خانه / سیاسی / اعتبار ۳۰ میلیارد تومانی برای ترویج فقه امام شافعی در کردستان

اعتبار ۳۰ میلیارد تومانی برای ترویج فقه امام شافعی در کردستان

سنندج – نماینده ولی فقیه در استان کردستان گفت: در راستای ترویج فقه امام شافعی و از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی اعتباری بالغ بر ۳۰ میلیارد تومان طی چند سال اخیر در کردستان هزینه شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در کردستان، آیت‌الله سیدمحمد حسینی‌شاهرودی ظهر امروز سه شنبه در پیش کنگره امام شافعی در دهگلان اظهار کرد: کنگره بزرگ امام شافعی قرار بود امسال در اردیبهشت ماه در سنندج برگزار شود اما بلحاظ اینکه این پیش کنگره ها زمینه خوبی را برای بهره مندی از افکار و ایده های اندیشمندان و پژوهشگران علوم دینی در خصوص ابعاد مختلف زندگی امام شافعی و تبیین اندیشه های ایشان میسر می نمود تصمیم بر آن شد به منظور آمادگی بهتر برای برگزاری کنگره بزرگ و اصلی امام شاقعی این پیش کنگره ها در شهرستان های دیگر استان نیز برگزار شود.
وی خاطر نشان کرد: ما وظیفه داریم از بزرگان بویژه آنهایی که صاحب فکر و اندیشه هستند و در تاریخ تاثیرگذار بوده اند و توانسته اند با تدبیرشان مشکلاتی را از مسیر مسلمانان بردارند و هر وقت که به افکار آنها مراجعه شود می توانند برای همه مفید باشند، مراجعه کنیم.
نماینده ولی فقیه در استان کردستان اظهار کرد: وقتی شخصیت امام شافعی را مورد بررسی قرار می دهیم علاوه بر اینکه منفعت های بسیاری برای ما دارد برای شخصیت این بزرگان نیز برکاتی دارد.
وی افزود: شخصیت امام شافعی یک شخصیت جامع است چون اسلام دین جامعی است و کسانی که تربیت دینی و قرآنی دارند از این جامعیت برخوردارند و بعنوان اسوه و الگو برای همه مسلمانان محسوب می شوند.
آیت الله حسینی شاهرودی عنوان کرد: اسلام به همه مباحث توجه دارد و به هر میزان به قرآن و دستورات خداوند و سنت پیامبر(ص) نزدیک شویم به همان میزان جامعیت پیدا میکنیم و بزرگان دینی ما با در نظر گرفتن این موارد هم به مسائل فقهی و هم به مسائل قانونی توجه داشتند.
وی اظهار کرد: مبنای حرکت های فردی و اجتماعی ما را فقه تعین می کند و باید ها و نبایدهای زندگی از مسیر فقه می گذرد لذا فقهای ما پرچمداران این میدان هستند و براساس استنباط های فقهی جامعه را از اضطراب و ناامنی مصون می دارند.
نماینده مردم کردستان در مجلس خبرگان رهبری افزود: اعتدال زمینه ساز رشد در جامعه است و امام شافعی یکی از بزرگان جهان اسلام اند که علومی را پایه گذاری کرده اند که فقهای دیگر با تبعیت از مبانی فقهی ایشان می توانند مسیر اعتدال و نگاه قرآنی را در جامعه پیاده کنند.
وی افزود: امام شافعی در علوم رسمی و ادبیات خبره بودند و ایشان با بهره گیری از مبانی فقهی،
آیات قرآنی، علم کلام، عرفان و اخلاق آثار و اشعاری را بوجود آوردند که هم اکنون مورد استفاده همه پیروان مذاهب اسلامی اعم از اهل سنت و اهل تشیع است.
آیت الله حسینی شاهرودی در ادامه سخنان خود اظهار کرد: بسیاری از مشکلات جهان اسلام بخاطر فتواهایی است که بدونه پشتوانه قرآنی صادر می شود امام شافعی علم اصول را پایه گذاری کردند و اگر کسی می خواهد فتوا بدهد باید براساس قواعدی که ایشان پایه گذاری کرده اند، عمل کند.
