خانه / اجتماعی / اعتراض دهیاران کامیاران به واگذاری معادن کردستان به افراد غیربومی  

اعتراض دهیاران کامیاران به واگذاری معادن کردستان به افراد غیربومی  

بیکاری در روستاها هم یک دغدغه شده است به نحوی که دهیاران نیز از واگذاری معادن استان کردستان به افراد غیربومی انتقاد می‌کنند چرا که آن را زمینه‌ای برای بکارگیری کارجویان استان می‌دانند.
 

دهیار روستای خانم‌آباد از توابع کامیاران در نشست بررسی اشتغال در روستاهای این شهرستان که پیش از ظهر امروز با حضور نماینده مجلس و فرماندار برگزار شد، گفت: حذف بیمه بیکاری دغدغه تمام دهیاران شده است چراکه بیمه بیکاری حمایت از قشری با تجربه است که دوران خدمات آنها به اتمام رسیده است.
امیر باتمانی ادامه داد: دغدغه‌های دیگری از جمله بحث مواد مخدر و گرایش به ماهواره‌ها وجود دارد که توسعه فضاهای ورزشی و تفریحی می‌تواند این مهم را مانع شود.
باتمانی ادامه داد: اجرای طرح خودیاری مردمی الزام برداشت گام‌های اولیه از سوی دولت را می‌طلبد و این دلگرمی مردم در بحث این قضیه را سبب می‌شود.
وی در مورد اجرایی‌شدن طرح هادی گفت: به دلیل گستردگی و پراکندگی بعضی خانه‌ها در روستا هزینه‌های طرح هادی افزایش می‌یابد که با توجه به کسری بودجه اجرای این طرح نیز با مشکل مواجه شده است.
دهیار روستای خانم‌آباد ادامه داد: از مشکلات دهیاران بحث پرداخت هزینه‌های تفکیک است که باید مشخص شود بنیاد مسکن یا دهیاران روستاها مسئول اجرایی کردن برنامه‌ها هستند.
وی اظهار داشت: بحث جایگاه و ردیف اعتبارات تخصیص داده شده به دهیاری‌های جدید التأسیس نیز یکی دیگر از دغدغه‌های دهیاران است که متاسفانه که نه جایگاهی دارند نه اعتباراتی که بتوانند روستاها را تحول نمایند.
میکائیل خاطری دهیار روستای شاینه‌ای نیز که بزرگترین روستای کامیاران است گفت: عدم گازکشی مدارس وضعیت تأسف‌باری را در فصول سرد سال برای مدارس ایجاد کرده و این در صورتی است که روستاها گازرسانی شده‌اند.
وی افزود: نبود پزشک در روستاها با وجود جمعیت رو به افزون روستاها موجب مشکلات عدیده‌ای برای روستاها شده است.
چرا مجوز معادن به افراد غیربومی داده می‌شود؟!
خاطری تصریح کرد: امتیاز مجوز معادن متأسفانه به افراد بومی داده نمی‌شود اما در ناباوری مجوزها به افراد غیربومی و ساکن سایر استان‌ها داده می‌شود.
وی گفت: در صورتی که مجوز بهره‌برداری از معادن به افراد بومی واگذار شود علاوه بر رونق اقتصاد منطقه، زمینه اشتغالزایی برای منطقه نیز فراهم می‌شود.
دهیار روستای شاینه‌ای بیان کرد: عدم شرح وظایف دهیاران برای آنها موجب شده است در مواجه با مشکلات پیش‌بینی نشده حیطه وظیفه خود را نشناخته و سردرگم باشند .
وی بیان کرد: زمان کاری ما کم اما وظایف ما زیاد است و مسئولان با ایجاد توقع خارج از قدرت ما در میان مردم، بر انتظارات آنها نسبت به دهیاران می‌افزایند.
دهیار روستای پشاباد نیز در این جلسه با توجه به شعار محرومیت‌زدایی دولت، متأسفانه در روستاهای پرجمعیتی از جمله پشاباد که محور بین روستاها و قطب باغداری و کشاورزی محسوب می‌شود متأسفانه امکانات اختصاص داده شده به آن در حد فراموشی است و در این روستا حتی جاده‌ای که از مولفه‌های توسعه است هنوز به آن کشیده نشده است.
کریم پشابادی در پایان گفت: طبق بازنگری طرح هادی که از ۳۵ متر به ۹۰ متر افزایش پیدا کرده است مشکلاتی در حیطه زمین‌های تفکیک ایجاد کرده که در اکثر روستاها قابل اجرا نیست.

شناسه خبر : 10015

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به مشکلات یک هنر اقلیمی در گفت و گو با صابر محمودی، هنرمند نازک کار اهل سنندج؛ نازک کاری را به رسمیت بشناسید/حتی یک صندوق حمایتی نداریم

صابر محمودی از جمله هنرمندان اهل سنندج است که هنر نازک کاری نسل به نسل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه − پنج =