خانه / اجتماعی / ایران و اقلیم کردستان عراق ریشه های تاریخی و فرهنگی مشترک دارند

ایران و اقلیم کردستان عراق ریشه های تاریخی و فرهنگی مشترک دارند

دلیل اینکه ایران همیشه حامی کردهای عراق بوده ارتباطی است که از لحاظ فرهنگی داریم و ایران با اقلیم کردستان عراق ریشه های تاریخی و فرهنگی مشترک دارند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری کردستان؛ عبدالمحمد زاهدی استاندار کردستان در دیدار با اعضای نظام مهندسی اقلیم کردستان عراق گفت: دلیل اینکه ایران همیشه حامی کردهای عراق بوده ارتباطی است که از لحاظ فرهنگی داریم، ایران و اقلیم کردستان عراق ریشه تاریخی و فرهنگی مشترک دارند.
عبدالمحمد زاهدی با اشاره به اینکه اقلیم کردستان، کردستان ایران و کل ایران به لحاظ فرهنگی و تاریخی قابل تفکیک نیستند و ریشه مشترک دارند افزود: قوم کرد چه در کردستان ایران و چه در کردستان عراق خدمات فراوانی به ادبیات و فرهنگ فارسی کرده اند.
وی در ادامه اظهار داشت: امیدواریم شرایطی که باعث بروز ناامنی در عراق شده توسط خود عراق برطرف شده و کشور همسایه عزیز ما دچار آسیب نشود.
استاندار کردستان با اعلام اینکه ما منافع مشترک زیادی داریم که باید آن را در منطقه دنبال کنیم افزود: ما به اقلیم کردستان صرفا به عنوان یک بازار توانمند نگاه نمی کنیم و فقط به دنبال سود بیشتر نیستیم بلکه ما همسایه و بالاتر از آن اقوام و فامیلی هستیم که باید به یکدیگر کمک کنیم.
زاهدی در ادامه گفت: ما می توانیم در زمینه مبادله خدمات آموزشی، فنی، مهندسی و حتی سرمایه گذاری مشترک در دو طرف همکاری خوبی داشته باشیم و مهمتر از سرمایه های مادی، سرمایه های انسانی است که در اختیار داریم و این سرمایه های انسانی می توانند در قالب نظام مهندسی و بسیاری تشکل ها و سازمان های تخصصی دیگر، توان یکدیگر را افزایش دهند.
استاندار کردستان با تاکید بر اهتمام دولت آقای روحانی برحمایت از سازمان های مردمی و تشکل های غیر دولتی افزود: دولت ها باید روش هایی به کار بگیرند که نهادهای مردمی، خود بتوانند ارتباطات را برقرار کنند و کارها را پیش ببرند از این رو دولت ایران به دنبال تقویت سازمان هایی مانند نظام مهندسی است تا آنها این ارتباطات را افزایش دهند.
وی در پایان امضای قرارداد و شیوه نامه فی ما بین نظام مهندسی استان کردستان و اقلیم کردستان عراق را سرآغاز خوبی برای افزایش مبادلات دو جانبه اقتصادی و اجتماعی عنوان کرد و گفت: امیدواریم سفر مردم اقلیم کردستان عراق به ایران نه برای پناه گرفتن بلکه برای مسافرت، تفریح و تجارت باشد.
۲۹ خرداد ۹۳

شناسه خبر : 8979

این خبر رو هم ببینید

اراضی ملی؛ معضلی که دست از سر سقزی ها بر نمی دارد

اراضی ملی یا تداخل مالکیت اراضی داخل محدوده یا روستاهای شهرستان سقز، معضلی است که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 18 =