خانه / اجتماعی / استقرار شعبه ویژه حقوقی پلاسکو/عامل انسانی علت آتش‌سوزی وتخریب

استقرار شعبه ویژه حقوقی پلاسکو/عامل انسانی علت آتش‌سوزی وتخریب

شهردار تهران گفت: محل کسب و کار موقت برای حادثه‌دیدگان پلاسکو فراهم می‌شود. از سوی دیگر معاون امنیتی استاندار تهران عامل انسانی را علت وقوع آتش سوزی و تخریب پلاسکو عنوان کرد.

ساختمان پلاسکو صبح پنجشنبه دچار حریق شد. عملیات امداد از لحظاتی پس از وقوع حادثه آغاز شد اما ساعاتی بعد این ساختمان قدیمی به یکباره فرو ریخت و آتش نشانان که برای عملیات وارد ساختمان شده بودند، محبوس شدند.
آخرین اخبار از امدادرسانی و عملیات مرتبط با این حادثه از بامداد شنبه در روز سوم عملیات به شرح زیر است:
معاون شهردار تهران: پلاسکو گواهی پایان کار نداشت
پشمچی زاده معاون شهردار تهران گفت: از سال ۱۳۴۱ ساختمان پلاسکو مورد بهره‌برداری قرار گرفت اما هرگز از شهرداری گواهی پایان کار دریافت نکرد.
این ساختمان مطابق استانداردهای خارجی زمان خود احداث شد ولی طبیعتا به لحاظ ایمنی مشکلاتی داشت
بازار کویتی‌ها تخریب نمی‌شود
مازیار حسینی، معاون شهردار تهران گفت: بازار کویتی ها تخریب نمی شود. پس از عملیات آوار برداری و ایمن سازی ساختمان پلاسکو بازار کویتی ها مرمت می شود.
حداکثر ۲۵ نفر زیر آوار پلاسکو هستند
جلال ملکی در خصوص آخرین وضعیت حادثه پلاسکو گفت: عملیات آواربرداری در بخش شرقی و جنوبی دنبال می شود. دقیق ترین آماری که در خصوص افراد زیر آوار مانده وجود دارد، حداکثر ۲۵ نفر است  که  ۱۵ نفر آتش نشان هستند.
وی در خصوص شعله های آتش زیر آوار گفت: لایه های زیرین آوار هنوز باقی مانده آتش وجود دارد و آتش نهفته در زیر آوار وجود دارد. نیروهای متخصص در صحنه هستند اما آتش نهفته احتمال زنده بودن افراد زیر آوار را از بین برده است.
وزیر اطلاعات: به نشانه‌ای از خرابکارانه بودن تخریب پلاسکو نرسیده‌ایم
محمود علوی با حضور در محوطه پلاسکو گفت: تا این لحظه به هیچگونه اطلاعاتی یا نشانه ای از خرابکارانه بودن حادثه آتش سوزی و تخریب پلاسکو نرسیده ایم.
وزیر اطلاعات افزود: همه شواهد و قرائن را مد نظر قرار می‌دهیم و اگر اقدام تروریستی در این حادثه نقش داشته باشد در خصوص آن بررسی‌های لازم انجام می‌شود.
در ساعات اولیه احتمال تروریستی بودن حادثه وجود داشت، اما تمام علائم و شواهد بررسی شد و هیچ مورد تروریستی در آن دیده نشد.
آغاز آواربرداری جبهه غربی؛ محل آتش‌نشانان محبوس
جلال ملکی، سخنگوی آتش نشانی گفت: در خصوص آخرین وضعیت حادثه پلاسکو گفت: لحظه ای عملیات آوار برداری متوقف نشده است. حرکت به سمت جبهه غربی که احتمال می رود تعدادی از نیروهای آتش نشان در آن محل باشند آغاز شده است اما مشکلاتی برای رسیدن به این جبهه وجود دارد.
دو جبهه کاری جنوبی و شرقی حادثه پلاسکو به هم متصل شدند
دو جبهه کاری جنوبی و شرقی حادثه پلاسکو به هم متصل شدند. آوار برداری در دو جبهه جنوبی و شرقی ادامه دارد. باران در محل پلاسکو باریدن گرفته و در ضلع  غربی حادثه پلاسکو ۱۰ بیل مکانیکی مشغول آوار برداری هستند. همچنین ۱۵۰ نیروی آتش نشان مشغول آوار برداری در ضلع غربی هستند.
عملیات آواربرداری تا خاموش کردن شعله‌های آتش متوقف شد
به گزارش خبرنگار مهر، در پی بروز آتش گسترده در بخشهایی از آوار پلاسکو، عملیات آواربرداری تا خاموش کردن شعله های جدید متوقف شد. از دقایقی پیش شعله های آتش بار دیگر از ضلع جنوب غربی آوار پلاسکو زبانه کشیده اشت.
