خانه / فرهنگی / اعتراض ها نسبت به جایگاه ایلام در تقسیم بندی منطقه ای مراکز صداوسیما

اعتراض ها نسبت به جایگاه ایلام در تقسیم بندی منطقه ای مراکز صداوسیما

ایلام- بر اساس برخی خبرهای منتشر شده در رسانه ها ، همزمان با آغاز مدیریت جدید سازمان صدا و سیما کلیه مراکز تابعه این سازمان در سراسر کشور به ۵ مرکز و منطقه اصلی تقسیم شده و مدیران این ۵ منطقه نیز معارفه شدند

به گزارش خبرگزاری کردپرس این تقسیم بندی منطقه ای در نشست مشترک معاون امور مجلس و استان های سازمان صدا و سیما با مدیران کل مراکز استانها اعلام و در این نشست دبیران مناطق پنجگانه مراکز صدا و سیما نیز معرفی شدند.
در این تقسیم بندی منطقه ای کلیه مراکز استانها به ۵ منطقه کلی با مرکزیت ۵ استان به نامهای خراسان رضوی،زنجان، خلیج فارس، خوزستان و مرکزی تقسیم بندی شده اند.
ترکیب استانی و نوع فعالیت مناطق ۵ گانه صداوسیمای کشور
بر اساس این گزارش در این شکل از مدیریت مراکز صداوسیما ، مراکز مازندران، خراسان رضوی، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، گلستان و گیلان جزو منطقه یک، مراکز آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل، کردستان، کرمانشاه، مهاباد، همدان و زنجان جزء منطقه دو قرار گرفته اند.
همچنین،مراکز کرمان، سیستان و بلوچستان، هرمزگان و کیش زیر مجموعه منطقه ۳، مراکز خوزستان، آبادان، بوشهر، لرستان، ایلام، کهگیلویه و بویراحمد و چهارمحال و بختیاری در منطقه چهار و مراکز قم، اصفهان، مرکزی، یزد، سمنان، قزوین و البرز در زیر مجموعه منطقه ۵ قرار دارند.
اما با اینکه هنوز هدف دقیق از این تقسیم بندی ۵ گانه به درستی اعلام نشده است قرار گرفتن استان ایلام در گروه ۴ و در میان استانهای جنوبی کشور با اعتراض ها و واکنش هایی در بین گروههای مختلف مواجه شده است.
به گزارش کردپرس این اعتراض ها در فضاهای مجازی و شبکه های اجتماعی در روزهای گذشته نمود بارزتری پیدا کرده است.
استان ایلام همواره در هر تقسیم بندی در گروه استانهای غربی کشور قرار گرفته است
هر نوع تقسیم بندی منطقه ای و استانی باید بر مبنای اشتراکات فرهنگی و اجتماعی باشد
در این میان اعتراضات در شبکه های اجتماعی بیشتر حول این محور بوده است که چرا استان ایلام در این تقسیم بندی از استانهای غرب کشور و در واقع استانهای کردنشین جدا شده و در میان استانهای جنوبی قرار گرفته است.
متمرکز شدن بر این نوع تقسیم بندی منطقه ای در صدا و سیما که در واقع یک رسانه ملی و فرهنگی اجتماعی است و اعتراض به این موضوع تا حدی پیش رفته که حتی برخی سایتها نیز اقدام به نظرسنجی از مخاطبان خود با عنوان موافق یا مخالف این طرح کرده اند.
در این ارتباط یکی از فعالان رسانه ای به کردپرس می گوید : هر نوع تقسیم بندی منطقه ای و استانی باید بر مبنای اشتراکات فرهنگی و اجتماعی هر استان و منطقه باشد.
وی در ادامه می گوید: ایلام همواره در تقسیمات منطقه ای و در حوزه های فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و حتی رقابتهای ورزشی در گروه استانهای غرب کشور بوده و همواره با استانهای کرمانشاه ، کردستان، همدان و آذربایجان در یک گروه منطقه ای واحد قرار گرفته است.
وی اضافه کرد: چنانه ایلام در تقسیم بندی منطقه ای مراکز صداوسیما از این استانها جدا و به گروه استانهای جنوبیپیوست داده شده مسئولین استان باید پیگیری کنند.
اصل موضوع منطقه ای شدن مراکز صداوسیما صحت ندارد
اما در این زمینه مسئولین صداوسیمای ایلام نظر دیگری داشته و اصل این موضوع به این شکلی که اطلاع رسانی شده است را از اساس غیر واقعی می دانند.
معاون اطلاعات و اخبار صداوسیمای ایلام در این زمینه بر این اعتقاد است که منطقه ای شدن مراکز صدا و سیما صحت نداشته اما چنین تقسیم بندی به شکل امروزی بین مراکز صدا و سیما از قبل هم وجود داشته است.
دکتر فتاحی در ادامه می گوید: از آنجایی که تغییر دبیران قبلی و معرفی دبیران جدید مقارن با انتخاب دکتر سرافراز رئیس جدید سازمان صداوسیما شده است همه فکر کرده اند که همزمان با این تغییرات صداوسیما نیز منطقه ای شده است که چنین چیزی صحت ندارد.
تقسیم بندی منطقه ای منطقه ای مراکز صدا و سیما بخاطر تبادل نظر و هم اندیشی است
در این ارتباط معاون سیمای مرکز ایلام نیز بر این عقیده است تقسیم بندی مراکز صداوسیما به ۵ منطقه از سالهای گذشته نیز بوده است و موضوع جدیدی نیست .
توفیق عقابی در گفتگو با کردپرس بیان داشت: این تقسیم بندی برخلاف آنچه که استنباط شده است قومی و فرهنگی نیست بلکه در اصل به منظور هم اندیشی و هم فکری در زمینه رفع مشکلات مراکز صورت گرفته است .
وی در ادامه گفت: قرار گرفتن استانها در میان هر یک از این گروهها در نوع رویکرد برنامه سازی و فعالیت آنها نیز نقشی نداشته و هر استانی همانند گذشته بر اساس نیاز مخاطبان خودش در هر استان به تولید برنامه می پردازد.
عقابی در ادامه تصریح کرد: از همان زمانی که هر استانی صاحب یک شبکه مستقل شده است به این خاطر بوده که صرفاً بر اساس نیازهای هر استان برنامه تولید شود و این شبکه ها در هر استانی اختیارات خود را داشته باشند.
وی تأکید کرد : اعتقاد ما بر این است که حتی دو استان همجوار هم ممکن است اشتراکات کمتری داشته باشند و خورده فرهنگهای خاص خودشان را داشته باشند، بر این اساس در تولید برنامه باید استقلال فرهنگی و فکری بر اساس نیاز مخاطبانشان همیشه مد نظر قرار گیرد .
گزارش: حشمت اله کرمی نژاد
 
کد مطلب: ۷۵۸۶۵  |  تاريخ: ۱۳۹۳/۱۰/۳  |  ساعت: ۷ : ۲۱

شناسه خبر : 4671

این خبر رو هم ببینید

سروده‌های شعرای کُرد، مصداق ارادت اهل سنت به امام مهربانی‌ها

 هنر و ادبیات از عرصه‌های عمده ظهور و تجلی اعتقادات و باورهای دینی، مذهبی و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + نه =