خانه / دینی / امام حسین(ع) از زبان و نگاه دیگران

امام حسین(ع) از زبان و نگاه دیگران

حسین(ع) از نگاه دیگران
مقدمهحسین کیست که آنان که در دین او نیستند نیز بدون اغراق در بیان صفات و ویژگیهای او و حرکت تاریخ‌ساز(عاشورای)[۳] آن حضرت بازمانده‌اند؟ من باب مثال به ذکر ۲۵ نکته از بیان بیست و پنج شخصیت “غیر مسلمان” در باره خامس آل عبا اکتفا می‌شود. …..

جستیس آ.راسل ای زمین برهنه و خشک کربلا که در تو نه علفی است و نه سبزه‌ای ، برای ابد آهنگ حزن و اندوه بر تو پوشیده باد ، زیرا در سرزمین تو بدن مقدس و پاره پسر فاطمه افتاده است که روح خویش را به خدا تقدیم نمود .
ای دیده ، خوابگاه حسین بن علی است این ؟ یا منزل معالی و معموره علاست ؟ اوحدی مراغه‌ای
آنتوان بارا حماسه حسین(ع) تنها مختص شیعه و سنی و مسلمان نیست ، بلکه متعلق به هر مؤمن است ؛ … حسین در قلب من است .
بارتولومو از روزی که یزید به جای پدر در دمشق نشست ، فسق و فجور در دستگاه او علنی شد … حسین مشاهده می‌کند که حکومت ظلم و فساد به زودی اسلام را از بین خواهد برد ؛ از این رو تصمیم گرفت برای نجات اسلام از ظلم و ستم ، اقدام کند .
 ادوراد براون آیا قلبی پیدا می‌شود که وقتی در باره کربلا سخن می‌شنود ، اندوهناک نگردد ؟ حتی غیرمسلمانان نیز نمی‌توانند پاکی روحی را که در این جنگ تحت لوای اسلام تجلی یافت انکار کنند .
ال.ام.بوید در طی قرون ، افراد بشر همیشه جرأت ، پردلی ، عظمت روح ، بزرگی قلب و شهامت را دوست داشته‌اند و نتیجه همین ارزشهاست که آزادی و عدالت هرگز به نیروی ظلم و فساد تسلیم نمی‌شود. این بود شهامت و این بود عظمت حسین و من مسرورم با کسانی که این فداکاری عظیم را از دل و جان ثنا می‌گویند ، همنوا بوده‌ام ، هرچند که ۱۳۰۰ سال از آن تاریخ گذشته است .
پورشو تامداس توندون این فداکاریهای عالم از قبیل شهادت حسین سطح بشریت را ارتقاء بخشیده است و شایسته است که خاطره آن همیشه بماند و یادآوری شود .
جبران خلیل جبران حسین چراغ فروزنده‌ای برای همه ادیان است .
جرج جرداق آن غیرتمندی که تا این پایه به ناموس مردمان اهتمام می‌ورزید و در حمایت از همسر و خانواده و دیگران لحظه‌ای از مجاهدت باز نمی‌ایستاد ، چون در میدان رزم یکه و تنها ماند و از زخم شمشیر و نیزه و زوبین بر زمین نشست و اوباش کوفه و سربازان مزدور دستگاه حاکم را دید که از هر سو به سرپناه(خیمه) زن و فرزندانش حمله‌ور هستند ، دست پولادین خونین بر آورد و فریاد زد که : هان ای نامردان ! اگر دین ندارید ، در زندگی آزاده باشید .
فردریک جمس درس حسین و هر قهرمان شهید دیگر این است که در دنیا اصول ابدی عدالت ، ترحم و محبت وجود دارد که تغییرناپذیرند و هم‌چنین هر گاه کسی برای این صفات ابدی مقاومت کند و در راه آن پافشاری نماید ، آن اصول همیشه در دنیا باقی و پایدار خواهد ماند .
جوزف حرب آقایان ! مسیحیت من بدون حسین کامل نمی‌شود . هر آئینی – چه آسمانی و چه غیرآسمانی – اگر شخصیتی چون حسین نداشته باشد ، دینی زمینی است و از بهشت بی‌بهره .
موریس دو کبری اگر مورخین ما ، حقیقت این روز را می‌دانستند و درک می‌کردند که عاشورا چه روزی است ، این عزاداری را مجنونانه نمی‌پنداشتند ؛ زیرا پیروان حسین به واسطه عزاداری او دانستند که پستی و زیردستی و استعمار و استثمار را نباید قبول کنند ، چون شعار رهبر و سرور آنها ، تن ندادن به ظلم و ستم بود . اندکی ژرف بیاندیشیم و بررسی کنیم که در مجالس عزاداری حسین چه نکات دقیق حیات‌بخشی مطرح می‌شود !