قالیباف: کار آواربرداری یک هفته طول می‌کشد/ ثبت ۷ مفقودی
شهردار تهران گفت: کار آواربرداری در مدت زمان مشخص شده یک هفته به طول می انجامد. خانواده مفقودانی که تاکنون مراجعه کرده‌اند ۷ نفر هستند.
سگ‌های زنده‌یاب تازه نفس به محل حادثه اعزام شدند
مرتضی مرادی پور؛ معاون امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر استان تهران که هم‌اکنون در محل حادثه پلاسکو  حضور دارد اظهار کرد: با درخواست مجدد آتش‌نشانی سگ‌های زنده‌یاب تازه نفس به محل حادثه اعزام شدند و جستجو  همچنان ادامه دارد.
شعله‌های آتش در ضلع جنوب غربی پلاسکو زبانه کشید
با آواربرداری بیشتر در ضلع جنوب غربی پلاسکو، شعله های آتش بار دیگر در ضلع جنوب غربی پلاسکو زبانه کشید. این میزان شعله ور شدن طی شبانه روز گذشته بی سابقه بوده به نحوی که شعله ها از فاصله دور قابل مشاهده است.
استقرار شعبه ویژه حقوقی برای پلاسکو
به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام محمد جعفر منتظری در حاشیه بازدید از عملیات امدادرسانی در حادثه پلاسکو،گفت: این حادثه موجب تاثر شد چرا که  باعث به شهادت رسیدن تعدادی از آتش نشانان به شهادت شد و این عزیزانی که اجساد مطهرشان هنوز هم  کشف نشده است، جان صدها نفری که امکان داشت از بین می رفتند را نجات دادند.
وی افزود: تلاش مجدانه مسئولان  در سه روز مطرح بوده است و پیشرفت قابل توجهی هم شاهد بودیم و امیدواریم عملیات هرچه زودتر به نتیجه برسد.
دادستان کل کشور با بیان اینکه پس از حادثه بررسی های حقوقی انجام می شود،اظهارداشت: بعد از اتمام آواربرداری مسائل حقوقی نسبت به اجساد و اموال و سرمایه ها مطرح است و قرار شد شعبه خاصی زیر نظر دادستانی تهران  در خود محل وقوع حادثه پلاسکو مستقر شود تا کارهای حقوقی مراجعه کنندگان از جمله کسبه همینجا پیگیری شود.
سخنگوی آتش نشانی: تجهیزات آتش نشانی تهران به روز است
سخنگوی سازمان آتش نشانی  با اعلام این که در زمان وقوع حادثه آتش سوزی پلاسکو از ١٠ ایستگاه نیرو و تجهیزات به محل حادثه اعزام شدد، گفت: ما در سطح منطقه جز معتبرترین سازمان های آتش نشانی هستیم و در واقع سازمان آتش نشانی تهران از سال قبل عضو دائم انجمن ATFC هستیم و این در حالیست که در خاورمیانه تنها تهران توانسته عضو این انجمن باشد.
جلال ملکی در نشست خبری با جمعی از اهالی رسانه با اعلام این که طی ده سال اخیر مدیریت شهری، تجهیزات آتش نشانی تهران متحول شده است گفت: این گمانه زنی ها که تجهیزات سازمان آتش نشانی در حال حاضر برای پلاسکو کافی نیست صحیح نیست و عده ای مطرح کردند که به طور مثال نردبان آتش نشانی برای ١٠ طبقه کافی بوده است اما همینجا مطرح می کنم که بلندترین نردبان های دنیا ٥٤ متری است که ما در تهران در حال حاضر ٧ دستگاه از این نردبان ها داریم و در زمان حادثه ٤ عدد از این نردبان ها در محل حادثه وجود داشت که تا آخرین طبقات را پوشش می داد.
ملکی ادامه داد: در صورتی که در ساعات اولیه نیروهای ما ساختمان را تخلیه نمی کردند ما با بحرانی بزرگ مواجه می شدیم و این در حالی است که اکنون باید به دنبال صدها انسان در زیر آوار بودیم.
سخنگوی سازمان آتش نشانی با اعلام این که عملیات در لحظات پایانی بود که به یکباره شاهد ریزش سقف ها و تخریب کامل ساختمان بودیم، تصریح کرد: در حال حاضر ما در مرحله عملیات هستیم و پس از عملیات کار کارشناسی برای علت حادثه آغاز می شود.
تعداد مصدومان حادثه پلاسکو به ۱۴۵ نفر رسید
مدیر روابط عمومی مرکز اورژانس تهران گفت: تعداد مصدومان حادثه آتش سوزی و تخریب ساختمان پلاسکو به ۱۴۵ نفر رسید
نشست خبری سخنگوی ستاد بحران پلاسکو
به گزارش خبرنگار مهر، نشست سخنگوی سازمان آتش نشانی شهر تهران و سخنگوی ستاد بحران پلاسکو لحظاتی پیش آغاز شد. احتمال می رود، جلال ملکی در این نشست اسامی آتش نشانان مفقودین و آخرین وضعیت شناسایی آتش نشانان شهید را اعلام کند.
