خانه / اجتماعی / استاندار کردستان برنامه های خود را تشریح کرد: ساماندهی مدیریت استان، مبارزه با مقوله فساد اداری و قانون‌‌گریزی / حل معضل بیکاری و ساماندهی بازارچه‌های مرزی

استاندار کردستان برنامه های خود را تشریح کرد: ساماندهی مدیریت استان، مبارزه با مقوله فساد اداری و قانون‌‌گریزی / حل معضل بیکاری و ساماندهی بازارچه‌های مرزی

ساماندهی مبادلات مرزی از مسائل اصلی دولت است و من تمام تلاشم را انجام خواهم داد و در این راستا جلسه ای هم در وزارت کشور برگزار شده است.

عبدالمحمد زاهدی؛ استاندار کردستان یک روز بعداز ظهر مهمان پایگاه اطلاع رسانی دولت بود،در ابتدای این گفت وگو اشاره ای به چگونگی انتخاب خود برای سمت استانداری داشت و گفت: فضایی که من وارد آن شدم، فضای مطالبه ای بود که در آن منطقه برای انتخاب استاندار بومی وجود داشت و تحقق پیدا نکرد. در روزهایی که بحث انتخاب من برای استان کردستان مطرح شد در ارتباط با آن خواست، فضایی ایجاد شده که البته نه این که با شخص من مشکلی وجود داشته باشد، بلکه به دلیل همان مطالبات همیشگی بود،که با جوسازی هایی هم که در فضای مجازی شده بود تشدید شده بود.
وی ادامه داد: بعد از مذاکرات صورت گرفته، فضا تلطیف شد همچنین صحبت های خود من در جلسه معارفه در تغییر فضاب بوجود آمده بسیار موثر بود. من اصالتا لر و اهل بروجرد هستم و تا حدودی فرهنگ ما با منطقه کردستان و غرب کشور نزدیک است. با زبان و گویش آنها آشنایی دارم و رفتارم با مردم پوپولیستی نیست و به آنها احترام می گذارم. من ۱۰ سال با اقوام کٌرد در استانهای کرمانشاه و ایلام کار کرده ام، قبل از آن هم در استان سیستان و بلوچستان معاون سیاسی استاندار بودم. در سالهای دور هم مسئول امور استان های وزارت کشور بوده ام. قبل از آن هم کارشناس دفتر سیاسی وزارت کشور و کارشناس استانهای غرب کشور بودم و همه استانها را می شناسم و تقریبا تمام کلیات و مسائل کشور را می دانم بنابراین تعامل من با مردم کردستان با توجه به مواردی که عرض کردم بسیار خوب شروع شده و ادامه خواهد داشت.
استاندار کردستان در ادامه با اشاره به وضعیت فعلی استان اظهار داشت: آنچه که من در استانداری تحویل گرفتم، شبیه آن چیزی است که در کشور تحویل گرفته شد، منتهی با شاخص های بدتر. به عنوان مثال نرخ رسمی بیکاری در استان کردستان ۲/۲۸ درصد اعلام شده که قطعا بالاتر از این ارقام است و این رقم تا حدود ۳۵ درصد نیز تخمین زده می شود.
زاهدی خاطر نشان کرد: نرخ رشد جمعیت در کشور ۲۸/۱ درصد است در حالی که در استان کردستان این رقم به هفت دهم دصد می رسد و نشان می دهد که استان کردستان با یک بافت سنتی که طبیعتاً زاد و ولد زیاد است ، به دلیل مهاجرت وسیعی که در آنجا به داخل و خارج از کشور صورت می گیرد نرخ رشد جمعیت پایین تر از میانگین کشوری است.
وی با اشاره به شاخص های توسعه یافتگی استان در مقایسه با کل کشور افزود: شاخص های توسعه در استان عمدتا در بین ۳۱ استان بالای ۲۷ است یعنی رده های آخر توسعه یافتگی است. ممکن است در برخی از شاخص ها مانند گازرسانی به روستاها نسبت به خیلی از استانها جلوتر باشد اما در سایر شاخص ها؛ اشتغال، سرمایه گذاری و درآمد سرانه عقب است. به عنوان مثال درآمد سرانه در استان کردستان از نصف میانگین کشور کمتر است. سرمایه گذاری خاصی هم در بخش های تولیدی انجام نشده است.
