خانه / سیاسی / افزایش نمودار سنی سیاستمداران ایرانی

افزایش نمودار سنی سیاستمداران ایرانی

آژانس خبری-تحلیلی زریان؛ در بسیاری از کشور‌هایی که دموکراسی در آن‌ها نهادینه شده است جوانان در عرصه‌های سیاسی حضور چشمگيری دارند و ساز و کارهای دموکراتیک و شایسته سالار به جوانان برای حضور در عرصه قدرت یاری مي‌رساند

به گزارش زریان به نقل از روزنامه قانون در ایران نیز در ابتدای انقلاب جوانان در عرصه‌هاي سیاسی و مدیریتی کشور نقش چشمگیری داشتند اما با گذشت زمان و دور شدن از شجاعت انقلابی که به جوانان اعتماد مي‌کرد،دوره ثبات و نهادینه شدن انقلاب فرا رسیده و نقش جوانان در عرصه سیاسی رو به افول گذاشت. اکنون با گذشت دوره ۴ ساله هر دولت و مجلسی میانگین سنی آن‌ها نیز با افزایش رو‌به‌رو مي‌شود.
 
در ایران حداقل سن برای حضور در مجلس شورای اسلامي‌30 سال است در حالی که در بسیاری از کشور‌های پیشرفته حد اقل سن برای حضور در مجلس ۲۵ سال و حتی ۱۸ سال است از جمله این کشور‌ها مي‌توان به ایالات متحده آمریکا اشاره کرد که حد اقل سن برای حضور در مجلس ۲۵ سال و برای حضور در مجلس سنا ۳۰ سال است. در حال حاضر نیز الیز استفنیک، عضوحزب‌جمهوریخواه و عضو مجلس نمایندگان ایالات متحده آمریکا از نیویورک با ۳۰ سال سن جوان‌ترین عضو مجلس سنای آمریکاست. همچنین توماس برایانت، سیاستمدار آمریکایی و عضو حزب جمهوریخواه که ازجانبازان ارتش آمریکا و وکیل است، با ۳۷ سال سن جوان‌ترین سناتور آمریکا محسوب مي‌شود.
 
درفرانسه،سن انتخاب شدن برابر با سن رأی است. ازآوریل ۲۰۱۱،تمام افراد دارای ملیت فرانسوی بالای ۱۸ سال مي‌توانند در انتخابات پارلمانی شرکت کنند و حداقل سن قانونی برای نامزدی در انتخابات مجلس سنا ۲۴ سال تمام است. پیش از این، سن قانونی برای شرکت درانتخابات ۲۳ سال و حداقل سن نامزدی در سنا ۳۰ سال بود. البته درصورتی که دو نامزد انتخاباتی رأی برابر از آن خود کنند، کسی که سن بیشتری دارد به مجلس راه مي‌يابد.
 
در آلمان چندین نوع انتخابات برگزار مي‌شود از جمله، انتخابات پارلمان اروپا، انتخابات مجلس مرکزی (بوندستاگ)، انتخابات ایالتی، انتخابات پارلمان‌های شهری ومنطقه‌ای و در بسیاری از ایالت‌ها انتخابات شهردارکه در تمامي‌آن‌ها حداقل سن انتخاب ۱۸ سال است.
 
داوطلبان شركت در مجلس شوراي نمايندگان بلژیک نیز باید حداقل داراي ۲۵ سال سن باشند.
 
سال گذشته رجب طیب اردوغان نخست‌وزیرترکیه نیز از کاهش سن نمایندگان برای راهیابی به مجلس ملی این کشورخبرداد. وی درنشست حزب حاکم«عدالت و توسعه» در آنکارا با اشاره به اهمیت دادن این حزب به جوانان گفت: درصددکاهش سن نمایندگان برای ورود به مجلس این کشور همانند آلمان و هلند و دیگر کشورهای اروپایی هستیم. نخست وزیر ترکیه با اشاره به اینکه زمانی که حزب حاکم «عدالت وتوسعه» قدرت را در ترکیه در اختیار گرفت حداقل سن نمایندگان برای ورود به مجلس ۳۰ سال بود، گفت : ما این رقم را به ۲۵ سال کاهش دادیم و در صدد تقلیل آن به ۱۸ سال هستیم. این تصمیم در راستای مشارکت جوانان در عرصه‌های سیاسی در ترکیه اتخاذ مي‌شود.
 
