خانه / سیاسی / تحلیلگر سوری: ائتلاف بین المللی ضد داعش بحران سوریه را حل نخواهد کرد

تحلیلگر سوری: ائتلاف بین المللی ضد داعش بحران سوریه را حل نخواهد کرد

نویسنده و تحلیلگر سوری تاکید کرد، برخلاف آنچه تلاش می‌شود، از سوی آمریکا و هم پیمانانش به افکار عمومی سوریه القا شود، حملات ائتلاف بین المللی ضد داعش منتهی به حل بحران سوریه نخواهد شد

محمد شربجی، نویسنده و تحلیلگر سوری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در دمشق تصریح کرد: تلاش‌هایی صورت می‌گیرد تا افکار عمومی سوریه را قانع کنند که ائتلاف بین المللی ضد داعش به رهبری آمریکا و حملاتی که علیه داعش در مناطق تصرفش انجام می‌دهد، راه حل اصلی بحران سوریه است.
شربجی افزود: اما موضوع این است که ائتلاف بین المللی مواضعی از داعش را هدف گرفت که پیشتر توسط این گروه تکفیری تخلیه شده بود و یا مواضعی بودند که پیش از آغاز حملات ائتلاف توسط نیروی ارتش سوریه مورد حمله قرار گرفته شده بودند.
به همین دلیل این نویسنده و تحلیلگر سوری نسبت به اقدامات آمریکا و هم پیمانانش و بزرگ‌نمایی اقداماتشان و منتسب کردن پیروزی‌های ارتش سوریه که سه سال و نیم است، در برابر تروریسم در سوریه مقاومت کرده، به نام خود هشدار داد.
وی بر این باور است که آمریکا امروز در سوریه تلاش می‌کند، جایی میان مردم این کشور برای خود دست و پا کند و اینگونه جلوه دهد که اقداماتش تنها راه حل بحران سوریه است و اینکه نظام سوریه از اختلاف و از هم گسیختگی در داخل و در خارج با هم پیمانانش رنج می‌برد تا به اهداف خود در سوریه دست یابد.
الشربجی گفت: اما مشاهده می‌کنیم که این ادعاها بی‌پایه و اساس است و روسیه به عنوان یکی از مهمترین هم پیمانان سوریه همانگونه که همچنان از جمله هم پیمانان ایران به شمار می‌آید و در پرونده هسته‌ای از آن حمایت می‌کند، در قبال سوریه نیز همچنان وفادار است و از آن روی گردان نشده و از هیچ کمکی به دمشق دریغ نکرده است.
وی افزود: آمریکا توانست با تکیه بر قطعنامه ۲۱۷۰ شورای امنیت سازمان ملل برای خود حق تجاوز به سوریه وعراق به بهانه مبارزه با تروریسم را بدست آورد، اما دمشق به خوبی از این ترفند واشنگتن آگاه بود، به همین دلیل به هماهنگی با آن برای مقابله با داعش روی آورد تا هرگونه اقدامی که در سوریه تحت عنوان مبارزه با داعش صورت می‌گیرد، با اطلاع دمشق باشد.
الشربجی گفت: اگرچه اکنون حملات آمریکا علیه داعش انجام می‌شود، اما این نگرانی وجود دارد که مواضع ارتش و یا شهروندان سوری که در مناطق تحت تصرف داعش زندگی می‌کنند، هدف این حملات قرار گیرند و این موضوعی است که دبیرکل سازمان ملل نیز نسبت به آن هشدار داد، اما اگر اهداف و مقاصد آمریکا در سوریه تغییر کند، دمشق حتما تدابیری در قبال آن اتخاذ خواهد کرد.
اما در خصوص تجاوزات رژیم صهیونیستی نیز این نویسنده سوری گفت: تجاوزات «اسرائیل» قابل چشم پوشی نیستند، این رژیم می‌خواهد نگاه‌ها را به خود جلب و سیاست مورد نظر خود در سوریه یعنی ایجاد مناطق حائل را اجرا کند، اما هشدار آمریکا، تل‌آویو را از ادامه تجاوزاتش بازداشت، چون آمریکا به خوبی می‌داند، این تجاوزات بهای سنگینی هم برای منطقه و هم برای «اسرائیل» درپی دارد که توان پرداخت آن را ندارد.
الشربجی سخنان خود را با این گفته به پایان رساند که آرزو داشتیم، حملاتی که اکنون علیه داعش صورت می‌گیرد، از سوی هم پیمانان سوریه و نه ائتلاف بین المللی آمریکا باشد، با این حال امیدواریم این حملات منجر به نتیجه مورد نظر بشود و روزهای آینده نتایج این حملات را آشکار خواهد کرد.

شناسه خبر : 17551

این خبر رو هم ببینید

بیانیه رهبر انقلاب اسلامی در پی اهانت نشریه فرانسوی به ساحت مقدس پیامبر اعظم(ص): بهانه آزادی بیان برای محکوم نکردن این جرم بزرگ کاملاً مردود و عوام‌فریبانه است

حضرت آیت‌الله‌خامنه‌ای در بیانیه‌ای، اهانت اخیر یک نشریه فرانسوی به ساحت نورانی پیامبر اعظم صلّی‌الله‌علیه‌وآله‌و‌سلّم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 2 =