استاندار کردستان ادامه داد: درآمدهای بازارچه مرزی هم تنها یک گردش پولی غیرماندگار را در استان ایجاد می کند و رسوبی در استان ندارد. کسانی هم که در بازارچه های مرزی استان کردستان کار می کنند، عمدتاً کار تجارت انجام نمی دهند و بیشتر غیر بومی ها تجارت واقعی را در این بازارچه ها انجام می دهند و متاسفانه بازارچه های مرزی شغل پایداری برای مردم ایجاد نکرده است. به عنوان مثال مرز باشماق سومین مرز تجاری کشور است و روزانه بیش از ۱۰۰۰ کامیون و ۵۰۰ دستگاه سواری در این منطقه تردد دارند اما این کامیون ها عمدتا مواد نفتی حمل می کنند بنابرین سودی برای تولیدات استانی و ماندگاری برای مردم کردستان ندارد و این مکانیزم باید در بازارچه های مرزی اصلاح شود.
اصلاح دیدگاه های مدیریتی و مقابله با قانون گریزی
از زاهدی درباره اولویت های کاری استانداری در ۱۰۰ روز اول خدمت در استان سوال شد که وی پاسخ داد: در ۱۰۰ روزه اول بخواهم بگویم که چه اولویت هایی داشته و دارم یکی ساماندهی مدیریت استان است که این ساماندهی الزاما به معنای تغییر همه مدیران در ۱۰۰ روز نبوده و لازم هم نیست که همه مدیران تغییر کنند و بیشتر در بخش اصلاح دیدگاه های مدیریتی در استان بود. من در اولین جلسه شورای اداری استان نکاتی را برای مدیران طرح کردم و خواهان اجرای آنها شدم که مطبوعات داخلی استان هم به عنوان منشور ۲۷ گانه استاندار کردستان برای مدیریت استان از آن یاد کردند.
استاندار کردستان در ادامه افزود: البته از نظر خودم حرفهای جدیدی نبود ولی از نظر مدیران استان تاثیرگذار بود و انگار تا آن موقع کسی از قانون نگفته بود. آنجا من خیلی صراحتا اعلام کردم اولویت در استان احترام به قانونه و رعایت آن از سوی همه است و چنانچه من هم بدون توجه به موارد قانونی دستوری صادر کردم، صراحتاً اعلام کنند خلاف قانون است و انجام نمی شود و این یعنی همه در برابر قانون یکسان هستند و باید به قانون احترام بگذارند.
از زاهدی درباره وضعیت سیستم اداری استان کردستان پرسیدیم و او هم که چندان از نظام اداری این استان راضی نبود، صرفا به قانون گریزی از سوی برخی از مدیران و کارکنان اشاره کرد و اینکه در برخی از ادارات به کارهای ارباب رجوع به خوبی رسیدگی نمی شود. یک نارضایتی بسیار بالایی در ادارات دولتی چه از جانب مردم عادی و چه در سرمایه گذارانی که آنجا آمده اند یا می خواستند بیایند، وجود دارد و این نگرانی ها و نارضایتی ها باید برطرف شوند.
استاندار کردستان در ادامه تغییرات مدیریتی را در استان با تامل و فکر عنوان کرد و گفت: هم اکنون هرچهار معاون استانداری انتخاب شده اند و برخی از مدیران نیز تغییر کرده اند که این روند با توجه به برنامه ها اعلامی و همچنین نیازهای استان همانطور که گفتم با تامل و فکر صورت می گیرد.
استاندار کردستان در ادامه گفت وگو به وضعیت امنیتی استان اشاره کرد و گفت: از لحاظ امنیتی مشکلی نداریم و در مقایسه با برخی از استانها مشکل خاصی نیست و به لحاظ حوادث امنیتی نیز استان از امنیت بالایی برخوردار است و خوشبختانه در حال حاضر به لحاظ امنیتی اشراف خوبی از سوی نیروهای نظامی در منطقه وجود دارد و استان از این منظر جایگاه بهتری نسبت به گذشته داشته و ان شا الله خواهد داشت.
