خانه / سیاسی / تنش شمال سوریه مانع از سرگیری مذاکرات میان پ.ک.ک و آنکارا است

تنش شمال سوریه مانع از سرگیری مذاکرات میان پ.ک.ک و آنکارا است

کارشناسان مسائل سیاسی و امنیتی ترکیه معتقدند در گذشته تقابل ترکیه با کردها به پ.ک.ک منحصر می شد اما این مسئله جنبه منطقه ای پیدا کرده است و تا زمانی که تکلیف منازعه سوریه مشخص نشود امکان بازگشت به مذاکرات صلح میان پ.ک.ک و دولت ترکیه وجود ندارد.

به گزارش کردپرس، آتش بس میان پ.ک.ک و دولت ترکیه در ماه جولای ۲۰۱۴ پس از گذشت دو سال و به دنبال حملات هوایی و زمینی آنکارا علیه پ.ک.ک در داخل و خارج این کشور پایان یافت. از سوی دیگر ترکیه حزب اتحاد دموکراتیک کردهای سوریه یا pyd را همطراز با پ.ک.ک دانسته و علیه این حزب و نیروهای نظامی آن یعنی نیروهای مدافع خلق در سوریه اعلان جنگ کرده است. این کشور معتقد است بمب گذاری روز چهارشنبه گذشته در آنکارا با همکاری پ.ک.ک و pyd صورت گرفته است به همین دلیل خود را آماده کرده است علاوه بر گلوله باران چند روز اخیر مواضع نیروهای نظامی ypg در شمال سوریه و نزدیک مرزهای ترکیه هر اقدام دیگری را که لازم بداند علیه کردهای سوریه انجام دهد. برخی معتقدند تنشهای مرز سوریه و ترکیه بر درگیریهای پ.ک.ک و ترکیه سایه انداخته و تا زمان سازش بازیگران در شمال سویه از جمله آمریکا، ترکیه و pyd امکان بازگشت به روند صلح در ترکیه وجود ندارد.
متین گورجان، تحلیلگر مسائل امنیتی ترکیه به وال استریت ژورنال گفته است زمانی نزاع فقط میان پ.ک.ک و ترکیه بود و داخل ترکیه هدف آنها بود. اما این تقابل جنبه منطقه ای پیدا کرده و صحنه نبرد شمال سوریه است.
نگار گورسل، تحلیلگر مسائل ترکیه در گروه بحران بین الملل نیز با اشاره بر اختلاف نظر میان ترکیه و آمریکا بر سر تروریست بودن یا نبودن pyd معتقد است تا زمانی که توافقی بر سر صحنه نمایش در سوریه بوجود نیاید نه ترکیه و نه پ.ک.ک به میز مذاکرات پیرامون تقابلات داخل ترکیه باز نخواهند گشت. آنها سخت در حال رقابت با یکدیگر هستند.
یک مقام ترک درباره علت کشیده شدن مقابله با پ.ک.ک به داخل خاک سوریه و حمله آنکارا به نیروهای کرد سوریه معتقد است مقابله با گروههای به قول وی «تروریستی» مانند بازی سرکوب موش کور است. وقتی این گروه را در جایی سرکوب می کنی در جای دیگری سر بر می آرود. وی گفت: ما نمی خواهیم این بازی را ادامه دهیم. اما پ.ک.ک به دنبال این بازی است. ما نمی خواهیم پ.ک.ک از یک سوراخ(سوریه) دو بار بیرون بیاید. استراتژی فعلی ترکیه یعنی مبارزه با کردها در داخل سوریه برای رسیدن به این هدف است.
 کد مطلب: ۱۰۱۳۶۵  |  تاريخ: ۱۳۹۴/۱۲/۲  |  ساعت: ۱۴ : ۳۳لینک گروه تلگرام پایگاه خبرگزاری کردنور

شناسه خبر : 14089

این خبر رو هم ببینید

گام دوم انقلاب در پرتو سفر آیت الله رئیسی به استان کرمانشاه/ هادی محمدی فر*

دغدغه همیشگی و مداوم دلسوزان نظام و ایران، نگاه عمیق به علم به عنوان یکی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + 2 =