خانه / سیاسی / بیانیه ۲۰ شخصیت فرانسه درباره ایران/ قدرت ایران را نادیده نگیرید

بیانیه ۲۰ شخصیت فرانسه درباره ایران/ قدرت ایران را نادیده نگیرید

فرانسه باید سیاست خارجی خود را در قبال موضوع هسته‌ای ایران تغییر دهد، زیرا درصورت توافق، این موضوع بدون موافقت فرانسه نیز می شود

زمان انتشار خبر: شنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۳ – ۲۱:۲۶
سناتور فرانسوی درباره نقش پاریس در مذاکرات هسته‌ای گفت: فرانسه باید سیاست خارجی خود را در قبال موضوع هسته‌ای ایران تغییر دهد، زیرا درصورت توافق، این موضوع بدون موافقت فرانسه نیز می شود .
 
در این بیانیه که روزنامه فرانسوی ‘لو موند’ آن را منتشر کرده، آمده است: این گروه از دولت فرانسه خواسته تا در مذاکرات هسته ای ایران با قدرت های جهانی ابتکار عمل را در دست گرفته و پیش از مهلت تعیین شده برای توافق نهایی در ۲۴ نوامبر (۳ آذر ماه) به انفعال در دیپلماسی خود برای دستیابی به یک توافق با ایران، پایان دهد.
 
این ۲۰ شخصیت سیاسی، اجتماعی و فرهنگی فرانسه، که در میان آنان نام چهره هایی چون وزیر پیشین امور خارجه، سفیر پیشین فرانسه در ایران، رییس پیشین دانشکده دفاعی فرانسه، رییس پیشین سازمان پزشکان بدون مرز و دیگر چهره های فرهنگی به چشم می خورد، بیانیه خود را با این جملات آغاز کرده اند: دوستی دیرینه ای میان ایران و فرانسه وجود دارد اما در سال های گذشته این دو کشور در مواردی از یکدیگر فاصله گرفتند. فرانسه پس از آمریکا به یکی از مخالفان جدی جمهوری اسلامی محسوب می شود.
 
در ادامه این بیانیه، با اشاره به خواست مردم ایران به بهبود وضع اقتصادی شان که در انتخابات گذشته ریاست جمهوری این کشور نمود یافت، آمده است: توسعه نفوذ ایران در منطقه، این کشور را به مخاطبی کلیدی و مهم در مواجهه با گروه ‘داعش’ در عراق و سوریه تبدیل کرده است؛ تا آنجا که اگر تهران مشارکتی مثبت و فعالانه نداشته باشد، راهبرد ماه سپتامبر پاریس برای مقابله با داعش تاثیر چندانی نخواهد داشت.
 
این گروه با انتقاد از موضع فعلی فرانسه در مذاکرات هسته ای، نوشتند: در فضای فعلی، حل و فصل مساله هسته ای بیش از هر زمان دیگر امری غیر قابل اجتناب برای برقراری مجدد رابطه سیاسی و اقتصادی با ایران به نظر می رسد.
 
آنها افزودند: فرانسه که تا کنون در حاشیه مذاکرات دوجانبه ایران و آمریکا قرار داشته است، امروز دیگر نباید به این موضع منفعلانه ادامه دهد.
 
شخصیت های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی فرانسه از دولت خواستند تا تمام نیروی خود را برای حل بحران هسته ای ایران به کار بندد.
 
سناتور فرانسه
 
در همین حال سناتور فرانسوی  درباره احتمال دستیابی به توافق در مذاکرات هسته‌ ای میان ایران و گروه ۱+۵ گفت: کشورهای ۱+۵ همگی معتقدند که توپ در زمین ایران است. فرصت بسیارکمی برای ایران باقی است که باید نهایت استفاده را از آن ببرد.
 
ناتالی گوله افزود، هرتوافقی که در نوامبر حاصل شود با ایجاد اعتماد میان طرفین امکان اصلاح آن در آینده وجود دارد.
 
وی گفت: دشمنان ایران به دنبال ازبین بردن توافق احتمالی میان ایران و غرب حتی در آینده هستند.
 
وی درباره امکان تمدید دوباره مذاکرات گفت: این مسئله همواره قابل دسترسی است و این موضوعی است که ایران باید از آن دوری کند.
 
این سناتور فرانسوی درباره پیروزی جمهوری‌ خواهان در انتخابات کنگره آمریکا و احتمال سخت‌ تر شدن دستیابی به توافق برای اوباما گفت: قانون تحریم‌های ایران موضوعی است که همه ساله توسط رئیس‌ جمهور آمریکا تمدید شده و کنگره نیز آن را به تصویب می‌رساند. هرچند رئیس‌ جمهور می‌تواند تحریم‌ها را کاهش دهد، اما این اقدام وی می‌تواند در انتخابات سال ۲۰۱۶  تاثیر منفی بسیاری بر حزب دموکرات داشته باشد. رئیس جمهوری آمریکا کار سختی برای اخذ تائید کنگره در پیش دارد. تا زمانی که کنگره از موضع رئیس‌ جمهور آگاه باشد با وی همکاری می‌کند.
 
ناتالی گوله درباره سیاست های اروپا در قبال ایران و میزان حمایت آنها از تحریم‌های آمریکا  نیز گفت: منافع همه کشورها به جز فرانسه کم‌ و بیش تامین خواهد شد. فرانسه باید تمایل خود به توافق هسته‌ ای را نشان داده و در هفته های آتی از قابلیت‌هایش برای همکاری با ایران در زمینه انرژی صلح‌ آمیز، هوانوردی، حمل‌ و نقل ریلی و کشاورزی استفاده کند.
 
وی درباره منافع توافق هسته‌ ای برای کشورهای اروپایی به‌ ویژه فرانسه افزود: فرانسه با وجود تلاش‌های کنگره، همچنان در موضوع هسته‌ ای ایران اقدام چندانی نکرده است. ایران خواهان تغییر در سیاست خارجی فرانسه و اعلام حمایت رئیس‌ جمهوری این کشور از توافق هسته‌ ای است، زیرا درصورت نیاز به توافق، این اتفاق بدون موافقت فرانسه نیز می شود . اکنون آمریکا نسبت به موضع فرانسه دیدگاهی محتاطانه دارد، زیرا اظهارات فابیوس درباره راکتور آب سنگین سبب شکست مذاکرات شد. بعید می‌دانم که شرکای فرانسه تحمل مخالفت دیگر این کشور با پیشنهاد آمریکا را داشته باشند.
 
ناتالی گوله در پاسخ به سوال پایانی درباره اهمیت همکاری با ایران و نقش این کشور در حل بحران‌های منطقه‌‌ ای گفت: اگر ترکیه در اتحادیه اروپا پذیرفته شود،  ایران پرچمدار خاورمیانه باقی خواهد ماند.  ایران در مدت کوتاهی پس از رفع تحریم‌ها قابلیت رسیدن به تولید ناخالص ملی  به میزان چند تریلیون دلار را دارد. این کشور دارای منابع طبیعی و نیروی انسانی مورد نیاز برای رسیدن به این سطح را دارد. نادیده گرفتن نقش ایران در حفظ و ثبات منطقه اشتباه بسیار بزرگی است.

شناسه خبر : 17123

این خبر رو هم ببینید

بلومبرگ: سرکردۀ جدید داعش در استانبول دستگیر شد

روزنامۀ بلومبرگ از قول مقامات ترکیه مدعی شد، سرکردۀ جدید داعش در استانبول توسط پلیس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + هفت =