اعلام اسامی آتش‌نشانان مفقود
براساس اطلاعات خبرنگار مهر از محل حادثه، اسامی آتش نشانان مفقود در آتش سوزی و ریزش ساختمان پلاسکو به تفکیک ایستگاه محل خدمت به شرح زیر است:
۱- علی مستوفی- ایستگاه ۳۱ ۲- حسین حسین زاده- ایستگاه ۶۰ ۳- رضا شفیعی- ایستگاه ۱۳ ۴- روحانی- ایستگاه ۱ ۵- فریدون علی تبار- ایستگاه ۱ ۶- آقایی – ایستگاه ۱ ۷- داداشی- ایستگاه ۴۶ ۸- مهرورز – ایستگاه ۲۴ ۹- محسن قدیانی-ایستگاه ۳ ۱۰- مجتبی کوهی- ایستگاه ۲۸ ۱۱- حامد هوایی- ایستگاه ۲۸ ۱۲- سلطانی- ایستگاه ۱۱۳ ۱۳- علی امینی – مدیر منطقه ۲ ۱۴- سفی زاده-ایستگاه ۴ ۱۵- علی اکبر قبادی- ایستگاه ۳
آتش نشانان حادثه پلاسکو شهید خدمت محسوب می شوند
بنیاد شهید برای ارائه خدمت و شهید نامیدن آنها هیچ تعهدی ندارد بلکه خود شهرداری موظف به ارائه خدمات به خانواده های این افراد است.
شورای شهر تهران مصوبه ای دارد که آتش نشانان را به عنوان شهید خدمت می دانند و براساس آن به خانواده هایشان خدمات ارائه می دهند.
محل کسب موقت برای حادثه دیدگان پلاسکو
محمدباقر قالیباف شهردار تهران، گفت: برای رسیدگی به وضعیت مغازه‌داران و مالکان ساختمان پلاسکو ستادی تشکیل شده است و به صورت موقت برای کسب و کار آنها محلی را فراهم خواهیم کرد.
علت حادثه پلاسکو گازوئیل نیست
معاون امنیتی استاندار تهران، گفت: علت حادثه ساختمان پلاسکو، گازوئیل نیست و این سوخت همچنان در این ساختمان وجود دارد.
وی افزود: تخریب و آتش‌سوزی عامل انسانی دارد.
رئیس مجلس در محل حادثه پلاسکو حاضر شد
علی لاریجانی با حضور در محل حادثه پلاسکو از روند امدادرسانی و آواربرداری کسب اطلاع کرد. شهردار تهران در این بازدید، به ارائه گزارشی از روند آواربرداری و اطفای حریق پرداخت. حسین هاشمی استاندار تهران و رحمانی فضلی وزیر کشور در این دیدار حضور دارند.
رئیس مجلس در بازدید از عملیات امداد ونجات در ساختمان پلاسکو پس از استماع گزارش عملیات از زبان محمدباقر قالیباف، گفت: در برنامه ششم توسعه نظامات ایمنی در رابطه با مراکز تجاری لحاظ شده است و این مراکز باید مجهز به سیستم های ایمنی مطابق با استانداردها باشند.
وی افزود: در این راستا شهرداری ها هم موظف به سامان دهی این موضوع هستند تا نظام ایمنی مراکز ساماندهی شود.
لاریجانی افزود: در خصوص  مناطق فرسوده هم  برنامه ای درون برنامه پنج ساله قرار گرفته که با امیدواریم با سرعت بیشتری دنبال می شود.
لاریجانی خواستار سرعت بخشیدن به گزارش مجلس درباره حادثه شد
رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: ریاست مجلس خواستار سرعت بخشیدن به گزارش کمیته مجلس درباره حادثه پلاسکو شدند.
حضور رئیس مجلس در محل حادثه پلاسکو تا دقایقی دیگر
علی لاریجانی رییس مجلس تا دقایقی دیگر در محل حادثه پلاسکو حاضر و در جلسه‌ای شرکت خواهد کرد. این جلسه با حضور وزیر کشور برگزار خواهد شد و در آن گزارشی از عملکرد ستاد مدیریت بحران شهر تهران ارایه خواهد شد. به گفته استاندار تهران، در این جلسه به رییس مجلس برای اختصاص بودجه‌ای مشخص در لایحه بودجه سال ۹۶ برای تامین تجهیزات آتش نشانان پیشنهاد می‌شود.
حضور دستیار ویژه رئیس جمهور در محل حادثه
الهام امین زاده با حضور در محل حادثه ساختمان پلاسکو با بیان اینکه شهروندان حق مهمی در سطح جامعه دارند و نباید تحت خطر قرار بگیرند تصریح کرد: در حال حاضر واحدهای خطرزایی در سطح پایتخت هستند که  ساختمان پلاسکو از جمله این واحدهای تجاری بود.
