خانه / سیاسی / تنش ميان واشنگتن و تل آويو بر سر افشاي جزييات مذاکرات هسته اي/تهديد رژيم صهيونيستي:با آمريکا قطع رابطه مي کنيم!

تنش ميان واشنگتن و تل آويو بر سر افشاي جزييات مذاکرات هسته اي/تهديد رژيم صهيونيستي:با آمريکا قطع رابطه مي کنيم!

خبرگزاري آريا- تنش ميان واشنگتن و تل آويو  بر سر افشاي جزييات مذاکرات هسته اي با ايران افزايش يافت.

تحريف واقعيت مذاکرات هسته اي از سوي رژيم صهيونيستي
مقامات آمريکايي صراحتا مي گويند که رژيم صهيونيستي واقعيت مذاکرات هسته اي با ايران را تحريف مي کند.
روزنامه واشنگتن پست در اينترنت امروز در گزارشي به قلم کارلو مورلو نوشت: دولت اوباما روز چهارشنبه در اقدامي غيرعادي با لحني صريح و جدي دولت اسرائيل را به منحرف کردن افکار عمومي درباره مذاکرات هسته اي با ايران متهم کرد، مسئله اي که بار ديگر شکاف بين دو طرف را برجسته مي سازد.
جنيفر ساکي سخنگوي وزارت خارجه آمريکا و جاش ارنست سخنگوي کاخ سفيد به گزارشگران گفتند که مقامات اسرائيلي درباره عملکرد آمريکا در مذاکرات سري صداقت ندارند. ساکي همچنين اذعان کرد وزارت خارجه آمريکا به علت نگراني از برملا شدن جزئيات مذاکرات، برخي از اطلاعات را در اختيار اسرائيل قرار نمي دهد.
سخنگوي سفارت اسرائيل در واشنگتن از اظهار نظر در اين خصوص خودداري کرد.
علت فوري اظهارات انتقاد آميز اين دو مقام آمريکايي به عصبانيت دولت اوباما از اقدام اسرائيل در انتشار برخي جزئيات مذاکرات هسته اي باز مي گردد، مطالبي که در گفتگوهاي خصوصي مذاکره کنندگان آمريکايي با بنيامين نتانياهو نخست وزير و ديگر مقامات اسرائيل رد و بدل شده بود.
پس از چند روز که مقامات دولت اوباما گزارشهاي منتشر شده درباره بي خبر نگاه داشتن اسرائيلي ها درباره برخي ابعاد مذاکرات را تکذيب کردند، ساکي روز چهارشنبه اذعان کرد که تبادل اطلاعات بصورت گزينشي صورت مي گيرد.
نتانياهو قرارداد در دست بررسي با ايران را يک تهديد موجوديتي براي اسرائيل مي داند و صراحتا از قصد خود براي مطرح کردن نگراني هايش در سخنراني سوم مارس در کنگره آمريکا خبر داده است.
جان بينتر رئيس جمهوري خواه مجلس نمايندگان (آمريکا) بدون اطلاع قبلي کاخ سفيد از نتانياهو براي سخنراني دعوت کرد که نقض تشريفات رسمي است که طبق آن رهبران کشورها قبل از برنامه ريزي براي سفر به آمريکا با کاخ سفيد تماس مي گيرند.
اوباما گفته است با نتانياهو طي سفرش به واشنگتن ملاقات نخواهد کرد و در اين رابطه به انتخابات قريب الوقوع اسرائيل و عدم ملاقات رئيس جمهور آمريکا با رهبران خارجي در فاصله نزديک تا انتخابات داخلي شان اشاره کرده است. در روزهاي اخير مقامات رسمي گفته اند نه جو بايدن معاون رئيس جمهور و نه جان کري وزير خارجه در زمان سفر نتانياهو در واشنگتن نخواهند بود.
مذاکرات هسته اي ايران و گروه پنج بعلاوه يک تاکنون دو بار تمديد شده است و گرچه ضرب الاجل تعيين شده براي به نتيجه رسيدن مذاکرات سي ام ژوئن است، کري گفته است اگر بخواهيم اميدي به حصول توافق باشد، ايران بايد تا اواخر مارس با اصول عمده توافق کند.
نمايندگان کنگره آمريکا که بسياري از آنها همان بدبيني نتانياهو را به مذاکره با ايران دارند، درصدد وضع کردن تحريم هاي بيشتر در صورت شکست مذاکراتند.
تشديد تنش ميان آمريکا و رژيم صهيونيستي
