خانه / فرهنگی /   اصلاح میان مردم   ارسال شده توسط یاسر از بندر ترکمن  

  اصلاح میان مردم   ارسال شده توسط یاسر از بندر ترکمن  

از نظر اسلام، جامعه صالح، بر اساس عطوفت، ترحم، تعاون و همکاری و دوستی و خیرخواهی متقابل، نسبت به یکدیگر استوار است. مؤمنان همچون پیکری واحدند که هرگاه عضوی دردمند شود، عضو دیگر واکنش نشان می دهد

یکی از آفاتی که جامعه سالم را تهدید می کند، نزاع ها و درگیری هایی است که احیانا بین افراد آن جامعه پدید می آید، این درگیری ها که معمولاً از مسئله های کوچک و بی ارزش به وجود می آید، گاهی منجر به اختلافات شدید و کشتارهای بی رحمانه می شود، بطوری که موجب نابودی آن جامعه می گردد، و از آنجایی که دنیا محل تزاحم و تضاد است هیچ اجتماعی را نمی توان یافت که در آن اختلاف و تضاد وجود نداشته باشد.
تنها عاملی که می تواند جلوی این تضادها و تزاحم ها را بگیرد، این است که افراد جامعه در عین حالی که زندگی جمعی و گروهی دارند، علایق و وابستگی خود را نسبت به امور دنیوی و مادی کم کنند یا از بین ببرند. هرچه از هوا و هوس ها، دنیا دوستی و ریاست طلبی کاسته شود، نزاع ها و کشمکش ها به همان نسبت کمتر خواهد شد. دستورات دینی ما برای اینکه، روح برادری در جامعه اسلامی حاکم باشد، بیشترین توصیه ها را داشته است.
از نظر اسلام، جامعه صالح، بر اساس عطوفت، ترحم، تعاون و همکاری و دوستی و خیرخواهی متقابل، نسبت به یکدیگر استوار است. مؤمنان همچون پیکری واحدند که هرگاه عضوی دردمند شود، عضو دیگر واکنش نشان می دهد،
 
پیامبر اکرم صلی الله علیه و سلم می فرماید:
مؤمنان در مهربانی و نیکی کردن به همدیگر همچون یک پیکر هستند.
 
بنی آدم اعضای یکدیگرند که در آفرینش ز یک گوهرند
چو عضوی به درد آورد روزگار دگر عضوها را نماند قرار
تو کز محنت دیگران بی غمی نشاید که نامت نهند آدمی
 
تلاش پیامبر اسلام برای اصلاح بین مردم
رسول اللّه صلی الله علیه و سلم پیوسته سعی داشت تا اتحاد و یکدلی بین مسلمانان را بیشتر کند و میان آنان صلح و صفا برقرار سازد. حضرت به ابوایوب انصاری می فرماید:
ای ابوایوب! آیا تو را خبر ندهم به صدقه ای که خدا و رسولش آن را دوست دارند؟ آن این است که، اصلاح بین مردم کنی، وقتی که فاسد شوند و از هم دور گردند.
اذیت و آزار رساندن به دیگران، بی تفاوت بودن نسبت به مشکلات و نیازمندی های آنان، حسد ورزیدن و بغض و کینه داشتن نسبت به یکدیگر و… با روح اخوت و برادری منافات دارد و سلامت جامعه را به خطر می اندازد. از این رو، پیامبرخدا صلی الله علیه و سلم می فرماید:
 
نسبت به همدیگر حسد نورزید، بغض و عداوت نداشته باشید و یکدیگر را به بدی یاد نکنید، ای بندگان خدا با هم برادر باشید.
و باز می فرماید:
هرکس همسایه اش را بیازارد به خدا و رسولش ایمان نیاورده است.
اصلاح روابط بین مردم از مهم ترین اموری بود که پیامبر اسلام صلی الله علیه و سلم بدان توجه و عنایت ویژه ای داشت چنان که از نخستین اقدامات حضرت پس از ورود به مدینه عقد قراردادی بود که میان انصار و مهاجران نوشته شد که یک بند آن اصلاح میان مسلمانان بود.
یعنی هر یک از مهاجران و انصار باید سعی کنند تا بین خود صلح و صفا و صمیمیت برقرار کنند.
 
سخنان پیامبر اسلام در جهت اصلاح مردم
بخشی از سخنان آن حضرت در این باره از این قراراست:
محبوبترین اعمال نزد خدای تعالی سُرور و شادمانی است که بر مؤمنی داخل می شود و ناراحتی او را از بین می برد.
هرکسی که با رویی گشاده برادر دینی خود را ملاقات کند و او را خوشحال نماید خدای تعالی او را در روز قیامت مسرور و خوشحال خواهد کرد.
بالاترین مرتبه عقل بعد از ایمان به خدا، دوست داشتن مردم است.

شناسه خبر : 4423

این خبر رو هم ببینید

الفبای تقریب و راهکارهای نهادینه شدن وحدت اسلامی

هر مذهبی حق دارد نظرات خود را توضیح دهد و از آن دفاع کند، بدون …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 1 =