چارلز دیکنز اگر منظور حسین جنگ در راه خواسته‌های دنیایی بود ، من نمی‌فهمم چرا خواهران و زنان و اطفالش به همراه او بودند ؟ پس عقل حکم می‌کند که او فقط به خاطر دینش فداکاری خویش را انجام داد .
جرج زکی “سلام بر کربلا” ؛ جوانمردا ، آمده‌ام تا پوزش بخواهم ؛ بخشش از تو است و شعر با تو گوارا می‌شود . ای کربلا ؛ خاک تو چه‌قدر عطرآگین شده ! شمیم پرستش و عبادت از تو به مشام می‌رسد . ای سرزمین کرامات که شعله تو هیچ‌گاه خاموش نشده است … ! صائب تبریزی چه زیبا سرود : مظهر انوار ربانی ، حسین بن علی آن که خاک آستانش دردمندان را شفاست
جرجی زیدان پس از رحلت پیامبر … حب جاه و مال بر فضایل اخلاقی ، فایق آمد و افکار و آرای آل علی در میان چنان مردمی بی‌اثر ماند . چنان‌که مردم کوفه به خاطر جاه و مال ، بیعتی را که با حسین بن علی کرده بودند ، در هم شکستند و به این نیز اکتفا نکردند و او را کشتند .
رشاد سلامه در کربلا بانگی برخاست و با خون حسین آبیاری شد که گوش قلب‌ها آن را می‌شنود و عقل و فکر را مدهوش می‌سازد .
توماس کارلایل بهترین درسی که از تراژدی کربلا می‌گیریم این است که حسین و یارانش ایمان استوار به خدا داشتند. آنها با عمل خود روشن کردند که برتری عددی در جایی که حق با باطل رو به رو می‌شود اهمیتی ندارد . پیروزی حسین با وجود اقلیتی که داشت باعث شگفتی من است .
سلیمان کتانی قیام حسینی جز انقلابی معنوی برای در هم کوبیدن ظلم و جهالت نبود ، دیروز برادرش حسن الگویی سپید عرضه کرده بود و روز دیگر او الگویی سرخ ارائه می‌کرد و هر دو الگو از مصدری واحد مشتق شده بودند که مصدر بزرگ‌تری برای بر پا ساختن جامعه‌ای استوار بود ؛ … .
مهاتما گاندی من زندگی حسین آن شهید بزرگ اسلام را به دقت خوانده‌ام و به صفحات کربلا توجه کافی کرده‌ام ، بر من روشن شده است که اگر هندوستان بخواهد یک کشور پیروز گردد ، بایستی از روش او پیروی کند .
ادوارد گیبون در طی قرون آینده ، برای بشریت و در سرزمین‌های مختلف ، شرح صحنه حزن‌آور مرگ حسین موجب بیداری قلب‌ها خواهد شد .
توماس ماساریک گر چه کشیشان ما هم از ذکر مصائب حضرت مسیح مردم را متاثر می‌سازند ، ولی آن شور و هیجانی که در پیروان حسین یافت می‌شود در پیروان مسیح یافت نخواهد شد . مانند این است که مصائب مسیح در برابر مصائب حسین مانند پر کاهی است در مقابل یک کره بزرگ .
ایروینگ واشنگتن در زیر آفتاب سوزان سرزمین خشک و بر ریگ‌های تفدیده]تفتیده[ عراق ، روح حسین فناناپذیر است ؛ ای پهلوان و ای نمونه شجاعت و ای شهسوار من ، ای حسین !
توماس مان اگر فداکاری مسیح و حسین با هم مقایسه شود ، حتما فداکاری حسین پرمغزتر و با ارزش‌تر جلوه خواهد کرد ، زیرا روزی که مسیح می‌خواست فدا شود زن و فرزند نداشت و در فکر آنان نبود که بعد از او به چه سرنوشتی دچار خواهند شد . اما حسین زن و فرزند داشت و بعضی از آن‌ها خردسال بودند و به پدر احتیاج داشتند .

شناسه خبر : 6017

این خبر رو هم ببینید

جایگاه ویژه شب نیمه شعبان از نظر اهل سنت/ قصیده‌خوانی و ذکر ادعیه در مساجد و منازل مردم کردستان

امام جمعه اهل سنت بیجار گفت: شب نیمه شعبان از نظر بزرگان و مشایخ اهل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × دو =