بحران بیکاری و اولویت های ایجاد اشتغال در استان
زاهدی در خصوص شاخص های مهم توسعه استان از جمله اشتغال در استان اظهار داشت: ما الان در کردستان بحران بیکاری داریم و این بحران بیکاری ناشی از مشکلاتی است که در استان وجود دارد و منجر به بروز مشکلات اجتماعی از جمله قاچاق، دزدی و سایر مشکلات اجتماعی نیز شده است. در واقع مشکل بیکاری در استان در سطحی است که من در مکانهای عمومی مانند نماز جمعه با انبوهی از تقاضا مواجهه هستم که درصد بسیار بالای از این تقاضاها درخواست شغل و مشکل بیکاری است که حل این موضوع نیز از اولویت های دولت تدبیر و امید در استان است.
وی در ادامه با پیامدهای اجتماعی ناشی از بیکاری در استان اشاره کرد و گفت:به دلیل بیکاری بیش از حدی که وجود دارد و رشد بالای اعتیاد، آمار دزدی های کوچک و سرقت نیز بالاست و این پیامدهای اجتماعی در استان از نظر تعداد رو به افزایش است شاید در حجم پایین صورت می گیرد اما روزانه و از نظر تعداد افزایشی است که امیدوارم با برنامه های کوتاه مدت و بلند مدتی که در زمینه ایجاد اشتغال داریم ان شا الله این معضلات هم بطور چشمگیری کاهش خواهند یافت.
زاهدی با اشاره به اینکه در استان تولید و محصولات تولیدی عمده ای وجود ندارد، اظهار داشت: در منطقه کردستان واحد تولیدی بزرگی نیست و تنها واحدهای تولیدی بزرگ استان فولاد زاگرس است که تعطیل شده و تراکتورسازی که بخشی از محصولات تراکتورسازی تبریز در آنجا مونتاژ می شود و کارخانه نوشابه ایستک را می توان نام برد. اکثر واحدهای دیگر هم یا با زیر ظرفیت کار می کنند و یا کاملا تعطیل هستند. بنابراین در ایجاد اشتغال رشد منفی داشته ایم.
استاندار کرستان با اشاره به اینکه حل مشکل بیکاری در استان نیاز به توجه و عزم جدی دارد، تصریح کرد: در این خصوص ما باید دو کار را همزمان انجام دهیم یکی ایجاد واحدهای بزرگ تولیدی است که این واحدهای بزرگ چون در کوتاه مدت جواب نمی دهند بنابراین نمی توانند مشکل بیکاری را به صورت فوری حل کرده و به تنهایی برای حل فوری مشکل بیکاری در کوتاه مدت قابل اتکا نیستند چرا که این واحدها برای آینده شغل ایجاد می کند اما در کنار این واحدهای بزرگ تولیدی با راه اندازی صنایع کوچک و تولیدات خانگی و بخش کشاورزی می توان کوتاه مدت در سطح گسترده اشتغال ایجاد کرد و آرامش را در جامعه حاکم کنیم.
زاهدی تصریح کرد: من مخالف ایجاد شغل به شیوه بنگاه زود بازده یا دادن وام برای ایجاد شغل به افراد هستم حتی در دولتهای گذشته قانون پرداخت ۳ میلیون تومان به افرادی که ایجاد شغل می کردند، وجود داشت که همه استانداران از جمله بنده مخالف این شیوه بودیم چرا که استدلال ما این بود که این افراد بیکار به افراد بیکار بدهکار تبدیل می شوند و واقعا نیز اینچنین شد و طرح موفقی نبود.
وی تاکید کرد: ما نباید پول را دست کسی بدهیم که خودش نمی داند باید چکار کند. من این را بطور جدی می گویم اگر تعداد وامهایی که برای خیاطی از اول انقلاب تا حالا به افراد پرداخت شده است را جمع بزنیم و فرض کنیم همه آنها به نتیجه رسیده اند الان در منطقه باید به قطبی در این زمینه تبدیل می شدیم در صورتی که چنین نیست ما در بحث مشاغل خانگی باید پول را به یک سرمایه گذار بدهیم تا شغل پایدار ایجاد کند.
