خانه / سیاسی / جابری انصاری در نشست خبری: تصمیم ایران عدم مذاکره با آمریکا در موضوعات غیرهسته‌ای است

جابری انصاری در نشست خبری: تصمیم ایران عدم مذاکره با آمریکا در موضوعات غیرهسته‌ای است

سخنگوی وزارت خارجه گفت: تا به امروز و بر اساس مجموعه قوانین و آنچه از مجموعه واقعیت سیاست خارجی آمریکا مشاهده می شود تصمیم جمهوری اسلامی عدم مذاکره با این کشور در خصوص مسائل دیگر است.

به گزارش خبرنگار مهر، سخنگوی وزارت امور خارجه صبح امروز دوشنبه در نشست خبری هفتگی با رسانه ها گفت: در دومین روز پس از آغاز اجرای برجام خوشحالم که در خدمت شما هستم.
وی ادامه داد: این رویداد مبارک را به ملت ایران و همه ملت های جهان تبریک می گویم و امیدوارم زمینه های افزایش صلح و ثبات را در منطقه غرب آسیا و جهان فراهم کند.
جابری انصاری در پاسخ به این سوال که آیا وزارت امور خارجه برای اجرای برجام نیاز به گفتگوهای دو جانبه با کشورهای دیگر در آینده دارد، اظهار داشت: اجرای برجام مکانیزم ها و ساز و کارهای مخصوص خود را و بر اساس برجام دارد. در مسیر اجرا، هر مسئله ای که پیش بیاید بر اساس همان ساز و کارها و در صورت ضرورت گفتگو و رایزنی انجام خواهد شد.
وی انجام هرگونه گفتگو را بر اساس ساز و کارهای برجام و بر حسب ضرورت عنوان کرد و افزود: اینکه مسئله برجام به زمینه های دیگر گسترش پیدا کند بارها اعلام شده است که ملت اجرای دقیق برجام را محکی برای مسائل آینده در نظر خواهد گرفت.
جابری انصاری ادامه داد: نوع اجرای تعهدات بین المللی آمریکا و مجموعه شرکای برجام در زمینه تصمیمات ناظر بر آینده جمهوری اسلامی ایران می تواند تاثیرگذار باشد؛ اما تا به امروز و بر اساس مجموعه قوانین و آنچه از مجموعه واقعیت سیاست خارجی آمریکا مشاهده می شود تصمیم جمهوری اسلامی عدم مذاکره در خصوص مسائل دیگر است.
سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آقای خوشرو نماینده ایران در سازمان ملل عنوان کرده که در یکسال گذشته درباره مبادله زندانیان آمریکایی و ایرانی مذاکراتی انجام شده است، این مذاکرات در چه سطحی بوده و آیا وزارت خارجه نیز در آن حضور داشته است؟ اظهار کرد: مبادله زندانیان به موازات گفتگوهای هسته ای بین جمهوری اسلامی ایران و طرف آمریکایی انجام و به نتایجی نیز منجر گردید، که در روزهای اخیر جزئیات آن اعلام شد.
وی با بیان اینکه ابعاد انسانی این موضوع و همینطور تامین حقوق اتباع جمهوری اسلامی ایران که با زندان و ممنوعیت قضایی مختلفی مواجه بودند، مبنای تعامل بود، تصریح کرد: با رفع محدودیت‌ها این تعداد از اتباع ایران آزاد شدند.
جابری انصاری در خصوص پرونده قدیمی مالی ایران و شایعات مطرح شده مبنی بر اینکه اوباما و روحانی برای آزادی زندانیان آمریکایی مکالمه تلفنی کرده اند، خاطرنشان کرد: پرونده قدیمی که بیش از سه و نیم دهه طول کشیده بود و در ارتباط با بخشی از منابع مالی بلوکه شده ایران که مربوط به خرید تسلیحاتی قبل از پیروزی انقلاب است، اینک به نقطه حل رسیده و ۴۰۰ میلیون دلار از پول‌های بلوکه شده در اختیار ایران قرار گرفته است.
سخنگوی وزارت امور خارجه اضافه کرد: همچنین یک‌میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار به عنوان غرامت و بهره آن در اختیار ایران قرار گرفت. این موفقیت های کم نظیر جمهوری اسلامی است که توانسته یک پرونده قدیمی را حل کند.
جابری انصاری گفت: جزئیات مسائل مربوط به رفع محدودیت قانونی از اتباع ایرانی اعلام شده و در اختیار ملت ایران قرار گرفته است.
سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه تفاسیر متعددی از تماس تلفنی ظریف و جان کری مطرح می شود و به نوعی برخی معتقدند رابطه بین ایران و آمریکا امکان پذیر است، نظر شما در این باره چیست؟
اظهارداشت: تماس های تلفنی مستمر در تمامی مراحل مذاکرات برجام و تاریخ شروع اجرا بین وزرای خارجه دو کشور برای پیگیری جزئیات مربوط به انجام توافق و پیگیری های منتهی به شروع ابتدای این توافق در جریان بوده است.