دستیار رئیس جمهور در امور شهروندی با بیان اینکه به این ساختمان و هیئت مدیره آن شهرداری تهران اخطارهای لازم را داده بود، ادامه داد: این افراد باعث شدند که حقوق شهروندان و کسبه این واحدها رعایت نشود. 
امین زاده با بیان اینکه تسهیلات لازم از سوی دولت در خصوص پیشگیری از وقوع این حوادث باید در دستور کار قرار گیرد، اضافه کرد: این موضوع با توجه به این حادثه باید در اسرع وقت در دستور کار باشد. بر اساس اطلاعات رسیده چندین بار اخطار به مالک ساختمان پلاسکو و هیات مدیره داده شد ولی آن ها متاسفانه توجه نکردند.
هویت جانباختگان هنوز اعلام نشده است
بر اساس آخرین اخبار هنوز هویت جانباختگان حادثه پلاسکو از سوی پزشکی قانونی اعلام نشده است.
پلاسکو را دو ساله می سازیم
رئیس بنیاد مستضعفان به مغازه داران اطمینان خاطر داد: ظرف دو سال پلاسکو را با استانداردهای لازم و منطبق بر مشخصات فنی ساخته و طبق شرایطی خاص به افراد دارای سرقفلی واگذار خواهیم کرد.
تعداد مصدومین حادثه پلاسکو ۱۲۱ نفر است
پیرحسین کولیوند رئیس مرکز اورژانس کشور گفت: از لحظه حادثه تاکنون ۱۲۱ مصدوم داشته‌ایم و تمام مصدومان جز ۲ نفر مرخص شده‌اند.
تنها ۱۶۰ مغازه پلاسکو بیمه بودند
عبدالناصر همتی رئیس کل بیمه مرکزی با بیان اینکه تنها ۱۶۰ واحد صنفی مستقر در پلاسکو بیمه بودند، گفت: مجموع تعهد صنعت بیمه در رابطه با این حادثه ۴۰ میلیارد تومان است.
وی افزود: تنها ۱۶۰ واحد از ۶۰۰ واحد موجود در ساختمان پلاسکو تحت پوشش بیمه قرار داشتند و متأسفانه بقیه هیچ‌گونه بیمه‌ای ندارند.
تخصیص ۱۰۰ میلیارد تومان برای جبران خسارت
محمد مهدی تندگویان نیز در رابطه با  جلسه امروز شورای شهرتهران گفت : در این جلسه بودجه ای بالغ بر ۱۰۰ میلیارد تومان در قالب تنخواه به منظور جبران خسارت های همین چند روزه اتش نشانی اختصاص داده شد.
شورا خواستار تعلق گرفتن نام شهید به نیروهای آتش نشان است
مجتبی شاکری عضو کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر تهران  نیز با اعلام اینکه شورا خواستار تعلق گرفتن نام شهید به نیروهای اتش نشان حادثه فرویخته ساختمان پلاسکو است، گفت: نظام باید در این خصوص تصمیم گیری کند اما ما امیدواریم این عزیزان جان فشان جزو شهدا محسوب شوند.
آمادگی لازم برای اعزام تجهیزات به محل حادثه
معاون قرارگاه خاتم الانبیا نیز در بازدید از محل حادثه پلاسکو از روند عملیات امداد و نجات و آواربرداری بازدید کرد و گفت: تا کنون ۲۰ دستگاه اعم از جرثقیل های بزرگ، بیل های مکانیکی، دستگاه های برش و خمش و ماشین الات سنگین جهت اوار برداری  همراه بیش از یکصد نیروی امدادی و کمک رسان درمحل مستقر شده اند.
۲۵ نفر زیر آوار هستند
سید جلال ملکی سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران، گفت: مجموع شهدای آتش نشان و افراد زیر آوار مانده به ۲۵ تن می رسد. همچنین هرگونه اخبار مبنی بر زنده ماندن افرادی بر زیر آوار را تکذیب کرده و شهروندان اخبار را از منابع رسمی دنبال کنند.
وی ادامه داد: نقاط مختلفی را برای رسیدن به محل اصلی حادثه حفاری کردیم اما به زیر زمین پلاسکو نرسیده ایم.
ملکی گفت: روند آوار بندی به خوبی پیش می رود اما نمی توان زمان مشخصی برای اتمام آورا بندی اعلام کنیم و حداقل ۵ روز زمان بندی لازم داریم.
برآورد اولیه خسارت حادثه پلاسکو
ناصر امانی معاون شهردار تهران در حاشیه جلسه فوق العاده شورای شهر تهران، اظهار کرد: سهم قابل توجهی از آوار برداری ساختمان پلاسکو به طوری که پیش ینی می شود، تا آخر هفته برداشته می شود.
