خانه / اجتماعی / استاندار کردستان: مسدود کردن چاه های آب زندگی حداقلی روستاییان را دچار مشکل می کند

استاندار کردستان: مسدود کردن چاه های آب زندگی حداقلی روستاییان را دچار مشکل می کند

سنندج–استاندار کردستان بابیان اینکه نباید بامسدود کردن چاه ها زندگی حداقلی مردم را بامشکل مواجه کرد، گفت:اگر این حداقل ها را از روستائیان بگیریم عملا روستاهایمان را به طرف نابودی خواهیم برد.


بهمن مرادنیا شامگاه دوشنبه در جلسه حفاظت از منایع آب و کارگروه سازگاری با کم آبی استان کردستان، به مجموعه تلاش‌ها برای مسدود کردن چاه‌های غیر مجاز در استان واکنش نشان داد و اظهارداشت: طبق گزارش‌ها تعداد هفت هزار چاه غیر مجاز در استان وجود دارد که سالیانه حدود ۶۰ میلیون متر مکعب برداشت آب دارند و با توجه به ظرفیت‌های آبی استان چندان رقم قابل توجهی نیست.

وی با بیان اینکه من نیز معتقدم که در دشت‌ها و مناطق ممنوعه باید کاملاً جدی با چاه‌های غیر مجاز و برداشت‌های غیر اصولی مقابله کرد، افزود: در دیگر مناطق استان شرایط حادی وجود ندارد و نباید با مسدود کردن چاه‌ها زندگی حداقلی مردم را با مشکل مواجه کرد.

استاندار کردستان ادامه داد: ما باید ریشه‌ای به فکر حل این مشکل باشیم و بجای تمرکز بر مسدود کردن چاه‌ها باید تلاش کنیم سهم مناسب و عادلانه ای از آب استان برای توسعه کشاورزی داشته باشیم و تنها در این صورت است که مشکل از اساس رفع می‌شود.

مرادنیا با بیان اینکه بحث ما با وزارت نیرو بر سر تخصیص نامناسب و ناعادلانه آب است، یادآور شد: در سالیان گذسته حق کردستان در بحث آب ادا نشده و آب کردستان به دیگر استان‌ها سرازیر شده است.

وی بیان کرد: اگر توانستیم حق آبه و تخصیص مناسب خود را از وزارت نیرو دریافت کنیم آن وقت می‌توانیم با حفر چاه‌های غیر مجاز جدی مقابله کنیم.

استاندار کردستان در ادامه سخنان خود به مدیران بخش آب استان در خصوص برنامه ریزی برای برگشت آب تصفیه خانه فاضلاب سنندج تاکید کرد و گفت: لازم است برنامه‌های مناسبی برای مصرف آب تصفیه خانه سنندج در بخش صنعت و فضای سبز سنندج وجود داشته باشد تا اینکه این آب به سد ژاوه سرازیر شود و دوباره برای تخصیص از آن سد دچار مشکل شویم.

مرادنیا در بخش دیگری از سخنان خود بر ضرورت وفاق و همدلی بیشتر میان دستگاه‌های اجرایی برای خدمت رسانی به مردم تاکید کرد و اظهارداشت: اگر دستگاه‌های اجرایی با هم همدل باشند حتماً نتایج مطلوب برای استان در پی خواهد داشت.

وی افزود: نمونه کامل این همدلی و همراهی در بحث حق آبه استان کردستان کاملاً مشهود بود و انتظار دارم این رویه در همه بخش‌ها وجود داشته باشد.

استاندار کردستان ادامه داد: در بعضی جلسات مشاهده می‌شود که برخی از ادارات نسبت به یکدیگر گارد دارند و این مسئله به هیچ وجه قابل قبول نیست و اساساً نفعی از این تقابل عاید استان نخواهد شد.

مرادنیا همچنین به وجود برنامه برای کاشت ۴۰ هزار اصل نهال در اطراف شهر سنندج اشاره کرد و یادآور شد: شهرداری برای کاشت این میزان نهال لازم است با دادن فراخوان از ظرفیت‌های مردمی استفاده کند.

شناسه خبر : 22702

این خبر رو هم ببینید

واکنش همتی به گرانی بنزین/ تاثیر خبر افزایش قیمت بنزین بر نرخ دلار

رئیس کل بانک مرکزی با انتشار پیامی در صفحه اینستاگرام خود با تاکید بر ریسک …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + 18 =