خانه / سیاسی / تحلیلگر سیاسی کرد: سفر لاریجانی بە اقلیم کردستان تاکید بر ادامە حمایت های ایران از کردها و بغداد است

تحلیلگر سیاسی کرد: سفر لاریجانی بە اقلیم کردستان تاکید بر ادامە حمایت های ایران از کردها و بغداد است

تحلیل گر سیاسی کرد در اقلیم کردستان سفر رییس مجلس شورای اسلامی ایران بە این این اقلیم و دیدار و گفتگو با مقامات کرد در این مقطع زمانی را مهم دانست و تاکید کرد کە این سفر در مقابلە و جنگ با داعش و تلاش ها برای شکست این گروە تاثیر گذار خواهد بود

عدالت عبداللە روزنامەنگار و تحلیل گر سیاسی برجستە اقلیم کردستان در گفتگو با خبرنگار کردپرس، سفر علی لاریجانی بە سلیمانیە و دیدار و گفتگوهای وی با مقامات کرد را حائز اهمیت دانست و نقش این سفر در مقابلە با ترور در منطقە را برجستە توصیف کرد.
عبداللە در این بارە گفت: جمهوری اسلامی ایران نقش اصلی و تاثیرگذاری در تحولات منطقەای ایفا می کند. بە ویژە در جنگ با ترور و در این میان جنگ با داعش این نقش بسیار برجستە است.
وی تصریح کرد: سفر منطقەای لاریجانی بە کشورهایی کە درگیر جنگ با ترور هستند، بخشی از سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در راستای بازگرداندن ثبات و آرامش بە سوریە و عراق و همچنین نشان دادن نفوذ تهران در منطقە است.
این تحلیل گر سیاسی خاطر نشان ساخت: ایران بە خوبی از این مسئلە آگاە است کە یکی از اهداف تروریست ها می باشد و در راستای از میان بردن ترور و تروریست ها بە ویژە داعش، از مردم اقلیم کردستان و عراق نهایت حمایت را بە عمل خواهد آورد.
همچنین با اشارە بە اینکە تهران پیشتر نیز حمایت و پشتیبانی های خود از اقلیم کردستان و دولت مرکزی عراق را دریغ نکردە است، اعلام کرد کە جمهوری اسلامی ایران در نظر دارد روابط با عراقی ها را در سطح عالی تقویت کند.
شایان ذکر است کە علی لاریجانی در چارچوب سفر منطقەای خود کە از روز یکشنبە گذشتە آغاز شدە است، پس از دیدار از سوریە و لبنان، وارد بغداد شد و با مقامات عالی رتبە این کشور بحث و تبادل نظر کرد و ظهر روز جمعە ٥ دی / ٢٦ دسامبر وارد سلیمانیە شد و بە دیدار جلال طالبانی رئیس جمهور سابق عراق و رهبر اتحادیە میهنی رفت.
لاریجانی همجنین قرار است بە اربیل نیز سفر و با مسعود بارزانی رییس، نیچروان بارزانی نخست وزیر و یوسف محمد صادق رییس پارلمان اقلیم کردستان دربارە روابط دو طرف و مسئلە مبارزە با ترور بحث و تبادل نظر کند.
 
کد مطلب: ۷۶۰۴۳  |  تاريخ: ۱۳۹۳/۱۰/۵  |  ساعت: ۱۵ : ۱۶

شناسه خبر : 16803

این خبر رو هم ببینید

استاندار کردستان: لزوم نوسازی در مدیریت کردستان/مسئولان به سمت عملگرایی بروند

استاندار کردستان با تأکید بر نوسازی در مجموعه مدیریت استان گفت: نباید شایسته گزینی فدای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − ده =