خانه / فرهنگی / تجلیل از “ماموستا هژار” برای ترجمه کتاب قانون بو علی سینا

تجلیل از “ماموستا هژار” برای ترجمه کتاب قانون بو علی سینا

رئیس دبیرخانه همایش هزاره تألیف کتاب قانون بوعلی سینا گفت: در همایش بزرگداشت هزاره تألیف کتاب قانون در طب بوعلی‌سینا از عبدالرحمان شرفکندی معروف به «هژار» مترجم فارسی کتاب قانون تجلیل می‌شود.

رئیس دبیرخانه همایش هزاره تألیف کتاب قانون بوعلی سینا گفت: در همایش بزرگداشت هزاره تألیف کتاب قانون در طب بوعلی‌سینا از عبدالرحمان شرفکندی معروف به «هژار» مترجم فارسی کتاب قانون تجلیل می‌شود.
“توکل دارایی ” در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با بیان اینکه عبدالرحمان شرفکندی معروف به «هژار» نویسنده، محقق، مترجم و شاعر نامدار ایرانی در سال ۱۳۰۰ شمسی در مهاباد دیده به جهان گشود، اظهار داشت: این استاد در سال ۱۳۶۹ دار فانی را وداع گفت و در زادگاهش به خاک سپرده شد.
 
وی ادامه داد: دانشگاه تهران قبل از انقلاب ترجمه کتاب قانون در طب را به مرحوم «هژار» پیشنهاد می‌دهد و او با ترجمه نخستین جلد از مجلدهای پنج‌گانه قانون در طب به محافل ادبی راه یافته و به عضویت فرهنگستان فارسی در می‌آید.
 
رئیس دبیرخانه همایش هزاره تألیف کتاب قانون بوعلی‌سینا با اشاره به اینکه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی انتشارات سروش وابسته با صدا و سیما کار ترجمه چهار جلد باقیمانده قانون را پیگیری می‌کند، تصریح کرد: برای نخستین بار در نیم قرن گذشته کل کتاب قانون در طب به فارسی روان و یک‌دست امروزی ترجمه و مورد تجلیل اهل علم و فرهنگ قرار می‌گیرد.
 
وی افزود: ترجمه کتاب قانون توسط استاد هژار به سبب نثر قابل فهم و روان امروزی برای دانشگاهیان و عامه مردم به گونه‌ای مورد توجه قرار گرفته، که قریب به ۲۰ چاپ مختلف از آن به بازار ارائه شده و هر ساله نیز شاهد تقاضای علاقه‌مندان برای تجدید چاپ آن هستیم.
 
دارایی به عنایت ویژه مقام معظم رهبری نسبت به ترجمه کتاب قانون در طب توسط جناب شرفکندی اشاره کرد و یادآور شد: دست‌اندرکاران همایش هزاره تألیف کتاب قانون تصمیم گرفتند در آئین پایانی همایش در همدان از خدمات شایسته علمی و فرهنگی این نویسنده و استاد نامدار تجلیل کنند.
 
وی در پایان اذعان داشت: مقام معظم رهبری ترجمه کتاب قانون بوعلی سینا را یک کار پیچیده، مرکب و ارزشمند ذکر کرده و با واژه‌های فاخر از نثر زیبای آن تعریف و تمجید کرده است.
 
به گزارش زریان همایش بزرگداشت هزاره تالیف کتاب قانون ابن سینا صبح  امروز (سه شنبه،۷آبان ماه) در دانشگاه تربیت مدرس آغاز به کار کرد.
این همایش سه روزه با همکاری یونسکو، دانشکده فرهنگ و تمدن اسلام و ایران دانشگاه تربیت مدرس و کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران شورای عالی انقلاب فرهنگی در حال برگزاری است..منبع:خبرکزاری زریان

شناسه خبر : 5225

این خبر رو هم ببینید

سروده‌های شعرای کُرد، مصداق ارادت اهل سنت به امام مهربانی‌ها

 هنر و ادبیات از عرصه‌های عمده ظهور و تجلی اعتقادات و باورهای دینی، مذهبی و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − نه =