خانه / سیاسی /   افشای محتوای نامه نیچروان بارزانی به نوری مالکی:   درخواست ۳۸۴ میلیارد دلاری نیچروان بارزانی از بغداد  

  افشای محتوای نامه نیچروان بارزانی به نوری مالکی:   درخواست ۳۸۴ میلیارد دلاری نیچروان بارزانی از بغداد  

آژانس خبری-تحلیلی زریان:محتوای دو نامه ای که اخیراً نیچروان بارزانی برای نوری مالکی فرستاده فاش شد و وی خواستار تأدیه بدهی ۳۸۴ هزار دلاری عراق به اقلیم کردستان شده است.
 

 
به گزارش زریان به نقل از کردپرس، سوران عمر، عضو پارلمان اقلیم کردستان عراق وابسته به فراکسیون جماعت اسلامی در گفتگو با شارپرس اعلام کرد: رئیس دولت اقلیم کردستان عراق مورخه۲۴/۷/۲۰۱۳ و ۳/۱۰/۲۰۱۳ دو نامه برای نوری مالکی فرستاده است که در آن خواستار احقاق حقوق ۳۸۴ میلیارد و ۶۹۸ میلیون دلاری اقلیم کردستان عراق از سوی دولت مرکزی بغداد شده است.
این نماینده اعلام کرد: بخشی از پولی که اقلیم کردستان خواستار پرداخت آن از سوی دولت مرکزی است معادل با ۶ تریلیون دینار سهم نفت اقلیم کردستان است که در ۸ سال گذشته معوق مانده و بغداد آن را به اقلیم کردستان نپرداخته، ۲۷ میلیارد دلار آن از بودجه کل شامل هزینه های اصلی دولت از جمله درآمدهای گمرکی، توسعه استانها و پترودلار(پول نفت) است. در این مدت نیز اقلیم کردستان عراق ۱۸۹ میلیون بشکه نفت تولید کرده است که ۶۶ میلیون بشکه آن از طریق شرکت سومو(شرکت بازاریابی و فروش نفت عراق) فروخته شده است.
سوران عمر بندهایی را که بر اساس آن اقلیم کردستان خواستار تأدیه مبلغ مذکور از سوی دولت مرکزی است، اینگونه عنوان کرده است:
بخشی از میزان پولی که دولت اقلیم کردستان عراق از دولت مرکزی درخواست کرده ۳۰۶ میلیارد و ۸۴۹ میلیون دلار آن به خسارات جانی برمی گردد که کُردها در سالهای ۱۹۶۳ تا ۲۰۰۳ در پی نسل کشی از سوی حزب بعث متحمل شده اند.
همچنین ۳۲ میلیارد و ۸۴۸ میلیون دلار خسارات مادی که از سوی رژیم های پیشین عراق از سال ۱۹۶۳ تا ۲۰۰۳ به کُردها وارد آمده به جز ۵ میلیارد دلار خسارتی که به محیط زیست اقلیم کردستان وارد شده است. ۳۰ میلیارد دلار دیگر به بخش زیربنای اقتصادی اقلیم کردستان و ۵ میلیارد دلار آن نیز به بازسازی و آبادانی اقلیم کردستان عراق تعلق دارد.
خسارات جانی و غرامت هایی که دولت اقلیم کردستان از دولت مرکزی درخواست کرده به شرح زیر است:
۱٫ نام ۲۰۰ هزار انفال شده ثبت گردیده که برای هر قربانی ۳۰۰ هزار دلار درخواست شده است.
۲٫ جنایات جنگی که نام ۶۵ هزار تن ثبت شده و برای هر نفر ۳۰۰ هزار دلار درخواست شده است.
۳٫ پرداخت خسارت به بازماندگان قربانیان که از هر خاواده ۲ نفر در نظر گرفته شده که مجموعاً نام ۵۳۰ هزار تن نوشته شده که برای هر کدام از آن مبلغ ۹۰ هزار دلار درخواست شده است.
۴٫ پرداخت خسارت به معلولین ناشی از جنایاتی که در حق کُردها روا داشته شده است. اسامی ۱۸ هزار و ۷۰۰ تن ثبت شده که برای هر کدام ۱۵۰ هزار دلار درخواست شده است.
۵٫ پرداخت غرامت به زندانیان سیاسی، اسامی ۱۰ هزار نفر ثبت شده و برای هر کدام خسارتی معادل ۱۰۰ هزار دلار درخواست شده است.
۶٫ افرادی که بر اساس (ماده ۱۴۰) به نقطه ای دیگر منتقل شده اند که ۵۱۶ هزار و ۸۹۹ تن می باشند و برای هریک ۵۰ هزار دلار درخواست شده است.
۷٫ کوچاندن اجباری بیش از ۶۰۰ هزار تن که برای هر کدام از آنها ۲۵۰ هزار دلار درخواست شده است.
مجموع این غرامت به ۳۰۶ میلیارد و ۸۴۹ میلیون و ۹۵۰ هزار دلار می رسد.
حقوق مادی اقلیم کردستان عراق از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۲ به شرح زیر است:
هزینه های دولتی، هزینه های اصلی، درآمدهای گمرک، توسعه استانها و پترودلار ۲۷ میلیارد و ۲۱ میلیون دلار ظرف ۸ سال گذشته که دولت مرکزی عراق باید به اقلیم کردستان بپردازد:
۱٫ هزینه‌های دولتی ۵ میلیارد و ۷۴۱ میلیون دلار.
۲٫ هزینه‌های اصلی ۱۰ میلیارد و ۶۸۴ میلیون دلار.
۳٫ درآمدهای گمرکی از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۲ به مبلغ ۷۸۰ میلیون دلار.
۴٫ پروژه‌های توسعه استان‌ها ۱ میلیارد و ۵۸۴ میلیون.
۵ حمایت از بخش کشاورزی در ۲۰۰۸ و مازاد نفت برای سالهای ۲۰۱۱ که در نزد بغداد مانده و ۸۱۷ میلیون دلار سهم اقلیم کردستان عراق که بغداد هنوز نپرداخته است.
۶٫ پترودلار ۴۴۵ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دینار سهم اقلیم کردستان که بغداد بازپس نمی دهد.

شناسه خبر : 19481

این خبر رو هم ببینید

بلومبرگ: سرکردۀ جدید داعش در استانبول دستگیر شد

روزنامۀ بلومبرگ از قول مقامات ترکیه مدعی شد، سرکردۀ جدید داعش در استانبول توسط پلیس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + 7 =