وی درباره برآورد خسارات ناشی از این حادثه گفت: بین ۶۰۰ تا ۱۵۰۰ میلیار د تومان بر آورد خسارات صورت گرفته است .وی افزود: سازمان های مربوطه وظیفه بررسی حجم خسارات را دارند چرا که علاوه حجم قابل توجه اجناس تعدادی گاو صندوق و اوراق مالی در این ساختمان بوده است.
معاون شهردار تهران یکی از مهم ترین موضوعات مطرح شده در این جلسه را وضعیت افراد عادی دانست که مالک یا مستاجر و یا کارگر بوده اند و در این باره اظهار کرد: با هماهنگی به عمل آمده کلانتری ۱۰۹ بهارستان افراد می توانند با مراجعه موارد مفقودی را گزارش کنند و این در حالی است که افراد شهرستانی نیز که در محدوده ساختمان پلاسکو بوده اند و در ساختمان تردد داشته اند که خانواده های  آنها خبری از آنها ندارند  می توانند با گزارش دادن به نیرو های انتظامی و ارجاع آن به آگاهی از وضعیت آنها با خبر شوند.
وی اظهار کرد: به گفته یکی از مسئولین ماموران نیروی انتظلامی تاکنون ۷ فرم مفقودی از افرادی که  به محل تردد داشتند و مراجعه نکرده اند گزارش شده و بستگان آنها امیدوارند تا خبری از وضعیت آنها به دست آید.
۱۵ آتش نشان به طور قطع زیر آوار هستند
مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران، گفت: ۱۵ نفر از نیروهای آتش نشان به طور قطع زیر آوار هستند.
سعید شریف زاده اظهار کرد: با توجه به جابه جایی آوار و قطعات بزرگی که در شب گذشته انجام شد، کار آوار برداری در ساختمان پلاسکو سرعت گرفته است.
وی درباره نتایج جلسات فوق العاده شورای شهر اظهار کرد: با دستور شورای شهر بررسی اقلام مورد نیاز آتش نشان ها که در جریان امداد اسیب دید ه اند در دستور کار است تا با ارائه گزارشی امروز تامین اقلام اسیب دیده احتمالی و برآورد آن به شورا اعلام شود.
یک جسد پیدا شد
به گفته رئیس مرکز اورژانس کشور، یک جسد از محل حادثه پلاسکو پیدا شد.
پیرحسین کولیوند افزود: چهره سومین شهید آتش نشان قابل شناسایی است.
رئیس جمهور به محل حادثه رفت
رئیس جمهور برای بازدید از وضعیت امداد رسانی و آواربرداری ، صبح امروز به محل حادثه ساختمان پلاسکو رفت. شهردار تهران گزارشی از اقدامات انجام شده را به رئیس‌جمهور ارائه کرد. استاندار تهران نیز در این بازدید حضور دارد.
رئیس جمهور در جمع امداد رسانان و خبرنگاران گفت: این اتفاق ناگوار درس و هشداری بود در زمینه امنیت زندگی مردم. باید برنامه ریزی های دقیقتری صورت بگیرد و این حادثه بسیار تلخ درسی برای آینده شود.
روحانی گفت : در این اتفاق همه مسئولان هماهنگی خوبی داشتند چه آتشنشان و امدادگر و تیم پزشکی و سایر تیم ها از جمله نیروهای انتظامی. یک همکاری بسیار خوب و ستودنی از آغاز وجود داشته و الان هم ادامه دارد.
وی افزود : همه نگرانی ما برای کسانی است که زیر آوار هستند. امیدوارم بازهم امیدی باشد تا بعضی از آنها به سلامت خارج شوند. و آنها هم که جان خود را از دست داده اند تا ابد در دل مردم می مانند. آنها برای نجات مردم رفتند و در میان آتش و دود گرفتار شدند. خداوند به آنها اجر و به خانواده آنها صبر بدهد. همه ما نسبت به این حماسه باید سر تعظیم ورود آوریم.
رئیس جمهور تاکید کرد: باید آواربرداری ادامه پیدا کند تا همه افراد از زیر آن خارج شوند. شرایط این خیابان که حساس و تجاری است باید در شب عید سریعتر به حالت عادی برگردند. کارگرانی که بیکار شده اند؛ بخش تامین اجتماعی باید کسبه و کسانی که بیمه هستند. دولت، شهرداری، شورای شهر و همه مقامات مسئول همه دست به دست هم می دهیم تا این خسارتها و آثار مخرب کمتر شود.

آوار برداری زیر باران ادامه دارد
با روشن شدن هوا دود غلیظ و زبانه های آتش همچنان زیر باران دیده می شوند . آواربرداری ادامه دارد.  پالس ها از ضلع غربی رسید پالس های امید بخش از ضلع غربی ساختمان پلاسکو به گوش رسیده است . بارقه های امید در دل تک تک حاضران در سایت جوانه زده است . تلاش ها برای آوار برداری با دقت ادامه دارد. بازدید مجدد نماینده رهبر انقلاب سید وحید حقانیان از معاون ویژه دفتر مقام معظم رهبری حدود ساعت ۴ بامداد بار دیگر با حضور در محل حادثه از نزدیک از روند عملیات نجات و امداد بازدید کرد.