ایجاد فضای امن برای سرمایه گذاران در استان
استاندار کردستان با اشاره به اینکه اولویت اصلی در ۱۰۰ روز اول ایجاد فضای امن برای سرمایه گذاران در استان کردستان است، اظهار داشت: ایجاد فضای امن برای سرمایه گذاران از جمله برنامه های اصلی من در استان است که این را در همه محافل، مجالس و جلسات مختلف عنوان کرده ام.
زاهدی خاطر نشان کرد: پنجره واحد سرمایه گذاری که یک بحث قانونی بود در استان فعال نبود که با پیگیری این مرکز فعال شد و حتی کارهایی که سالها انجام نشده بود، در مدتی که استانداری را تحویل گرفتیم، اجرایی شد.
وی بخشی از عدم تمایل به سرمایه گذاری از سوی مردم را کند بودن روند کارهای اداری در استان کردستان عنوان کرد و گفت: بخشی هم مربوط به مشکلات اداری و نبود دیدگاه توسعه ای است که این نگاه باید تغییر کند هر چند زمان بر است اما می توان با تغییر نگرش مدیران و تکیه بر قانون در مدت کوتاه تری نگاهی توسعه محور را در استان نهادینه کنیم.
ایجاد فضای اعتماد عمومی
استاندار کردستان در ادامه ایجاد فضای اعتماد دو طرفه مردم و دولت را از دیگر اقدامات خود در مدت کوتاه مسئولیتش در این استان عنوان کرد و افزود: بحث دیگری که در برنامه صد روزه دنبال کردم این بود که این فضا را به وجود بیاورم که به هیچ عنوان نگاه امنیتی به مردم کرد و کردستان وجود ندارد و در جلسات شورای تامین هم بحث کردم و سعی کردم در فضای عمومی به این بحث بپردازم. حتی در جلسه معارفه هم گفتم که اعضای شورای تامین فقط به دنبال توسعه استان هستند و دنبال فضای امنیتی نیستند.
زاهدی در عین حال یادآور شد: بالاخره ممکن است اتفاقات امنیتی بیافتد ولی در فضاهای عمومی نباید مردم احساس کنند که با آنها امنیتی برخورد می شود.
وی تصریح کرد: در راستای ایجاد اعتماد عمومی و تغییر نگرش امنیتی به افراد در استان من با اقشار مختلف مردم ارتباط برقرار کردم و شاید کسانی که سالها پای خود را در استانداری نمی گذاشتند و هیچ ارتباطی با دولت نداشتند مانند هنرمندان، نویسندگان، شعرا، ادبا که اتفاقاً اغلب آنها انسانهای خوب و وطن پرستی هم هستند و هیچ مشکلی هم ندارند به دلیل اینکه کسی به آنها توجه نکرده بود، در هیچ عرصه ای حضور نداشتند، اما الان با استانداری ارتباط خوبی برقرار کرده اند و این امر گامی موثر برای یک شروع تازه است.
کردستان مهد موسیقی جهان
استاندار کردستان در ادامه گفت وگو با پایگاه اطلاع رسانی دولت با اشاره به اینکه توسعه و ارتقای فعالیت های فرهنگی و هنری از برنامه های دولت در استان است اظهار داشت: کردستان مهد موسیقی دنیا است و این را من نمی گویم بلکه شخصیت های بزرگ دنیا می گویند. قبلا فکر می کردند در یونان ابتدا موسیقی بوجود آمده و الان می گویند کردستان ایران منشاء موسیقی جهان است. خیلی از بزرگان موسیقی کشور ما اهل کردستان و کرد هستند. کردستان تنها استانی است که ارکستر فیلارمونیک دارد و در همان جلسه اول پذیرفتم که عضو هیئت امنای این ارکستر باشم. در محافل هنری و فرهنگی نیز حضور پیدا می کنم تا مردم و مدیران متوجه شوند من به مقوله فرهنگ و هنر اهمیت می دهم.
وی ادامه داد: مردم کردستان مردمی هستند که شادی برای آنها بسیار مهم است حتی اگر از نظر اقتصادی دچار مضیقه باشند اما شادی برایشان مهم است بنابراین من سعی کردم نه به لحاظ کار اجرایی بلکه به لحاظ فضاسازی که دولت خواهان این فضاست، و استاندار جدید می خواهد در بخش فرهنگی و هنری کار کند.