روزنامه نيويورک تايمز در گزارشي عنوان کرد که انتشار اخباري درباره خودداري واشنگتن از اطلاع رساني کامل به تل آويو، روابط دو طرف را پرتنش کرده و اين در حالي است که مقامات اروپايي نيز چنين رويکردي را از جانب آمريکا تصديق کردند.
اين نشريه آمريکايي در گزارشي به قلم «ديويد سانجر» نوشت که دولت باراک اوباما رييس جمهوري امريکا با جديت تمام سرگرم مذاکره با جمهوري اسلامي ايران است تا پيش از سر رسيدن مهلت پايان ماه مارس، سرفصل ها و رئوس يک توافق هسته اي با ايران مشخص شود.
شتاب گفت و گوها، تنش هايي را در روابط آمريکا و رژيم اسرائيل پديد آورده و به خصوص موضوع دعوت کنگره از بنيامين نتانياهو نخست وزير اين رژيم براي سفر به امريکا و برنامه سخنراني وي در کنگره که حول محور «اجتناب از يک توافق بد با ايران» ايراد خواهد شد، اين تنش را شديدتر کرده است .
براساس اين گزارش، مقامات اسراييلي عنوان مي کنند که نتانياهو احساس مي کند از سوي دولت امريکا طرد شده و از جزييات گفت و گوهاي هسته اي ايران بي اطلاع مانده است.
امريکا با رد اين ادعا مي گويد که در اين زمينه در برابر اسرائيلي ها باز و شفاف عمل کرده است.
نيويورک تايمز افزود: اما در اين ميان، يکي از نزديک ترين شرکاي آمريکا در مذاکرات از ارائه کامل و جامع اطلاعات به اسراييلي ها برحذر داشته شده و در خصوص چرايي اين امر به او گفته شده است که `هر آنچه را بيان مي کنيم، به طور گزينشي مورد استفاده قرار مي گيرد.
اين نشريه ادامه داد: در حالي که نتانياهو براي پيروزي در انتخابات ۱۷ مارس ۲۰۱۵ /۲۶ اسفند / مانور مي دهد و اوباما هم مصمم به رسيدن به توافقي هسته اي با ايران است که مي تواند به بيش از سه دهه خصومت با تهران خاتمه دهد و هرگونه خطر برخورد نظامي را از بين ببرد، ظاهرا هر دو در يک موازنه ديپلماتيک در زمينه پيام رساني غيرمستقيم به يکديگر هستند.
ريشه مناقشه تازه ميان اين دو به زماني برمي گردد که رسانه هاي اسراييلي گزارش هايي را در اين باب منتشر کردند که اطلاعات منتقل شده به مقامات اسراييلي درباره مذاکرات هسته اي، نتانياهو را متعجب و مبهوت کرده است.
برخي از اين گزارش ها با جزيياتي درباره تعداد سانتريفيوژهايي همراه بود که براساس پيشنهاد آمريکا، همچنان در تاسيسات ايران فعال باقي مي ماندند.
اما دولت آمريکا هر گونه پنهان کاري را رد کرد.
«آليستر سي. بسکي» سخنگوي شوراي امنيت ملي امريکا نيز گزارش اخير شبکه ۲ تلويزيون رژيم اسرائيل را مبني بر اينکه درباره آنچه از آن به عنوان تشديد تنش در روابط آمريکا و رژيم صهيونيستي در پي انتشار اخباري از خودداري واشنگتن از اطلاع رساني کامل به تل آويو درباره مذاکرات هسته اي ايران ياد کرد، افزود که مقام هاي اروپايي تاييد کردند که ارتباط ميان امريکا و اين رژيم در زمينه گفت وگوها قطع شده است، تکذيب کرد و يادآور شد که `سوزان رايس` مشاور امنيت ملي اوباما به طور مرتب با «يوسي کوهن» همتاي اسراييلي خود تماس دارد.
با اين همه، مقام هاي اروپايي مي گويند که اخبار رسانه هاي اسراييلي برغم مبالغه اميز بودن، اما داستان سرايي صرف نيست.
يکي از مقام هاي اروپايي گفت که تماسي را اخيرا از جانب «وندي شرمن» نفر سوم وزارت خارجه آمريکا به ياد مي آورد که نسبت به ارائه اطلاعات بيش از حد به اسراييلي ها هشدار داده و عنوان کرده بود که امکان دارد براي از بين رفتن امکان توافق، جزييات تحريف شوند.
