خانه / فرهنگی / بازگشت دوباره “چرو”:  روزنامه نگاری کُردی در ایران شکوفه کرد

بازگشت دوباره “چرو”:  روزنامه نگاری کُردی در ایران شکوفه کرد

شماره جدید ماهنامه “چرو” که پیش از این به صورت دو هفته نامه و در قطع رونامه ای منتشر می شد، با رویکرد و قطعی متفاوت در ۹۸ صفحه با حضور شخصیتهای بنام سیاسی، اجتماعی و فرهنگی در کردستان ایران با گستردگی توزیع در غرب ایران منتشر شد

به گزارش خبرنگار زریان، در یادداشت صفحه اول شماره ۲۳ دوره جدید ماهنامه “چروه ” (چرو در زیان کُردی به معنی شکوفه است)آمده است:« چرو ضمن دیدگاهی معتدل نگاهی فراگیر و بی طرفانه به تمامی عقاید و اندیشه ها در حوزه ی اندیشه و فرهنگ و هنراقتصاد جامعه ، سیاست و مسائل روز کردستان دارد».
 «وقتی شیخ وساطت می کند» تیتر اول این شماره چرو است که در این مطلب، اسناد تازه منتشر شده از وساطت و تقاضای شیخ محمود پیران از دولت وقت ایران برای عفو “عبدالرحمان ذبیحی” و “حسن قزلجی” بررسی می شود.
 «کشاکش آرا در آموزش زبان مادری در ایران»،«کردهای ایران، پیشرو در فعالیتهای مدنی، بشردوستانه و زیست محیطی»، «پوخته نامه ی روژنامه وانی» و ده ها مطلب دیگر با محوریت مسائل اجتماعی، سیاسی و فرهنگی مناطق کردنشین ایران در این شماره جدید چرو چاپ شده است.
  “دکتر سید هاشم هدایتی”، “فاروق کیخسروی”،”دکتر عثمان یوسفی” و “دکتر منصور ساعی” شخصیتهای کرد شناخته شده در کردستان ایران هستند که در شماره ۲۳چرو  مطالبی از آنها به چاپ رسیده شده است.
حضور دوباره “چرو” در عرصه روزنامه نگاری کُردی با مدیر مسئول” دکتر اسکندر مرادی” وشورای نویسندگی متشکل از : روح الله بهرامی دکتر حامد قادرزاده قدرت الله احمدیان ، دکتر امید کریمی ، شهباز محسنی ، دکتر بهرام نصراللهی زاده ، دکتر اردشیر صدرالدینی ، فردین صادق ایبی و‎ عدنان برزنجی اتفاق می افتد.
 
در همین حال”حسین معروف پور” از اعضای شورای سردبیران زریان به عنوان دبیر سرویس فرهنگی ماهنامه چرو در این نشریه فعالیت می کند.
 “حسن معروف پور” دیگر عضو شورای سردبیران زریان با مطلب ” تنزل «روزنامه نگاری کُردی» به «روزنامه نگاری محلی» درایران” با این شماره نشریه چرو همکاری داشته است.
 عوامل دست اندر کار انتشار ماهنامه چرو در شناسنامه این نشریه به این صورت معرفی شده است:مدیر اجرایی: گلاله حیدری، بخش سیاسی : آمینه خاکی، بخش فرهنگی: حسین معروف پور، بخش اجتماعی: سودابه علی محمدی، ‎ بخش اقتصادی: زانیار پیرمحمدیانی، بخش اندیشه: عبدالمطلب جوانمردی، گروه صفحه آرایی: شیلان محمدی ، ستاره مصلح، سرور خدری.
شماره جدید ماهنامه چرو را می توان از دکه های روزنامه فروشی تهران و استان های غرب کشور (آذربایجان غربی، کردستان ، کرمانشاه و ایلام) تهیه کرد.
تاريخ: ۱۳۹۳/۴/۲۶

شناسه خبر : 19757

این خبر رو هم ببینید

انتقاد ماموستا قادری از کشته شدن یک کولبر در نوسود

 امام جمعه پاوه عنوان کرد: مرز در هر کشوری حدود و استقلال است؛ اما در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × یک =