خانه / اقتصادی / با حضور رئیس جمهور ؛ طرح توسعه فاز ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی فردا افتتاح می‌شود

با حضور رئیس جمهور ؛ طرح توسعه فاز ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی فردا افتتاح می‌شود

طرح توسعه فاز ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی با پیش بینی ایجاد روزانه بیش از ۲۰ میلیون دلار ثروت برای اقتصاد کشور فردا با حضور رئیس جمهور افتتاح می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، طرح توسعه فاز ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی فردا دوشنبه ۲۱ دی ماه ۱۳۹۴ با حضور حسن روحانی رئیس جمهور به طور رسمی افتتاح خواهد شد.
هدف از طراحی، ساخت، نصب و راه‌اندازی فاز ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی به عنوان ایرانی ترین پروژه در دست اجرای این میدان مشترک گازی، روزانه ۵۰ میلیون متر مکعب گاز شیرین به منظور تامین سوخت مورد نیاز كشور به ويژه در حوزه مصارف خانگی، تجاری، صنعتی، تولید روزانه ۸۰ هزار بشکه‌ میعانات‌ گازی برای عرضه به صنايع پالايشگاهي و صادرات و ۴۰۰ تن گوگرد، سالانه یک میلیون تن اتان برای تامین خوراک صنایع پتروشیمی و بیش از یک میلیون تن گاز مایع به منظور صادرات است.
از دیگر محصولات پالايشگاه اين فاز، در این فاز تولید سالانه یک میلیون و ۵۰ تن گاز مایع LPG (پروپان و بوتان) برای صادرات و یک میلیون تن گاز اتان است كه اين حجم از توليدات در راستاي تامین خوراک مورد نیاز صنایع پتروشیمی به ویژه مجتمع های پتروشیمی واقع شده در مسیر خط لوله اتیلن غرب و نيز واحدهاي طراحي شده در قطب دوم پتروشيمي هاي عسلويه اختصاص خواهد يافت.
با احتساب نفت بشکه‌ای ۴۰ دلار، با راه‌اندازی فازهای ١٥ و ١٦ پارس جنوبی درحالی روزانه حدود ٢٠ میلیون دلار به درآمد ارزی کشور اضافه می‌کند که سهم بخش ایرانی در ساخت پالایشگاههای این فازهای مشترک گازی بیش از ٥٢ درصد است.
علاوه بر این، توسعه اين پروژه به منظور برداشت گاز از موقعيت مخزني ميدان مشترك پارس جنوبي توسط كنسرسيومي متشكل از شركت‌هاي ايراني به مرحله اجرا درآمده است.
پیش بینی می‌شود پس از افتتاح طرح توسعه فاز ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی، با تکمیل مراحل باقیمانده تا پیش از پایان سال‌جاری هم طرح توسعه فاز ۱۷ و ۱۸ این میدان مشترک گازی هم آماده افتتاح رسمی شود.
این در حالی است که آغاز تولید آزمایشی گاز در طرح توسعه سه فاز ۱۹، ۲۰ و ۲۱ پارس جنوبی از دیگر برنامه‌های در دست اجرای شرکت ملی نفت ایران در سال جاری به شمار می‌رود.
در طول دو سال گذشته تاکنون با بهره برداری از فاز ۱۲، ۱۵ و ۱۶ و بخش هایی از فاز ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی در مجموع بیش از ۲۰۰ میلیون متر مکعب به ظرفیت تولید گاز طبیعی ایران افزوده شده است.
در همین حال رکن‌الدین جوادی مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه پرونده توسعه فازهای پارس جنوبی تا سال ۱۳۹۶ بسته خواهد شد، تاکید کرده است: براساس ۲۸ فازی که برای توسعه این میدان مشترک تعریف شده (با احتساب فاز ۱۹ که دو فازی است و فاز ۱۲ که سه فازی است) در نهایت حدود ۷۲۰ تا ۷۳۰ میلیون متر مکعب در روز در پارس جنوبی گاز شیرین تولید خواهیم کرد.
معاون وزیر نفت با اعلام اینکه قطعا با این میزان تولید گاز ایران از قطر در برداشت و پالایش روزانه گاز از قطر جلو می‌افتد، تاکید کرده است: بخشی گاز تولیدی به منظور تامین نیازهای داخلی و بخش قابل توجهی از مسیر خط لوله و یا طرح‌های LNG به بازارهای منطقه‌ای و فرا منطقه‌ای صادر خواهد شد.شناسهٔ خبر: ۳۰۲۱۳۶۲ – یکشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۴ – ۱۲:۵۱برای عضو شدن به کانال تلگرام کردنور کلیک نمایید

شناسه خبر : 1317

این خبر رو هم ببینید

استاندار آذربایجان‌غربی: تعدد دستگاه‌های تصمیم گیر در مرزها مانعی برای توسعه است

استاندار آذربایجان‌غربی با تاکید بر ضرورت توسعه پایانه‌های مرزی و مدیرت واحد در مرزهای استان، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + نه =