خانه / سیاسی / امام شافعی در زمینه مبارزه با جهل و خرافه در عصر خود پیشگام بود

امام شافعی در زمینه مبارزه با جهل و خرافه در عصر خود پیشگام بود

سنندج – نماینده ولی فقیه در کردستان گفت: امام شافعی در برابر انحرافات زمان خود ایستاد و در راستای مبارزه با جهل و خرافه در عصر خود الگو و پیشگام بود.

به گزارش خبرگزاری مهر و به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در استان کردستان، آیت‌الله سیدمحمد حسینی‌شاهرودی در همایش پیش کنگره امام شافعی در جمع علما و روحانیون، اظهار کرد: قدردانی از بزرگان وظیفه ی همه ما است که با برگزاری چنین همایش هایی از بزرگان دینی تجلیل کنیم و از علم و دانش آنها بهره مند شویم.
وی گفت: در مسیر تاریخ کسانی بوده اند که با شجاعت حرکت کرده اند و یک هدف مقدس را دنبال کرده و به پیروزی و موفقیت رسیده اند.
نماینده ولی فقیه در کردستان به اشاره به اشعار امام شافعی در مورد امام حسین(ع) بیان کرد: امام شافعی در مورد امام حسین(ع) نظر و فتاوای خاصی داشتند و ابراز علاقه و محبت ایشان نسبت به اهل بیت در اشعارشان مشخص است.
وی با اشاره به اهداف قیام امام حسین(ع)، گفت: امام حسین(ع) برای مبارزه با انحرافات فکری، دینی و اصلاح امت پیامبر(ص) قیام کردند زیرا افرادی فاسد و و منحرف حکومت اسلامی را در دست داشتند که اقدامات آنها موجب به خطر افتادن دین اسلام شده بود.
آیت‌الله حسینی‌شاهرودی افزود: امام شافعی در طول زندگی خود همیشه در جهت اصلاح و تعامل قدم برداشتند وعلاوه بر این، ایشان در علوم مختلف از جمله علم نجوم مهارت و قدرت خاصی داشتند که تسلط بر علوم مختلف برای زندگی آدمی مفید است.
وی با اشاره به اینکه کتاب فقهی امام شافعی بعدا منتشر شد، افزود: احکام فقهی امام شافعی در کتابی به نام احکام القرآن جمع و منتشر گردید که موضوعات مختلف دینی و مسائل مربوط به زندگی را شامل می شود.
نایب رییس دوم کمیسیون سیاسی و اجتماعی مجلس خبرگان رهبری گفت: امام شافعی در علوم طب سنتی نیز دانش و اطلاعات خاصی داشتند و در زمینه طب سنتی مهارت ویژه ای داشتند ایشان علاوه بر مهارت در علوم فقهی با علوم حدیث و تفسیر قرآن نیز آشنایی داشته و به حدیث اعتقاد خاصی داشتند.
وی آشنایی با علم اخلاق و رعایت اصول اخلاقی را از ویژگی های اشعار امام شافعی عنوان کرد و گفت: رعایت اخلاق در زندگی و رفتار برای آدمی کرامت می آورد امام شافعی بر علم اخلاق بسیار مسلط بودند و اصول اخلاقی در اشعار ایشان بسیار رعایت شده است.
آیت‌الله حسینی‌شاهرودی افزود: آنچه که پیامبر(ص) و اهل بیت می فرمودند کلام خداوند بود و آنچه که اسلام نبوی نامیده می شود برگرفته از کلام پیامبر و اهل بیت که از کلام الهی سرچشمه می گیرد است و دشمنان با اسلام ناب محمدی مبارزه می کنند و قصد دارند یک اسلام بدلی آمریکایی را جایگزین آن کنند.
وی با اشاره به اینکه علما وارث پیامبران هستند و با جهل و خرافه باید مبارزه کنند، گفت: امام شافعی در برابر انحرافات زمان خود ایستاد و با هرچه جهل و خرافه بود مبارزه کرد و با وجود فشارها و تهدیدات علنی، حب اهل بیت پیامبر گرامی اسلام(ص) را انکار نکرد و به این دوستی افتخار میکرد.
نماینده ولی فقیه در استان کردستان با مقایسه انحرافات کنونی دنیای اسلام با انحرافات زمان امام شافعی، افزود: تمامی فرقه های انحرافی تکفیری، وهابیت و داعش برگرفته از همان انحرافاتی است که امام شافعی در زمان خود با آن مبارزه می کرد.
وی با اشاره به اشاره به اقدامات امام شافعی در مبارزه با جعل و فساد، بیان کرد: یکی از کارهای بزرگ امام شافعی ارائه اصول احکام و فتاوایی بود که با فساد و انحراف عقاید مبارزه می کرد و ایشان در زمان خود افکار فاسد و زشت را جمع کرده بود.
آیت‌الله حسینی‌شاهرودی در پایان گفت: بیشترین ضربه ای که مسلمانان خورده اند این است که دشمنان، اسلام ناب محمدی را به عنوان دینی ضد انسانی، ضد بشری و انحرافی معرفی کرده اند.

شناسهٔ خبر: ۳۸۰۶۳۶۰ – چهارشنبه ۵ آبان ۱۳۹۵ – ۰۹:۰۴

شناسه خبر : 12709

این خبر رو هم ببینید

توصیه ایران به حیدر علی‌اف چه بود؟

کمال خرازی گفت: از ابتدا توصیه ما به حیدر علی‌اف این بود که با همکاری‌های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 5 =