خانه / سیاسی / تازه ترین تحولات کوبانی/ درگیری شدید در مرکز و شرق شهر

تازه ترین تحولات کوبانی/ درگیری شدید در مرکز و شرق شهر

نیروهای داعش، دیشب توانستند کنترل زندان و شهربانی کوبانی را در دست بگیرند اما مدافعین کُرد ظهر امروز این دو ساختمان را از داعشی ها پس گرفتند

 به گزارش خبرگزاری کردپرس، درگیری دشوار بین مدافعین کُرد سوری و داعش در شهر کردنشین کوبانی در شمال سوریه ادامه دارد.
بمب گذاری برای اشغال زندان و شهربانی
زارا مستو فعال رسانه ای کُرد سوری از شهر کوبانی در گفتگو با کردپرس اعلام کرد که نیروهای داعش، غروب دیروز با منفجر کردن دو خودرو بمب گذاری شده در برابر ساختمان شهربانی و زندان، موفق شده اند این دو ساختمان را در اختیار بگیرند و مدافعین کُرد سوری ناچار شده اند زا آن منطقه عقب نشینی کنند. با این حال در درگیری های ظهر امروز، مدافعین توانسته اند داعشی ها را عقب برانند و یک بار دیگر بر این دو نقطه غلبه پیدا کنند.
خبرنگار کردپرس از زارا مستو سوال کرد: گفته می شود چند تن از اعضای داعش در این زندان محبوس بوده اند. آیا داعش توانسته آنان را فراری دهد؟ وی در پاسخ گفت: خیر. آن گونه که ما توانسته ایم از فرماندهان مدافعین کُرد اطلاعات کسب کنیم، زندانیان مهم و از جمله اسرای داعش به مکان دیگری منتقل شده بودند.
بازگشت برخی از خانواده ها به کوبانی
زارا مستو درادامه به این موضوع اشاره  کرد که اوضاع نسبتا آرام صبح دیروز، موجب آن شده که برخی از خانواده های اهل کوبانی که موقتا به مرز ترکیه رفته بودند، به شهر خود بازگردند. اگر چه مدافعین کُرد به این اقدام خانواده های مهاجر معترض شده اند اما آنان در منازل خود ساکن شده اند و نمی خواهند کوبانی را ترک کنند.
زارا مستو در ادامه به این موضوع اشاره کرد که مدافعین موسوم به «واحدهای دفاع از خلق» (YPG) از ذخایر مهمات خوبی برخوردار هستند و توان آن را دارند که فعلا هب درگیری های خیابانی ادامه دهند.
درگیری های دشوار در شرق کوبانی
شاهوز حسن از دیگر روزنامه نگاران حاضر در شمال سوریه نیز در گفتگو با کردپرس اعلام کرد که از ظهر امروز درگیری ها در شرق کوبانی شدت بیشتری به خود گرفته است و مدافعین کُرد توانسته اند دو گروه از واحدهای داعش را به عقب برانند.
شاهوز حسن همچنین از این موضوع خبر داد که در درگیری های ۲۸ ساعت گذشته بیش از ۱۲۵ تن از اعضای داعش کشته شده اند و این گروه دیشب صد تن از کشته شدگان خود را به تل ابیض منتقل کرده و با استفاده از لودر آنان را در یک گور دسته جمعی دفن کرده است.
انور مسلم از جامعه ی جهانی کمک خواست
انور ملم نخست وزیر و رئیس تشکیلات خودگردان کوبانی امروز هم یک بار دیگر با صدور بیانیه ای از جامعه ی جهانی خواست به فریاد کردهای کوبانی برسند. وی اعلام کرد که سکوت جهانیان، داعش را تبدیل به خطری می کند که می تواند امنیت همه ی  منطقه  و جهان را تهدید کند.
توزیع آرد بین خانواده های باقیمانده در کوبانی
در حالی که تامین غذا و تدارکات لازم برای مدافعین کُرد در حال جنگ در کوبانی به دشواری صورت می گیرد، معضل تامین نان شهروندان باقیمانده در شهر و روستاییان باقیمانده در حومه ی شهر نیز تبدیل به یکی از دغدغه های تشکیلات خودگردان شده است. در همین راستا امروز یکی از نهادهای اقماری پ.ک.ک به نام جنبش دموکراتیک اقدام به توزیع آرد بین خانواده های مزبور کرد.
مدافعین کُرد از حلب به کوبانی می روند
سعید اوران از خبرنگاران کُرد حاضر در محله ی شیخ مقصود شهر حلب سوریه در گفتگو با کردپرس اعلام کرد: «گروه مسلح جبهه الاکراد طی روزهای گذشته در حلب ضرباتی جدی به داعش زده است. این گروه علاوه بر آن که وظایف همیشگی خود یعنی حفظ جان شهروندان کُرد حلب را بر عهده گرفته، قصد دارد به کوبانی هم کمک کند. در همین راستا ۳۵ نفر از نیروهای ویژه ی آموزش دیده ی خود را روانه ی کوبانی کرده و قرار است گروه های دیگری نیز به کوبانی اعزام کند».
تداوم بمباران مواضع داعش
شاهوز حسن اعلام کرد که صبح و ظهر امروز هواپیماهای ائتلاف ضدداعش چندین بار مواضع داعش در شهر کوبانی و اطراف آن را بمباران کرده اند و این اقدام ائتلاف، تاثیر مثبتی بر موازنه ی قدرت بین مدافعین کُرد و نیروهای داعش گذاشته است و موجب آن شده که داعشی ها در جنوب و غرب کوبانی تحت فشار قرار بگیرند.
 
کد مطلب: ۷۱۴۰۲  |  تاريخ: ۱۳۹۳/۷/۱۸  |  ساعت: ۱۶ : ۴۰

شناسه خبر : 17485

این خبر رو هم ببینید

تصمیم مشترک ایران و ترکیه مبارزه مشترک با تروریست ها است

عضو هیات رئیسه کمیسیون امور داخلی و شوراهای مجلس شورای اسلامی، در گفتگو با روزنامه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × سه =