پاک سازی خیابان های اطراف
شهر برای روز شنبه پاکسازی می شود. نیروهای خدمات شهری در حال ایجاد موانع فیزیکی با دار بست و گونی در خیابان هستن تا سایت حادثه از محل تردد شهروندان کاملا متمایز شود . پلاکاردهایی مبنی بر اطلاع رسانی درباره تغییر مسیرها در سطح معابر در حال نصب است
۴ نفر زنده اند
دستگاههای زنده یاب فرکانس هایی را صادر کرده اند که نشان از زنده بودن ۴ نفر در زیر آوار دارد.  ملکی سخنگوی آتش نشانی با تایید خبر فرکانس یابی دستگاههای زنده یاب گفت: امیدواریم همکارنمان زنده باشند. فاز جدید امداد رسانی و آوار برداری در سایت حادثه پلاسکو کلید خورد.  امداد گران هلال احمر و نیروهای تازه نفس آتش نشانی ادامه عملیات را در دست گرفتند. با اعلام خبر زنده بودن چند نفر در زیر آوار روحیه امداد گران مضاعف شده است. شهردار تهران و مدیر ستاد بحران هم اکنون در محل سایت حضور دارند. 
این دومین تلاش برای استفاده از دستگاه زنده یاب بود. در فاز اول هیچ جوابی صادر نشد اما این بار با شنیدن فرکانس های مثبت از ۴ نقطه، امید به زنده بودن ۴ مدفون شده قوت گرفت.
پلاسکو در سکوت 
از حدود ساعت ۳:۳۰ دستگاه زنده‌یاب در محل مخروبه ساختمان پلاسکو شروع به کار کرد، به همین دلیل همه دستگاه ها و جرثقیل ها خاموش شدند و سکوت در محل حاکم شد. همچنان آتش از گوشه و کنار زبانه می کشد.

هویت اجساد قابل شناسایی نیست
تلاش ها برای خارج کردن بقیه پیکر دو اتش نشان ادامه دارد. به دلیل شدت سوختگی صورت ها قابل شناسایی نبود.بررسی اتیکت نام آتش نشانان از سوی تیم های هویت یاب پلیس آگاهی ادامه دارد.
استقرار اکیپ های نقشه برداری 
چهار اکیپ از مهندسان نقشه‌برداری برای بررسی و ارزیابی تغییرات سازه‌های مجاور پلاسکو، در اطراف ویرانه های این ساختمان مستقر شده‌اند.
تجمع آتش نشانها در ضلع جنوب غربی
تعدادی از آتش نشان ها در ضلع جنوب غربی تجمع کرده اند و در تلاش هستند پیکر یافته شده را بیرون بیاورند.
 
درخواست پلیس راهور از همسایگان پلاسکو و مردم
رییس پلیس راهور ناجا که در محل ویرانه های ساختمان پلاسکو حضور دارد از شهروندانی که محل کارشان در اطراف محل حادثه است در خواست کرد صبح شنبه برای حضور در محل کار خود از خودروهای شخصی استفاده نکنند.  سردار محمد رضامهماندار در گفتگو با خبرنگارمهر گفت: محدودیت های ترافیکی اطراف محل حادثه ساختمان پلاسکو با همان کیفیت در روز شنبه نیز اعمال می شود و از آنجایی که باز بودن مسیرهای دسترسی برای خودروهای امدادی لازم و ضروری است از پارک خودروها در مسیر عبور و مرور خودروهای امدادی جدا جلوگیری می شود. مهماندار با اشاره به اینکه بزرگترین معضل پلیس راهور حضور شهروندانی است که برای مشاهده مراحل آواربرداری به خیابان های اطراف محل حادثه مراجعه می کنند، افزود: از شهروندان فهیم درخواست می شود اخبار مربوط به آوار برداری و امداد رسانی را از طریق رسانه ها دنبال کنند و به هیچ وجه در خیابان های اطراف محل حادثه تردد نکنند.
باران گرفت دقایقی پیش بارش باران در تهران آغاز شد و عملیات آوار برداری در ویرانه های ساختمان پلاسکو در هوای بارانی ادامه می یابد. 
پیکر دو جان باخته از زیر آوار خارج شد  سخنگوی سازمان آتش نشانی گفت: با تلاش امدادگران پیکرهای ۲ تن از جان باختگان از زیر آوار ساختمان پلاسکو خارج شدند. به گفته آتش نشانان دو پیکر یافت شده احتمالا مربوط به افرادی بوده که لبه پنجره بوده اند و زیر حجم انبوه آوار قرار نداشته اند.
