می کند خانه و مسکن خود را در شهرها و روستاها منطبق با طبیعت بسازیم.
استاندار کردستان با اشاره به اینکه هویت انسان مستقیما با معماری شهرها و روستاها ارتباط دارد، عنوان کرد: معماران باید نگاه جامعه شناختی، روان شناختی و هنر داشته باشند چرا که معماری می تواند هویت مارا شکل دهد.
زاهدی اظهارداشت: در برهه کنونی هویت ما دچار مشکلاتی شده که بی شک با سخنرانی حل نمی شود و ما باید با توجه به معماری خاص منطقه هویت فرهنگی خود را حفظ کنیم.

شناسهٔ خبر: ۳۹۱۲۴۰۲ – دوشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۵ – ۱۳:۰۹

شناسه خبر : 12183

این خبر رو هم ببینید

مبارزه با فساد در کردستان در انتظار تحرک جدی تر

یکی از اولین سفرهای استانی، آیت الله رییسی، رییس دستگاه قضا در بدو انتصاب به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + 3 =