زاهدی خاطر نشان کرد: علی رغم اینکه دیر وارد استان شدم اما در آخرین جلسه ستاد دهه فجر تاکید کردم که جشن های دهه فجر یعنی شادی، معنای جشن شادی است و نباید برنامه های دهه فجر را منحصر به جلسات سخنرانی کنیم. سعی کردم این فضا را وجود بیاورم که در دهه فجر مردم احساس کنند دولت آقای روحانی واستاندار آن نسبت به این مسائل و به خصوص به آیین ها و سنت های مردم منطقه احترام می گذارند و در بسیاری از مولودی خوانی های استان و کل ماه ربیع که مراسم مولودی خوانی در سراسر این استان برپاست، حضور داشتم.
ساماندهی مبادلات مرزی
استاندار کردستان ساماندهی مبادلات مرزی را یکی دیگر از اقدامات عاجل خود در این استان عنوان کرد و گفت: ساماندهی مبادلات مرزی از مسائل اصلی دولت است و من به عنوان نماینده دولت در استان کردستان تمام تلاشم را انجام خواهم داد و در این راستا جلسه ای هم در وزارت کشور برگزار شده است.
وی با اشاره به مشکلات عدیده بازارچه های مرزی در غرب کشور اظهار داشت: باید توجه داشت بحث بازارچه های مرزی یک مسئله دوطرفه است و طرف مقابل هم باید بپذیرد. این بحثی است بین ما، دولت عراق و اقلیم کردستان که ما همسایه قسمت کردی عراق هستیم و باید بین ما و آنها مراودات و ارتباطات مستمری برای حل این قضیه وجوداشته باشد. به دنبال جلسه با استاندار سلیمانیه، کارگروهی با مسئولیت معاون برنامه ریزی استاندار و نماینده تمام الاختیار استاندار سلیمانیه برگزار شد و یک سری موارد جزیی مورد بررسی قرار گرفت و ا اعلام کرده ایم در آن کارگروه به هر نتیجه ای رسیدند آن را اجرایی خواهیم کرد.
وی اظهار داشت: از جمله مهمترین پایانه های مرزی در استان مرز باشماق است که این مرز مشکلات فراوانی دارد. در هفته گذشته ملاقاتی با استاندار سلمانیه برای بررسی وضعیت آن داشتم.
تکمیل پروژه های نیمه تمام؛ اولویت دولت در استان
در ادامه این گفت وگو از استاندار کردستان درباره پروژه های اولویت دار برای سال ۹۳ و چگونگی تخصیص بودجه پرسیدیم، وی در پاسخ گفت: تخصیصی که در اعتبارات عمرانی کل کشور داده شده تا پایان دی ماه کمتر از یازده درصد بوده است و برای استان کردستان شانزده و نیم درصد بوده است که این نشان دهنده توجه به این استان بوده اما باز هم جبران عقب ماندگی ها را نمی کند.
استاندار کردستان تصریح کرد: برای سال آینده که کاهش اعتبارات را داریم همان شاخص هایی که دولت و مجلس هم برای پروژه های ملی در نظر گرفته اند ما هم در پروژه های استانی دو شاخص برای توزیع اعتبارات یکی پیشرفت فیزیکی بالای ۸۰ درصد و دوم نیاز مردم را در نظر گرفته ایم. ممکن است در شهرستانی ۱۰ پروژه با پیشرفت فیزیکی بالای ۸۰ درصد داشته باشیم که باید بررسی کنیم کدامیک از پروژه ها بیشتر مورد نیاز مردم است و با این دو شاخص اعتبارات سال آینده استان را توزیع خواهیم کرد.
عزم جدی دولت تدبیر و امید برای رونق و توسعه استان
زاهدی با اشاره به اینکه توسعه مناطق کمتر توسعه یافته کشور بخصوص استان کردستان از اولویت های دولت به شمار می رود، تاکید کرد: شرایط استان کردستان در بخش های کشاورزی بسیار خوب است و ما می توانیم از پتانسیل های مهمی از جمله منابع آب و خاک و هوای استان استفاده کنیم.
استاندار کردستان توجه به رویکرد جدید در بخش کشاورزی برای توسعه استان را یکی از راهکارهایی عنوان کرد که در برنامه های کاری خود قرار داده است.