آتش نشانان در گفتگو با خبرنگار مهر می گویند اغلب همکاران شان ساعت های پیاپی و خارج از شیفت به اطفا و آواربرداری مشغول بوده اند. هر شیفت ماموران آتش نشانی ۲۴ ساعت است.

درخواست رئیس پلیس تهران از مردم 
سردار حسین ساجدی نیا رئیس پلیس تهران بزرگ هم اکنون از محدوده حادثه خارج شد و به مردمی که در جلوی گیت خیابان نوفل لو شاتو ایستاده بودند اطمینان دادکه نیروهای امدادی تمام توان خود را به کار بسته اند وبه کمک احتیاج ندارند . بهترین کمک شهروندان حفظ آرامش و کمک به کاهش ترافیک است.
تخلیه مغازه در ضلع شرقی پلاسکو برای تخریب
یک واحد مغازه در ضلع شرقی ویرانه های ساختمان پلاسکو  برای تسهیل اطفاء حریق و آوار برداری در حال تخلیه است تا تخریب شود. 
پرچم سفارتخانه های ایران در خارج از کشور نیمه افراشته می شود  بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: با اعلام هیات محترم دولت مبنی بر عزای عمومی روز شنبه ۲ بهمن ۹۵، به کلیه سفارتخانه ها و سرکنسولگری های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور دستور داده شد پرچم های کشور را نیمه افراشته کنند و با توجه به ابراز همدردی های مقامات و شهروندان بسیاری از کشورها، دفتر یادبود قربانیان قهرمان این حادثه تاثرانگیز را نیز مفتوح  کنند.

آتش همچنان زبانه می کشد
با گذشت ساعتی از نیمه شب نیروهای مختلف با تمام توان درحال آوار برداری هستند. شعله های آتش هنوز در ضلع جنوب شرقی زبانه میکشد و همزمان با آواربرداری آتش نشانان به اطفای حریق نیز مشغولند.
پیکر یکی از آتش نشانان از دل آوار بیرون کشیده شد
به گزارش خبرنگار مهر از محل حادثه، پیکر یکی از آتش نشانان از دل آوار بیرون کشیده شد.
دریافت علائم از ۴ دستگاه زنده‌یاب در پلاسکو
معاون امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر استان تهران از ردیابی ۴ دستگاه زنده‌یاب این جمعیت در موتورخانه ساختمان پلاسکو خبر داد.
مرتضی مرادی‌پور افزود: با گذشت ۴۸ ساعت از حادثه ریزش ساختمان پلاسکو و پس از آورابرداری‌های مداوم و بی‌وقفه همکاران آتش‌نشانی، چهار دستگاه زنده‌یاب هلال‌احمر سیگنال‌هایی از سمت موتورخانه پلاسکو دریافت کردند.
محدودیت های ترافیکی روز شنبه
پلیس راهور اعلام کرد: غرب به شرق خیابان جمهوری از تقاطع ولیعصر مسدود است.
شهروندان می توانند از تقاطع ولیعصر وارد انقلاب شوند و به سمت شرق ادامه مسیر داده و بعد از خیابان سپاه یا خیابان بهارستان به سمت جنوب ادامه مسیر دهند.
همشهریانی که از شرق به غرب از خیابان امیرکبیر و خیابان امام خمینی وارد می شوند و قصد ادامه مسیر به سمت محورهای شمالی را د ارند می توانند در خیابان امام خمینی ادامه مسیر دهند و از خیابان های کارگر و ولیعصر به سمت شمال تردد کنند.
وجود ۵ دستگاه زنده یاب با شعاع ۳۰ متر دریافت امواج در پلاسکو
رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر، گفت: ۵ دستگاه زنده یاب در محل حادثه پلاسکو وجود دارد که از طریق امواج مغناطیسی تا ۳۰ متر کارایی دارد.
مرتضی سلیمی افزود: متاسفانه با تونل های حفر شده و سگ های زنده یاب نیز نتوانستند اقدامی انجام دهیم.
شناسایی یکی از شهدای آتش نشان
مسعود قادی پاشا مدیر کل پزشکی قانونی استان تهران، از انجام معاینات ظاهری بر روی دو جسد شناسایی شده در پزشکی قانونی خبر داد و گفت: یکی از این اجساد که از بیمارستان به پزشکی قانونی ارسال شده،دارای هویت و دیگری بدون هویت است که از روی چهره تقریبا قابل تشخیص است.در صورت بروز مشکل در روند شناسایی، احراز هویت از طریق اخذ DNA انجام می شود و اقدامات برای حضور خانواده های آتش نشانان برای انجام آزمایش صورت می گیرد.
حضور نمایندگان مجلس در محل حادثه پلاسکو
حدود ۴۰ نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی ظهر امروز در محل حادثه پلاسکو حضور پیدا خواهند کرد.
همچنین علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی نیز امروز بازدیدی از محل حادثه و روند پیشرفت عملیات نیروهای اجرایی و امدادی خواهد داشت.
