خانه / سیاسی / تغییر موضع آمریکا پیرامون استقلال کُردهای عراق

تغییر موضع آمریکا پیرامون استقلال کُردهای عراق

به نوشته بلومبرگ ویو، آمریکا با حمایت نظامی از کردهای عراق در واقع به اجرایی شدن یکی از مولفه های استقلال کردهای عراق یعنی تشکیل ارتش مدرن کمک می کند و این نوعی تغییر در سیاست خارجی آمریکا درباره عراق محسوب می شود.

به گزارش کردپرس الی لیک، در گزارشی که پیرامون پیروزیهای اخیر کردها بر داعش در مناطق کردنشین عراق و نیز آموزش و تجهیز نیروهای پیشمرگ به دنبال تصویب آن در کنگره آمریکا نوشته و در بلومبرگ ویو منتشر شده می گوید به دنبال پیروزیهای اخیر کردهای عراق بر داعش و قول آمریکا به کردها برای کمک نظامی به آنها، رویای کُردها برای داشتن کشوری مستقل ممکن است به زودی مورد حمایت آمریکا قرار گیرد.
در گزارش بلومبرگ ویو آمده است این پیروزیها بر تغییر اساسی در سیاست خارجی آمریکا پیرامون استقلال کرهای عراق تاکید دارد؛ آمریکا از سال ۲۰۱۵ به سه تیپ از نیروهای پیشمرگ آموزش نظامی خواهد داد و بیش از ۳۵۰ میلیون دلار برای تجهیز آنها برای مقابله با ستیزه جویان متعصبی که دارند عراق را از هم می پاشند،هزینه خواهد کرد. کردهای عراق از سال ۱۹۹۱ نیمه مستقل بوده اند. کردها هم اکنون دولت، نیروی شبه نظامی و سیاست خارجی مستقل دارند، اقدام آمریکا برای آموزش و تجهیز نیروهای پیشمرگ که به ایجاد ارتش ملی کمک می کند، مهم ترین قدمی است که به کردها در تشکیل کشور مستقل کمک می کند.
نویسنده این گزارش اشاره می کند که کردها در سالهای اخیر توانسته اند برخی مولفه های تشکیل یک کشور مستقل را مانند ارتباط با کشورهای جهان و اقتصاد مستقل را بنا کنند، چیزی که آنها ندارند، یک ارتش مدرن است. حمایت نظامی آمریکا از کردها به ممکن است در به واقعیت پیوستن این مولفه کمک کند.
بر اساس این گزارش، هر چند فواد حسین، رییس دفتر مسعود بارزانی در سفر ماه گذشته اش به واشنگتن به خبرنگاران گفته است دولت اقلیم کردستان عراق به دنبال یک ارتش کردی مرکزی نیست اما آموزش سه تیپ از نیروهای پیشمرگ توسط آمریکا می تواند تغییر بزرگی ایجاد کند یعنی اگر نیروی پیشمرگ از یک نیروی شبه نظامی محلی به یک ارتش مدرن تبدیل شود، یکی از موئلفه های لازم برای تشکیل کشور ایجاد می شود.
در گزارش بلومبرگ ویو تاکید شده حتی اگر اقدام آمریکا در کمک نظامی به کردهای عراق، به استقلال آنها کمک کند، احتمالا از سوی بسیاری در واشنگتن مورد استقبال قرار نخواهند گرفت زیرا آنها بر سیاست« عراق واحد» و همکاری و هماهنگی نیروهای پیشمرگ با ارتش ملی عراق تاکید دارند.

شناسه خبر : 16809

این خبر رو هم ببینید

بلومبرگ: سرکردۀ جدید داعش در استانبول دستگیر شد

روزنامۀ بلومبرگ از قول مقامات ترکیه مدعی شد، سرکردۀ جدید داعش در استانبول توسط پلیس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج − 1 =