خانه / اجتماعی / استفاده درست از پتانسیل های کردستان مشکلات حوزه اشتغال را رفع می کند  

استفاده درست از پتانسیل های کردستان مشکلات حوزه اشتغال را رفع می کند  

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کردستان گفت: استفاده درست و مناسب از پتانسیل و ظرفیت های موجود در استان می تواند هم از خروج نیروهای متخصص برای کار از استان جلوگیری کند و هم مشکلات حوزه اشتغال را رفع کند.
 

 مصطفی باغبانیان شامگاه شنبه در جلسه شورای هماهنگی سازمان های تابعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در استان کردستان که با حضور معاون وزیر در امور بین الملل در سنندج برگزار شد، اظهار داشت: یکی از دغدغه های مقام معظم رهبری اشتغال جوانان در استان کردستان بود و اشتغال زمانی محقق می شود که سرمایه گذاری در این استان صورت گیرد.
وی افزود: خوشبختانه سند توسعه اشتغال و سرمایه گذاری در استان کردستان تدوین شده است که با برنامه های سند پنجم توسعه کشور همگام است و تحقق اهداف آن می تواند تا حدودی مشکلات حوزه اشتغال را رفع کند.
مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کردستان ادامه داد: وجود منابع آبی فراوان، منابع غنی جنگل و مراتع، آب و هوای مناسب، قابلیت توسعه باغداری، قابلیت توسعه اراضی زیر کشت آبی، وجود ذخایر غنی و متنوع معدنی فلزی و غیر فلزی و موقعیت جغرافیایی مناسب و هم مرز بودن با کشور عراق همه ظرفیت و پتانسیل های استان کردستان است که در سند توسعه اشتغال و سرمایه گذاری این استان دیده شده و استفاده از هر کدام از آنها می تواند بخش زیادی از مشکلات بیکاری را حل کند.
باغبانیان یادآور شد: همچنین آموزش های ارائه شده در مراکز آموزشی فنی و حرفه ای و مراکز آموزش عالی استان کردستان باید به سوی رشته هایی سوق داده شود که امکان ایجاد بازار کار برای آنها وجود دارد و از آموزش رشته هایی که اشباع شده اند باید خودداری کرد.
وی بیان کرد: با ایجاد شرکت های تعاونی، اصلاح نظام تولید و دسترسی همه افراد به فرصت های شغلی و توسعه مشاغل خرد و خانگی نیز می تواند بخش دیگری از مشکلات و دغدغه بیکاری و عدم اشتغال جوانان در این استان را برطرف کرد.
مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کردستان گفت: بازار کار اقلیم کردستان عراق نیز فرصتی دیگر برای ایجاد اشتغال و اعزام نیروی کار به خارج از استان و کشور است که متاسفانه از این فرصت به خوبی استفاده نشده و دیگر کشورها از این فرصت نهایت استفاده را برده اند.
باغبانیان افزود: در حال حاضر ۲۰ هزار ایرانی در اقلیم کردستان عراق مشغول به کار هستند که با برنامه ریزی مناسب و بهره گیری از فرصت های موجود در بازار کار این منطقه می توان این تعداد شغل را افزایش داده و امکان اشتغال ۵۰ هزار نفر را ایجاد کرد.
وی اظهار داشت: پروژه های معدنی، نفت، گاز، پتروشیمی، بهداشت و درمان، صنعت، معدن، کشاورزی و صنایع غذایی همه ظرفیت هایی هستند که با بهره گیری از آنها می توان در اقلیم کردستان عراق اشتغال ایجاد کرد.
مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کردستان ادامه داد: وجود مرزهای رسمی باشماق مریوان، سیرانبند بانه و سیف سقز نیز فرصت مناسبی را برای توسعه تجارت خارجی ایران و اقلیم کردستان عراق فراهم کرده که در حال حاضر حجم مبادلات تجاری ایران و عراق به مرز ۵٫۵ میلیارد دلار رسیده و قابلیت افزایش این میزان نیز وجود دارد.
باغبانیان در ادامه سخنان خود به برنامه های سند توسعه اشتغال و سرمایه گذاری استان کردستان در راستای کاهش نرخ بیکاری و رساندن آن به هفت درصد تا پایان برنامه پنجم توسعه کشور اشاره کرد و یادآور شد: بهره گیری از تمامی این ظرفیت ها می تواند این هدف را محقق سازد و باعث کاهش آمار بیکار در استان کردستان شود.
وی ضعف در زیرساخت های اقتصاد، پائین بودن سرمایه گذاری بخش خصوصی و دولتی، کمبود منابع بانکی، داشتن نرخ بیکاری بالا بین فارغ التحصیلان و بالا بودن سرانه سرمایه گذاری در بخش صنعت و کشاورزی را از مشکلات پیش روی توسعه اشتغال و سرمایه گذاری در استان کردستان عنوان کرد.
وی بیان کرد: امیدواریم با استفاده از پتانسل و ظرفیت های موجود در استان کردستان در بحث اشتغال و سرمایه گذاری مشکلات این حوزه را برطرف کنیم تا دیگر نیازی به اعزام نیروی کار به خارج از استان و خارج از کشور نباشیم.
 
 
 

شناسه خبر : 9937

این خبر رو هم ببینید

دیدار فراکسیون اهل سنت مجلس شورای اسلامی با دبیرکل مجمع تقریب

به گزارش حوزه اندیشه خبرگزاری تقریب، در این دیدار که در محل مجمع جهانی تقریب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 1 =