خانه / اجتماعی / انتخابات و آیینه ی  عبرت / سیف الله کرمی

انتخابات و آیینه ی  عبرت / سیف الله کرمی

فصل انتخابات در پیش است و صدای استغاثه کسانیکه برای آرای مردم از پیرمرد تا پیرزن را سرشماری کرده و درب تک تک خانه ها را می زنند، به گوش می رسد. بعضا فاتحه را نه برای رضایت خدا بلکه برای کسب رای می خوانند. از جیب خود و دیگران هزینه می کنند تا رای بدست آورند حال به هر امیدی. از امید به خدمت صالح گرفته که به چنین هیاهوی نیاز ندارد! تا رسیدن به امیال و آرزوی خود که رای به چنین کسانی حرام است!

فصل انتخابات در پیش است و صدای استغاثه کسانیکه برای آرای مردم از پیرمرد تا پیرزن را سرشماری کرده و درب تک تک خانه ها را می زنند، به گوش می رسد. بعضا فاتحه را نه برای رضایت خدا بلکه برای کسب رای می خوانند. از جیب خود و دیگران هزینه می کنند تا رای بدست آورند حال به هر امیدی. از امید به خدمت صالح گرفته که به چنین هیاهوی نیاز ندارد! تا رسیدن به امیال و آرزوی خود که رای به چنین کسانی حرام است!
هرچه تبلیغ بیشتر هزینه فزونتر و فکر جبران این هزینه ها جایگزین تفکر و تصمیم گیری صحیح در صندلی مجلس می گردد و یک مصوبه ناصواب خسارت بس بزرگی بر جامعه خواهد زد.
مجلس شورای اسلامی مهم است و انتخاب نماینده هم ضرورت دارد و نشان دهنده “هست بودن” رای دهنده است. هرکسی یک رای دارد که باید براساس شعور و شناختش از فرد مورد نظر به صندوق بیندازد. و قطعا در برابر تک تک انتخابهایمان مسئولیم و باید به خدای احد و واحد پاسخ دهیم. و چگونه انابه کنیم از رای های که بدون شناخت از وظیفه انتخاب شونده و برای رضایت و به سفارش فلان کس به صندوق انداختیم.
رای دادن در جامعه ما یک بعد داخلی دارد و آن انتخاب نماینده ای است که بتوان با اعتماد به نفس و شناخت کامل به موضوعات طرح شده در صحن مجلس همه جوانب را سنجیده و با ترسی که نسبت به حساب و کتاب قیامت دارد , رای خود را اعلام فرماید, و از دسته و اهالی رای ممتنعی ها نباشد، چرا که به راستی رای ممتنع در مجلس معنا و مفهوم ندارد, و از سویی از کسانی نباشد که رای خود را در قبال ثمن بخش نادیده بگیرد.
از بعد خارجی دشمنان این انقلاب و این سرزمین بدنبال هر بهانه ای هستند که کینه های نفرت آلود خود را نثار جان ایرانیان نمایند و شرکت مردم در انتخابات نقش برآب نمودن خواب آنهاست.
اما این بار بگذاریم مردم خود تصمیم بگیرند. نامزد ها را بیخود و بی جهت حمایت نکنیم تا آنکه موجب رنجش همسایه ای گردیم تا فردا که نماینده بر صندلی مجلس تکیه زد و همه شماره های دوران کاندیداتوریش را از حافظه گوشی خود پاک کرد بتوانیم بر رخسار مومنانه همشهری خود را نگاه کنیم و نیازمند عذر خواهی نباشیم اگر غرومان اجازه عذر خواهی دهد!!
در چند دوره قبل با رای هایمان و یا بعلت بی تفاوتی اجتماعی خود و عدم مسئولیت پذیری حداقل بسیاری از روستاهای شهرستان را فدا کردیم و منفک نمودیم. از درون موجب از هم پاشیدن خانواده خود شدیم و یک تفرق ” پوست پیازی” که همه لایه های درون جامعه را در برگرفته است موجب شدیم. بعضا می خواستیم از نماینده نردبانی بسازیم و صعود کنیم و کامیاب شویم. ولی نه خود کامیاب شدیم و نه دیگران را کامیاب ساختیم. چون اصولا راه کامیاب شدن از کانال نماینده نمی گذرد.
گرچه باور دارم در جامعه ما نماینده اگر واقعا نماینده مجلس شورای اسلامی است نباید از وی انتظار امور اجرایی داشته باشیم بهتر است قبل از به صندوق انداختن رای مروری بر شرح وظایف یک نماینده مجلس داشته باشیم تا به امید واهی خود را در قبال رای خود مسئول دنیا و قیامت نسازیم.
اگر برای نامزدی ستاد تبلیغاتی می گذاریم حتی اگر نامزد محترم از بستگان ماست، فرهنگ تبلیغ داشته باشیم و برای دیگران احترام قایل شویم. همه هیاهوها بیش از یک دهه نخواهد بود و به زندگی ابدی خود که از همین آجرهای خوب و بد ساخته می شوند, بیندیشم. دل همشهری خود را آزرده نسازیم. و یک کلام برای نظر و رای خود همانند نظر و رای و اندیشه دیگران احترام نهیم و ثابت کنیم می توانیم یک شهروند مسئولیت پذیر و مدنی باشیم.
عاقلانه رای دهیم و قبل از آنکه موجب خشنودی نماینده ای شویم خشنودی خدا را در نظر بگیریم. نماینده مظهر عقلانیت و فرهنگ و تمدن موکلینش است. گاه یک رای چند هزار رای می ارزد ارزان نفروشیم! و اگر فروختیم به خدا بفروشیم که به خود فروخته ایم. و هرگز به فکر عدم حضور در انتخابات نباشیم چرا که شاهد هستید که نمایندگان مجلس و مصوبات آنها چگونه بر آب خوردن ما نیز تاثیر می نهند. پس حضور یابیم و آگاهانه انتخاب کنیم.
سیف الله کرمی

شناسه خبر : 7103

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به مشکلات یک هنر اقلیمی در گفت و گو با صابر محمودی، هنرمند نازک کار اهل سنندج؛ نازک کاری را به رسمیت بشناسید/حتی یک صندوق حمایتی نداریم

صابر محمودی از جمله هنرمندان اهل سنندج است که هنر نازک کاری نسل به نسل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 2 =