وی افزود: امام شافعی آیات قرآن را مبنای اصلی فقه خویش قرار دادند و به همین دلیل فتاوایی که ایشان برای رفع مشکلات جهان اسلام صادر کردند مورد استقبال همگان قرار گرفت.
نماینده ولی فقیه در استان کردستان گفت: تلاش وصف ناپذیر امام شافعی در کسب علوم مختلف برای روحانیون مسلمان الگو و اسوه ای مناسب است.
وی خاطر نشان کرد: دیدگاه های خاص و ویژه امام شافعی موجب شده است در کشورهای عرب منطقه شاهد این مهم باشیم که تنها علمای شافعی مذهب در برابر سیاست های حکام مرتجع عرب بویژه عربستان سعودی ایستاده اند.
آیت الله حسینی شاهرودی اظهار داشت: در ایران زمینه برای ترویج افکار امام شافعی فراهم است زیرا که نظام جمهوری اسلامی ایران افکار و اندیشه های وحدت بخش امام شافعی را می پسندد و هیچ مشکلی بین مذهب جعفری و مذهب شافعی وجود ندارد.
وی اعلام کرد: طی چند سال اخیر بیش از ۳۰۰ میلیارد ریال از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله العالی) برای ترویج فقه شافعی و خدمت به مردم شافعی مذهب کردستان هزینه شده است.
نماینده ولی فقیه در استان کردستان افزود: در تمام شهرستان های استان کردستان مدارس علوم دینی اهل سنت ایجاد شده و مجتمع بزرگ علمی، پژوهشی امام شافعی در جوار مسجد قبا سنندج در حال ساخت است.
وی خاطر نشان کرد: راه اندازی کتابخانه امام خامنه ای به عنوان یکی از بزرگترین مراکز کتاب های اهل سنت و فقه امام شافعی در ایران و حتی جهان در کنار راه اندازی رشته های دانشگاهی فقه امام شافعی و دوره تربیت مبلغ دینی از دیگر اقدامات انجام شده در استان می باشد.
آیت الله حسینی شاهرودی افزود: راه اندازی مدرسه خواهران حضرت خدیجه(س) در شهر سنندج و ارائه خدمات به طلاب خواهر در دیگر شهرهای استان و توجه ویژه به معیشت و ارائه خدمات به روحانیون اهل سنت از دیگر اقداماتی است که با جدیت هر چه بیشتر برای خدمت به پیروان مذهب امام شافعی در استان کردستان دنبال می شود.
وی در ادامه سخنان خود اظهار کرد: اگر دیدگاه های معتدل و میانه رو امام شافعی و استنباط های وحدت بخش ایشان توسط پیروان مذاهب مختلف اسلامی مورد توجه قرار گیرد عرصه برای گروه های الحادی، تندرو، تکفیری و عاملان صهیونیسم در منطقه تنگ می شود و دیگر آنان نمی توانند در بین صفوف مسلمانان خدشه ای وارد کنند.
نماینده مردم کردستان در مجلس خبرگان رهبری افزود: عالمان دینی باید در برابر افراد منفعت طلب که می خواهند به مسلمانان ضربه بزنند هوشیار باشند و دفاع از اهل بیت(ع) و خاندان رسول الله(ص) که از ویژگی های شخصیتی امام شافعی بوده است را در اعمال و رفتار خویش همواره مدنظر قرار دهند.

شناسهٔ خبر: ۳۷۱۱۷۸۰ – سه‌شنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۵ – ۱۷:۱۰

شناسه خبر : 13011

این خبر رو هم ببینید

مبارزه با فساد در کردستان در انتظار تحرک جدی تر

یکی از اولین سفرهای استانی، آیت الله رییسی، رییس دستگاه قضا در بدو انتصاب به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + 19 =