زاهدی، تغییر الگوی مصرف آب را یکی از اقداماتی عنوان کرد که باید در این استان به طور جدی پیگیری شود. دلیل وی هم این بود که عمده بارندگی در غرب استان کردستان اتفاق می افتد و این آب با هزینه گزاف باید به شرق استان منتقل شود.
وی ادامه داد: در برخی از نقاط باید آب ۹۰۰ متر پمپاژ شود و قطعا باید الگوی مصرف آب را تغییر دهیم و سیستم های آبیاری جدیدی را ایجاد کنیم. علاوه بر آن الگوی کشت مان را هم باید تغییر بدهیم و به سمت محصولاتی که آب کمتری مصرف می کنند، برویم و این اقدامات در بخش کشاورزی برنامه ای مدون را می طلبد که با کار کارشناسی در استان ان شا الله اجرایی خواهد شد.
وی وجود شرایط مناسب برای توسعه باغات را یکی دیگر از ظرفیت های مناطق مختلف استان کردستان عنوان کرد و گفت: یک پتانسیل دیگری که در بخش کشاورزی وجود دارد، توسعه باغات است. در عمده کوهپایه های استان کردستان، باغ دیم قابل کشت است که اصلا نیازی به آبیاری ندارد.
زاهدی خاطر نشان کرد: باغ دیم هم درآمدزایی آن از زراعت بیشتر است و هم پایداری خوبی دارد و این امر با توجه به بارندگی که در استان وجود دارد قابل انجام است.
استاندار کردستان در ادامه توجه به صنعت دام و طیور و شیلات را یکی دیگر از برنامه خود برای توسعه استان عنوان کرد و گفت: چشمه های خوبی در استان هست که برای پرورش ماهی بسیار مستعد هستند. اراضی هم که قابل کشت نیستند می توان برای مجتمع های دام پروری و تولید مرغ و تخم مرغ استفاده کرد.
برنامه های جالب استاندار برای رونق گردشگری کردستان
استاندار کردستان در ادامه گفت وگو با پایگاه اطلاع رسانی دولت، از برنامه های خود برای رونق گردشگری در استان کردستان سخن گفت و اظهار داشت:استان کردستان یکی از زیباترین استان های کشور است. مناظر طبیعی اش هم در زمستان و هم در تابستان امکان جذب گردشگر را دارد. سه پتانسیل عمده؛ گردشگری طبیعی، تاریخی و فرهنگی در این استان وجود دارد.
استاندار کردستان با اشاره به اینکه یکی از اولویت های دولت یازدهم توجه به موضوع گردشگری و رونق این بخش است تاکید کرد: در گردشگری باید سرمایه گذاری زیادی شود. در استان کردستان مناطق طبیعی زیبایی برای جذب توریسم وجود دارد از طرفی اماکن تاریخی و فرهنگی هم در استان پتانسیل های بالایی برای جذب توریسم وجود دارد که نیازمند برنامه ریزی و توجه بیشتر است.
وی در ادامه با اشاره به مشکلات زیست محیطی استان اظهار داشت: متاسفانه دریاچه زریوار به عنوان یک قطب گردشگری در استان و حتی منطقه در حال از بین رفتن است و اگر فکری به حالش نکنیم از بین خواهد رفت. مطالعاتی زیادی برای احیای این دریاچه داشتیم و به سازمان حفاظت محیط زیست کشور هم منعکس کردیم. که با یک گروه ترکیه ای در حال مذاکره هستند که شاید بتوانند مشکل دریاچه را حل کنند. چون نیزارهایی که از داخل خود دریاچه بالا آمده در حال از بین بردن دریاچه است. البته علاوه بر آن عامل انسانی چون ورود فاضلاب روستاها به این دریاچه و ساخت و سازهای غیرمجازی که اطراف این دریاچه شده است مزید بر علت شده تا وضعیت این منطقه زیبا حاد شود و برای رفع این مشکل باید چاره اندیشید و اقدام عاجل کرد.
نماینده عالی دولت تدبیر و امید در استان کردستان در ادامه گفت: برای توسعه گردشگری در تامین آب، برق و گاز مشکلی نداریم اما مشکل اصلی در بخش جاده و حمل نقل است. جاده ها مناسب نیست و کشش ترافیک را ندارد. تلاش می کنیم با توجه به کمبود منابع، از طریق بخش خصوصی جاده ها را احداث کنیم. اگر بتوانیم از طریق بخش خصوصی این موضوع را اجرایی کینم، استان رونق بسیار خوبی پیدا می کند.
