خانه / سیاسی / اهدافی که اخوانی‌های سوریه را به رد مبارزه با «داعش» فرا خواند !

اهدافی که اخوانی‌های سوریه را به رد مبارزه با «داعش» فرا خواند !

جماعت اخوان المسلمین سوریه مبارزه با گروه تروریستی تکفیری «داعش» را رد کرده و از ائتلاف بین المللی ضد داعش به رهبری آمریکا خواسته به جای مبارزه با این گروه تکفیری، نظام سوریه را هدف قرار دهد.

به گزارش خبرنگار ما به نقل از خبرگذاری در دمشق ، تاریخ اخوان المسلمین که از ابتدای تاسیس به خون و خونریزی آمیخته شده را نمی‌توان چندان به دور از اقدامات وحشیانه «داعش» و دیگر گروه‌های تروریستی وابسته به «القاعده» ملاحظه کرد.
اخوانی‌ها تا پیش از اعلام طرح رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر مبارزه با داعش، جنایات این گروه تکفیری را اقدامات انقلابی توصیف می‌کردند، اما در عین حال ائتلاف با داعش را به این دلیل که این ائتلاف «نفاقی غربی» و هدف از آن «تحریف مسیر انقلاب سوریه است» را رد می‌کردند.
سوالی که در اینجا مطرح می‌شود، این است که اخوان المسلمین سوریه برچه اساس اقدام به موضع گیری در قبال گروه تروریستی می‌کنند که نه با آن و نه دیگر گروه‌های تروریستی مسلح و همچنین گروه‌های معارض سیاسی داخل سوریه همکاری ندارند و چرا جماعتی که در اغلب کشورهای عربی فعالیت دارد، چنین تصریحات خصمانه‌ای علیه غرب ایراد می‌کند، در حالی‌که غرب از جمله حامیان مالی، نظامی و سیاسی این جماعت به شمار می‌آید.
اظهارات رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر یافتن هم پیمانانی «سنی» در منطقه برای مقابله با داعش و نداشتن پایگاه و جایگاه مردمی، این احتمال را مطرح کرده بود که از اخوانی‌ها، این شریک سنی دست‌کم در بعد سیاسی در این امر استفاده کند، به ویژه آنکه انگلیس بزرگ‌ترین و اولین حامی جماعت و قطر مهمترین تامین کننده نیاز مالی آن و همچنین ترکیه و اردن به عنوان کشورهایی که جماعت در آنها فعالیت گسترده دارد، به شمار می‌آیند.
چه عاملی موجب شد تا اخوانی‌های سوریه چنین موضعی اتخاذ کنند؟ آنچه در پاسخ این سوال باید گفت، این که به نظر می‌رسد، هم پیمانان و حامیان اخوان در منطقه به جماعت اطلاع داده‌اند که آمریکایی‌ها با دادن هرگونه نقشی به آنها در ائتلاف بین المللی مخالفت کرده‌اند و دلیل این امر اول جلب رضایت سعودی‌ها و دوم وجهه ناخوشایند این جماعت در جهان عربی و عرصه بین المللی است و از آنجا که قطر پیوستن به این ائتلاف را رد کرده، با این حال می‌تواند، جایگزین‌های تاثیرگذاری میان گروه‌های مسلح تروریستی در سوریه بیابد که مهمترین آنها «ارتش آزاد» و «جبهه النصره» شمرده می‌شوند که برای دوحه می‌توانند مناسب باشند.
آنچه این احتمالات را تقویت می‌کند، موضع ترکیه در برابر ائتلاف آمریکایی ضد داعش است. آنکارا به خوبی می‌داند، عدم پیوستن به این ائتلاف موجب از دست دادن روابط تجاری و بازرگانی خویش با آمریکا خواهد شد که به صورت مستقیم اموالی را به خزانه دولت ترکیه تزریق و به حساب رئیس جمهوری و دولت ترکیه واریز می‌کند، اما در عین حال روی گردانی آنکارا از اخوانی‌ها از نفوذ آن در سوریه و عراق و بهره برداری از بحران این کشورها محروم می‌کند، به همین دلیل ترکیه خواهان حفظ داعش تا جای ممکن برای مدتی بیشتر و جایگزین کردن آن با گروه یا طرفی هم پیمان آنکاراست تا دست‌کم به این دولت اطمینان دهد که آنکارا همچنان از درآمدهای حاصل از فروش نفت مسروقه عراق و سوریه بهره مند خواهد بود.
این درحالی است که اردن به دلیل اوضاع نه چندان ثابت و وجود پایگاه‌های مردمی برای داعش، در کنار موضع اخوانی‌های این کشور که به تبعیت از اخوانی‌های سوریه گرفته شده، امان را به شدت نگران کرده است، به گونه‌ای که امان از این بیم دارد، مبادا کشور به عرصه مبارزه و جنگ علیه داعش تبدیل شود.
آنچه در موضع اخوانی‌ها در قبال داعش حائز اهمیت است، نادیده گرفتن بُعد سیاسی و ترجیح دادن بُعد دینی و انقلابی به عملیات‌های داعش در سوریه و عراق است تا به این طریق در صورت سرنگونی نظام در سوریه و تسلیم آن به آمریکا و غرب، بر اساس منافع مشترک رهبران اخوان قدرت و اداره امور را در دست گیرند.
به اعتقاد جماعت گروهی از داعش فریب خورده و از طریق گفت‌وگو و مذاکره می‌توان آن را اصلاح کرد، در حالی‌که گروهی دیگر مزدور طرف‌های خارجی است و عجیب نیست، اخوان المسلمین سوریه از جامعه بین المللی خواستار تشکیل ائتلافی برای حمله به نظام سوریه به جای داعش شود، چون آنچه برای اخوانی‌ها اهمیت دارد، انتقام‌گیری از نظام سوریه و دیگر نظام‌های عربی مخالف این جماعت است تا به این ترتیب رهبران این جماعت به گروهی دروغگو و تاجر مواضع سیاسی در دشمنی و خصومت با اعراب و مسلمانان تبدیل شوند.

شناسه خبر : 17763

این خبر رو هم ببینید

پایان سرمایه گذاری سیاسی “اسرائیل” در اقلیم کردستان عراق

“هرگز به ذهن رهبران سیاسی کرد و به ویژه بارزانی ها نمی رسید روزی فرا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش + 9 =