خانه / اجتماعی / افزایش طلاق برای خانواده‌ها تهدید است

افزایش طلاق برای خانواده‌ها تهدید است

عضو بانوان فرهیخته شهرستان سنندج گفت: افزایش طلاق در جامعه برای خانواده‌ها یک تهدید است.

به گزارش خبرگزاری فارس از سنندج، ژاله حیدری‌مقدم  ظهر امروز در نشست هم‌اندیشی بانوان فرهیخته که با حضور مدیرکل تبلیغات اسلامی کردستان و به منظور تدوین سند راهبردی ۱۰ ساله این اداره‌کل در سنندج برگزار شده بود، اظهار کرد: افزایش طلاق در جامعه ما و پایین آمدن مدت زندگی جوانان برای خانواده‌ها تهدید است و باید جلوی این بحران را گرفت.
وی با اشاره به اینکه خانواده نهاد کوچک اجتماعی است که در صورت سالم بودن، سلامت جامعه نیز تضمین می‌شود، افزود: باید خانواده‌ها را آگاه‌سازی کنیم تا زمینه کاهش آسیب‌های اجتماعی نیز فراهم شود.
وی همچنین مرزی بودن استان کردستان و همجواری با عراق را نیز به عنوان یک تهدید نام برد و گفت: این تهدید از آنجا ناشی می‌شود که فرهنگ غربی و بیگانه به داخل کشور به ویژه استان کردستان ورود پیدا می‌کند.
عضو بانوان فرهیخته شهرستان سنندج اضافه کرد: در صورت تدوین سند راهبردی نیاز است وحدت رویه‌ای بین سندهای راهبردی سایر استان‌ها وجود داشته باشد تا فرهنگ غنی اسلامی در سراسر جامعه ما ترویج یابد و برای رسیدن به این مهم باید سندها پیوست فرهنگی دینی داشته باشند تا به نتیجه برسند.
حیدری‌مقدم با اشاره به اینکه گرایش جوانان به سمت موسیقی و رقص کردی در استان به دلیل فقدان روحیه نشاط در دین است، یادآور شد: باید از ظرفیت زبان هنر، نمایش و موسیقی نیز برای جذب جوانان به سمت فرهنگ دینی بهره برد.
وی همچنین به معماری استان به عنوان یکی دیگر از فرصت‌های استان نام برد و گفت: با حفظ معماری سنتی و اسلامی می‌توانیم زمینه غنی کردن فرهنگ اسلامی و دینی خود را فراهم نماییم و برای این کار باید از توان نخبگان این عرصه بهره برد.
زهرا غفرانی دیگر عضو بانوان فرهیخته شهرستان سنندج با تاکید بر لزوم توجه به پوشش افراد جامعه و ترویج فرهنگ حجاب و عفاف بیان کرد: باید جوانان و نوجوانان را از سنین پایین آموزش دهیم تا بتوانند نوع حجاب و پوشش خود را در دوران بزرگسالی نیز حفظ کنند.
وی استفاده از افراد دلسوز در عرصه دین برای توجیه جوانان و نوجوانان در دوره‌های آموزشی را مهم برشمرد و گفت: تبلیغات اسلامی می‌تواند در این زمینه برنامه‌ریزی کند.
* پوشش کردی از اصالت خود دور شده است
عضو بانوان فرهیخته شهرستان سقز نیز در این جلسه با اشاره به اینکه لباس و پوشش کردی پوششی کامل به شمار می‌رود، گفت: متاسفانه با ورود فرهنگ غربی به داخل کشور پوشش کردی نیز اصالت خود را از دست داده است.
 گلاویژه کاروان اظهار کرد: زمانی پارچه‌های لباس کردی ضخیم و نمادی از حجاب کامل بود اما با ورود پارچه‌های نازک از کشورهای خارجی لباس کردی نیز عزت و احترام خود را از دست داده است.
وی یادآور شد: لازم است سبک زندگی اسلامی را در جامعه ترویج کنیم چراکه خانواده‌ها تا خبر از سبک زندگی اسلامی نداشته باشند نمی‌توانند پوشش واقعی خود را حفظ کنند و یا درست به تربیت فرزندانشان بپردازند.
وی اضافه کرد: سطح فکری و فرهنگی هر شخصی با توجه به منطقه خودش تفاوت دارد و باید کمک شود این فرهنگ‌ها حفظ شوند در غیر اینصورت تا ۱۰ ساله آینده از پوشش کردی خبری نخواهد بود.

شناسه خبر : 7639

این خبر رو هم ببینید

الزامات مدیریت و توسعه روستایی/ یحیی دباغی *

قش روستاییان و روستا به عنوان یکی از اجزای تشکیل دهنده توسعه از اهمیت به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + نوزده =