پرداخت وام به تولیدی های پلاسکو
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: به دارندگان کارگاه‌های تولیدی در پلاسکو با هماهنگی استانداری وام ۱۰۰ میلیونی با بهره ۴ درصد داده می‌شود. علی ربیعی در محل آوار ساختمان پلاسکو ضمن تسلیت به خانواده شهدای آتش‌نشان اظهارداشت: برای کسانی که در حادثه آتش‌سوزی و ریزش ساختمان پلاسکو بیکار شده‌اند، برنامه‌هایی را پیش‌بینی کرده‌ایم که یکی از آنها این است که کارگران بیکار شده که دارای بیمه تأمین اجتماعی هستند از فردا به اداره کار در خیابان حافظ مراجعه کرده و برای دریافت بیمه بیکاری اقدام کنند.
۱۰۰ کارگاه مشابه پلاسکو
مرتضی طلایی در جمع خبرنگاران بعد از پایان جلسه شورای شهر که در منطقه حادثه دیده پلاسکو برگزار شد، افزود: ۱۰۰ کارگاه مشابه پلاسکو در شهر تهران داریم. اگر مسئولان مسئولیتی و اختیاری در این زمینه دارند، بفرمایند.
وی با بیان اینکه به جای متهم کردن دیگران باید کار انجام دهیم، تصریح کرد: روند تخریب و آواربرداری این ساختمان در حال پیگیری است.
برخی از تلفات نیروهای آتش نشان ناشی از آموزش ندیدن مردم بود
عضو شورای شهر تهران گفت: برخی از تلفات نیرو های  آتش نشان ناشی از آموزش ندیدن مردم بود.
محسن سرخو افزود: به گفته آتش  نشان های شاهد، تعدادی  از مغازه داران بخاطر اینکه آب به داخل مغاره نرود حاضر به ترک ساختمان  پلاسکو نبودند.
وی در میدان عملیات آوار برداری ساختمان پلاسکو، گفت: همه مسیرهای ممکن برای دستیابی به اجساد شهدای آتش نشان و سایر مصدومان و تلاش برای نجات جان محبوس شدگان بررسی می شود چراکه زیر آوار اشتعال و حرارت وجود دارد و امکان اینکه از هر طریقی  وارد این محل شوند، وجود ندارد و تنها مسیری که ایمن باشد قابل دسترسی است.
وضعیت مفقودین حادثه پلاسکو
با وجود تلاش های فراوان و حفاری های متعدد نیروهای امدادی، امید ها برای زنده بودن افراد در زیر آوارهای پلاسکو لحظه به لحظه کم رنگ تر می شود.
یکی از نیروهای امدادی حاضر در محل با بیان این مطلب، تاکید می کند که هر آنچه درباره زنده بودن افراد در زیر آوارهای ساختمان پلاسکو گفته می شود، بر اساس یک دستگاه موبایل روشن در زیر آوار بوده است.
تا ساعاتی پیش این تلفن همراه روشن بود اما از ابتدا هم مشخص نبود که آیا این فرد زنده است یا خیر!
این نیروی امدادی تاکید دارد: اخبار منتشره مبنی بر صدای کوبیدن افراد محبوس به دیوار و یا زندانی شدن ۴ نفر زیر آوار تکذیب می شود و هیچ نشانه و علامتی در محل مشاهده نمی شود.
راه زیرزمین به طبقات زیرین پلاسکو باز شد
گزارش های خبرنگاران حاکی از این است که راه زیرزمین به طبقات زیرین پلاسکو باز شده است.
سیدجلال ملکی سخنگوی آتش نشانی تهران در جمع خبرنگاران با اشاره به آخرین وضعیت حادثه ساختمان پلاسکو و آواربرداری ها، گفت: کماکان عملیات آواربرداری توسط آتش نشانان ادامه دارد و تا کنون تنها توانسته ایم یک شهید آتش نشان را از زیرآوار بیرون آوریم.
وی با بیان اینکه آوار برداری از ضلع جنوبی و شرقی در حال پیگیری است، ادامه داد: توسط دادستان ضلع شرقی ساختمان اجازه تخریب گرفت تا روند آواربرداری تسریع پیدا کند.
ملکی درباره حضور نیروهای مردمی گفت: از شهروندان خواستاریم از ازدحام جمعیت دراین محوطه و محوطه حادثه دیده خودداری کنند.
وی با اشاره به اینکه از نظر ماشین آلات کمبودی نداریم، خاطرنشان کرد: با تمام توان درخصوص آواربرداری فعالیت ها ادامه دارد.

شناسهٔ خبر: ۳۸۸۲۶۰۳ – شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۵ – ۰۱:۴۲

شناسه خبر : 6475

این خبر رو هم ببینید

محیط بان ها به کدامین گناه کشته شدند؟!/ بهمن ویسی*

“فاجعه فرهنگی در حوزه زیست محیطی به حدی گسترش یافته که افرادی از این آب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + هشت =