در ایران اما حد اقل سن برای نمایندگی مجلس از ۲۵ سال به ۳۰ سال افزایش پیدا کرد.سال ۵۹ اولین دوره‌مجلس شورای اسلامي‌درتاریخ ۷ خرداد ۱۳۵۹ آغازبه کارکرد. میانگین سن نمایندگان در دوره اول ۸/۳۹ بوده و پنج نفر از این نمایندگان ۲۵ سال سن داشتند.در این دوره بیشترین فراوانی مربوط به سن ۳۲ سالگی است. اما به تدریج میانگین سنی در هر مجلسی نسبت به مجلس پیش از آن افزایش پیدا کرد به طوری که در مجلس چهارم بیشترنمایندگان مجلس دردوره سنی ۳۶ تا ۴۰ سال قرارداشتند. نمایندگانی که در بدو این دوره، ۳۹ سال سن داشتند، بیشترین کرسی‌های مجلس را به خود اختصاص دادند. میانگین کلی سن نمایندگان مجلس در این دوره ۲/۴۲ بوده است.
 
این رشد سنی در دوره‌های بعد نیز ادامه پیدا کرد و میانگین سنی در مجلس پنجم ۷/۴۳، در مجلس ششم ۷/۴۴ در مجلس هفتم ۴۷ سال و در مجلس هشتم به ۸/۴۸ رسید. این رقم اما در مجلس نهم نیز با رشدی قابل توجه به ۰۶/۵۱ رسیده است.
 
دولت نیز از ابتدای انقلاب تا کنون با افزایش سن کابینه رو به رو بوده است.جوان ترین وزیر تاریخ ایران به محمدجواد تندگویان است. تندگویان در سال ۵۹ یعنی در ۳۰سالگی به وزارت نفت در دولت شهید رجایی رسید. میانگین سنی در این دولت تقریبا ۳۸ سال بود اما کابینه دولت‌ها نیز مانند مجلس با گذشت زمان به تدریج با افزایش سن رو‌به‌رو شد. میانگین سن وزیران در دولت سازندگی به بالای ۴۰ و در دولت محمود احمدی نژاد به ۵۰ سال رسید.
 
 این رقم در دولت یازدهم نیز با افزایشی چشمگیر رو‌به‌رو شده و به ۶۰ سال رسیده است.
 
البته این افزایش سن تنها مختص دولت و مجلس نیست و سایر ارکان نظام نیز با افزایش سن رو به رو شده است. از جمله میانگین مجلس خبرگان ۰۲/۷۱،میانگین سنی شورای نگهبان ۸۳/۶۳ و میانگین سنی مجمع تشخیص مصلحت نظام به ۶۵/۸۷ رسیده است.
 
آمار و ارقام نشان دهنده زنگ خطر افزایش سن افراد در ارکان مختلف نظام است. مسئله‌ای که مي‌تواند در آینده عرصه مدیریت کلان کشور را با چالش رو به رو کند. در چنین شرایطی استفاده از مدیرانی که انرژی، خلاقیت و ریسک‌پذیری جوانی را دارند در کنار مدیران با تجربه باید مورد توجه بیشتر مسئولان نظام قرار بگیرد.
 
 
تاريخ: ۱۳۹۴/۱/۱۹

شناسه خبر : 16013

این خبر رو هم ببینید

بلومبرگ: سرکردۀ جدید داعش در استانبول دستگیر شد

روزنامۀ بلومبرگ از قول مقامات ترکیه مدعی شد، سرکردۀ جدید داعش در استانبول توسط پلیس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − 16 =