براساس اين گزارش، شرمن به درخواست مطرح شده براي اظهار نظر ايميلي در اين باره پاسخ نداد، اما يک سخنگوي وزارت خارجه به نمايندگي از وي گفت که شرمن به اروپايي ها گفته است (تنها) تا زماني که اسراييلي ها به «ضرورت انجام مذاکرات در اتاق مذاکره» وقوف دارند، با آنها سخن بگوييد.
همچنين به گفته يک مقام اروپايي ديگر، «جان کري» وزير خارجه آمريکا در جلسه گفت وگويي که اخيرا برگزار شد، به شدت از درز اطلاعات توسط اسراييلي ها خشمگين بود.
به گفته يک مقام وزارت خارجه آمريکا، کري در کل به خاطر درز اطلاعات توسط اسراييلي ها خشمگين و معتقد است که «به نفع هيچ کس نيست مذاکرات علني باشد».
نيويورک تايمز افزود: رژيم اسرائيل خواهان آن است که به طور دقيق در جريان همه جزييات گفت وگوها قرار بگيرد تا دقيقا از مقصود اصلي اوباما در مذاکرات مطلع شود.
از سوي ديگر، دولت اوباما به شدت از برنامه حضور نخست وزير رژيم اسرائيل در کنگره ناراحت و نگران آن است که نتانياهو در سفر به امريکا قصد مطلع شدن از جزيياتي از مذاکرات را داشته باشد .
نخست وزير رژيم اسرائيل مي گويد که اوباما با طرد کردن او، باب مذاکرات سري با دولت حسن روحاني رئيس جمهوري ايران را بنا نهاده و بنيان تعليق بخشي از برنامه هسته اي ايران و مقدمه گفت وگوهاي فعلي را ميسر ساخت.
«يعاکوف آميدرور» مشاور اسبق امنيت ملي نتانياهو روز سه شنبه  در اين باره گفت: «اعتماد ميان دو متحد بدجوري صدمه ديده است. معلوم نيست دولت اوباما با ما باز و شفاف است يا دارد چيزي را از ما پنهان مي کند».
تهديد رژيم صهيونيستي
سفير رژيم صهيونيستي در واشنگتن تهديد کرد تل آويو براي عدم دستيابي به توافق در مذاکرات ايران حاضر است هر بهايي از جمله قطع رابطه با آمريکا را بپردازد .
” ران درمن ” (Ron Dermer ) سفير رژيم صهيونيستي در آمريکا گفت : اين رژيم براي جلوگيري از دستيابي به توافق ميان ايران و گروه ” پنج به علاوه يک ” حاضر است هر اقدامي انجام دهد حتي اگر پيامد آن ، به قطع رابطه تل آويو و واشنگتن منجر شود.
” ران درمر ” تصريح کرد ، سخنراني ” بنيامين نتانياهو ” نخست وزير اسراييل در کنگره آمريکا به منظور تاثير گذاري بر جريان مذاکرات هسته اي با ايران ارزش آن را دارد که اسرائيل روابط خود با دولت آمريکا را به عنوان هزينه آن بپردازد.
درمر برنامه مناقشه برانگيز سخنراني نتانياهو در کنگره آمريکا را که بدون دعوت رسمي دولت اين کشور و خارج از چارچوب عرف ديپلماتيک تنظيم شده و قرار است سوم مارس انجام شود ، تنها فرصت باقي مانده براي مانع تراشي رژيم صهيونيستي در برابر امضاي توافقي دانست که صهيونيست ها درصدد القاي آن به عنوان يک توافق هسته اي بد با ايران هستند.
اين ديپلمات صهيونيست افزود : فعلا هيچ راه ديگري براي نفوذ بر نتيجه مذاکرات وجود ندارد.
در حالي که صهيونيست ها تاکنون از انتشار اخبار رسانه هاي غربي مبني بر موافقت با حفظ هزاران دستگاه سانتريفيوژ در تاسيسات هسته اي ايران بر اساس به اصطلاح يک پيشنهاد آمريکا ابراز نگراني مي کردند ، سفير رژيم صهيونيستي در واشنگتن اين موضوع را به عنوان نگراني اصلي تل آويو رد کرد و گفت که دغدغه کنوني اسرائيل بازه زماني صرفا ۱۰ تا ۱۵ سال براي توافق پيشنهادي است که پس از آن تمامي محدوديت هاي وضع شده براي ايران برچيده شود.

شناسه خبر : 16353

این خبر رو هم ببینید

بلومبرگ: سرکردۀ جدید داعش در استانبول دستگیر شد

روزنامۀ بلومبرگ از قول مقامات ترکیه مدعی شد، سرکردۀ جدید داعش در استانبول توسط پلیس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 18 =