واحدهای کوچک اقامتی ارزان قیمت در دستور کار
وی خاطر نشان کرد: البته در امکانات اقامتی هم مشکلاتی وجود دارد. که با توجه به توان مالی گردشگران داخلی دو نوع امکانات اقامتی نیاز داریم. یکی مروبط به احداث هتل های چند ستاره است که به نظر می رسد با توجه به مشکلات اقتصادی جوابگو نباشد. اما واحدهای کوچک اقامتی ارزان قیمت را در دستور کار داریم و حتی اقامتگاه های روستایی که می تواند جاذبه خوبی برای مردم داشته باشد. یعنی مردمی که یک عمر در شهر زندگی کرده اند، یک شب در خانه روستایی زندگی کنند. یک خانه روستایی بدون اینکه ترکیب آن را بهم بخورد فقط مرتب می شود این ظرفیت در استان کردستان وجود دارد البته الان دو هتل هم در حال ساخت است اما احداث واحدهای کوچک اقامتی از نظر اقتصادی به صرفه تر است و این امر می تواند به رونق بیش از پیش صنعت توریسم استان کمک کند.
استاندار کردستان در پایان با اشاره به مشکلات مدیریتی که در گذشته در استان بوده و کمبود اعتبارات عمرانی اظهار داشت : پروژه جدیدی در استان شروع نخواهد شد مگر اینکه اعتبار آن بطور کامل تامین شده باشد و این مطلب را به صراحت در جلسه شورای اداری استان بیان کرده ام که کلنگ هیچ پروژه ای زده نمی شود، مگر اینکه اعتبار آن تامین شده و کارگاه آن تاسیس شده باشد. البته باید بگویم در استانهای دیگر هم این کار را کرده ام و رفتم مقابل دوربین تلویزیون و برگشتم و همواره گفته ام که پروژه تا تامین اعتبار نشود کلنگ آغاز عملیات اجرایی را نمی زنم و تا زمانی که به بهره برداری نرسد، آن را افتتاح نمی کنم چرا که در منطقه کردستان پروژه هایی داریم که چند بار افتتاح شده ولی به بهره برداری نرسیده و این از جمله مشکلاتی است که وجود داشته است.
زاهدی تاکید کرد: همچنا که قبلا هم گفته ام یکی از اهم برنامه های من در استان قانون مداری و توجه به اجرای قانون است و در ای راستا هیچ اقدام و عمل غیر قانونی را برنمی تابم و با آن برخورد خواهم کرد
 وی خاطر نشان کرد:ما در استان کرستان ۱۸ نوع معدن از طلا تا شن و ماسه، سنگ آهن، سنگهای تزئینی و ساختمانی و غیره داریم که عمده آنها خام فروشی می شود و سودی برای مردم کردستان ندارد. با آقای نعمت زاده هم جلسه ای در این باره گذاشتم و ایشان هم از واگذاری های گذشته ناراحت و گله مند بودند . بر اساس قانون استانداری حق واگذاری معدن به کسی را ندارد. شورای عالی معدن در این باره تصمیم می گیرد و این امر باید بر اساس قانون انجام شود و به عبارتی این قطار خارج شده از ریل قانون باید به ریل برگردد.
زاهدی تاکید کرد: ما اعلام کردیم هیچ معدنی بدون طی کردن مراحل قانونی به کسی واگذار نمی شود. از این به بعد هر کسی که می خواهد از معدن بهره برداری کند باید تضمین بدهد که فرآوری آن را نیز انجام دهدتا جلوی خام فروشی گرفته شود.منبع: کرد پرس

شناسه خبر : 9511

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به مشکلات یک هنر اقلیمی در گفت و گو با صابر محمودی، هنرمند نازک کار اهل سنندج؛ نازک کاری را به رسمیت بشناسید/حتی یک صندوق حمایتی نداریم

صابر محمودی از جمله هنرمندان اهل سنندج است که هنر نازک کاری نسل به نسل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + بیست =