خانه / سیاسی / امروز صورت می گیرد؛ مذاکره دو جانبه ایران و آمریکا در ژنو

امروز صورت می گیرد؛ مذاکره دو جانبه ایران و آمریکا در ژنو

نمایندگان جمهوری اسلامی ایران و ایالات متحده امریکا امروز ( پنجشنبه) در شهر ژنو سوییس بصورت دو جانبه مذاکره می کنند

بر اساس آنچه خبر گزاری رسمی دولت(ایرنا) گزارش داده است گفت وگوهای دوجانبه هسته ای بین ایران و آمریکا در ژنو در سطح معاونان وزیر امور خارجه دو طرف برگزار می شود.
در این مذاکرات از سوی ایران سید عباس عراقچی و مجید تخت روانچی معاونان وزیر خارجه و اعضای تیم مذاکره کننده هسته ای و ویلیام جوزف برنز معاون ارشد وزیر خارجه امریکا و وندی شرمن مدیر کل سیاسی وزارت خارجه امریکا از سوی واشنگتن،سرپرستی این مذاکرات را به عهده دارند.
کارشناسان ایران و امریکا نیز در این مذاکرات حضور دارند.
یک عضو تیم مذاکره کننده هسته ای صبح پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا هدف از این گفت وگوها را ادامه رایزنی ها درخصوص موضوعات مورد اختلاف، و بررسی نحوه نزدیک کردن دیدگاه های طرفین اعلام کرد.
این مذاکرات نخستین دور از مذاکرات در طول دوره تمدید مذاکرات جامع هسته ای است که پس از مذاکرات وین ٦ ( دوم تا ١٩ جولای ) برگزار می شود.
ایران و ١+ ٥ در مذاکرات وین ٦ به دلیل اختلافات بویژه در مورد میزان غنی سازی ایران و طول دوره توافق جامع نتوانستند به توافق برسند و از این رو طول دوره مذاکرات جامع هسته ای برای رسیدن به توافق نهایی و نیز توافق اولیه ژنو را به مدت چهار ماه تا ٢٤ نوامبر ٢٠١٤ تمدید کردند.
تهران پیشنهادهایی علمی و منطقی را به طرف مقابل ارایه کرده است و طرفین در تلاشند به مفهوم مشترکی در موضوعات اختلافی از جمله غنی سازی دست یابند.
ایران اعلام کرده است که برای ٥ تا ٧ سال اینده به ظرفیت ١٩٠ هزار سو برای تهیه سوخت نیروگاه اتمی بوشهر ، راکتور تحقیقاتی تهران و راکتور اراک نیاز دارد.

شناسه خبر : 18481

این خبر رو هم ببینید

توصیه ایران به حیدر علی‌اف چه بود؟

کمال خرازی گفت: از ابتدا توصیه ما به حیدر علی‌اف این بود که با همکاری‌های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × چهار =