وی با بیان اینکه این تماسها باید در حد و اندازه خود تفسیر شود، تصریح کرد: نباید تفسیرهای بالاتر از واقعیت ارائه شود. به طور طبیعی به موازات گفتگوهای حضوری مستمری که در بیش از دو سال گذشته در جریان بوده، به دلیل پیچیدگی مسائل مورد اختلاف در برجام و مسائل منتهی بر اجرای برجام، نیاز به تماس های تلفنی بوده است.
جابر انصاری افزود: برای برخی ارتباطات، نیازهایی وجود داشته که در چارچوب خود باید تفسیر شود و نه بیشتر از آن.
افزودن اسامی جدید به لیست تحریمی ها، تحریم جدید نیست
سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به این سوال که وضع تحریم های جدید در آمریکا علیه ایران که دیروز اتفاق افتاد به اذعان جنابعالی تحریم جدیدی است؛ اما در بیانیه خود فرمودید مانوری ایضائی است، در صورتی که بیانیه شما می تواند مانور تلقی اما تحریم نمی تواند مانور تلقی شود، ارزیابی شما در این باره چیست؟ گفت: این اتفاق افزودن فهرست اسامی جدیدی به تحریم های سابقاً موجود است و تعبیر تحریم جدید در مورد آن از دقت کافی برخوردار نیست.
وی ادامه داد: مطابق آنچه توسط عالی ترین سطوح کشور مقرر شده، هیئت عالی نظارت بر برجام به عنوان مرجع تصمیم گیری تعیین شده و وزارت امور خارجه بر اساس تصمیمات این هیئت اقدامات خود را تنظیم خواهد کرد.
سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: طبیعی است که هرگونه اقدام در نقض تعهدات بین المللی آمریکا بر اساس فرازهایی که شما قرائت کردید و متن کامل آنچه که در این کشور تصویب شده است، توسط هیئت عالی نظارت مورد تصمیم گیری قرار خواهد گرفت و وزارت امور خارجه به عنوان نهاد مجری سیاست خارجی کشور، به هر آنچه در این هیئت عالی تصمیم گیری شود، اجرا خواهد کرد.
برنامه ریزی وزارت خانه های مختلف برای بهره مندی اقتصادی از شرایط پسابرجام
وی در خصوص برنامه های وزارت خارجه برای توسعه اقتصادی و جذب سرمایه خارجی پس از رفع تحریم ها و مناقشات موجود با برخی کشورهای همسایه و عربستان، گفت: طبیعی است که تصمیمات یکجانبه چند کشور تاثیری در روندهای شکل گیری منطقه ای و بین المللی نخواهد داشت.
سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه وزارت امور خارجه اقدامات لازم را برای پیشرفت اقتصادی اتخاذ کرده است، خاطرنشان کرد: مدتهاست به موازات مذاکرات برجام در جلسات متعدد با حضور نمایندگان عالی وزارتخانه های مرتبط با مسائل اقتصادی کشور تصمیماتی اتخاذ شده و انجام اقدامات اتخاذ شده در حال پیگیری است.
جابر انصاری تصریح کرد: بر اساس برنامه هر یک از وزارتخانه ها اقدامات لازم برای استفاده حداکثری از فرصت های پدید آمده بر اثر برجام، را انجام خواهند داد. وزارت خارجه به عنوان نهاد تسهیل کننده روابط خارجی کشور، کلیه خدمات لازم را برای تسهیل در اختیار وزارتخانه های مرتبط قرار خواهد داد.
سفر آمانو موضوع فوق العاده ای نیست
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا سفر آمانو به دعوت مقامات ایرانی بوده و یا اینکه تشریفاتی بوده است؟ ادامه داد: بین آژانس و جمهوری اسلامی، ارتباط مستمر و رفت و آمدهای هیئت های مختلف همواره وجود داشته است و سفر آمانو نیز در همین چارچوب خواهد بود. این سفر امر فوق العاده و خاصی نیست و در چارچوب توافقات بین جمهوری اسلامی ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی این سفر انجام می شود. امیدواریم سفر موفقی باشد.
جابر انصاری در پاسخ به این سوال که آیا پس از اجرای برجام، جمهوری اسلامی ایران آماده امضاء پروتکل الحاقی هست یا خیر؟ گفت: انجام اقدامات ایران در این زمینه منطبق با مفاد تعیین شده در برجام خواهد بود. جمهوری اسلامی اجرای اختیاری پروتکل الحاقی را پذیرفته و در این چارچوب اقدامات خود را انجام خواهد داد.
سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه هرگونه تصمیم جدیدی منوط به طی مراحل قانونی است، گفت: آنچه در حال حاضر اجرا خواهد شد، تعهد اختیاری جمهوری اسلامی ایران بر اساس برجام است و بیش از آن مطرح نیست.
وی درباره میانجی گری برخی از کشورها بین ایران و عربستان و تحولات آینده بین دو کشور افزود: مسئولیت مشکل پیش آمده در روابط ایران و عربستان متوجه عربستان سعودی است که سیاست تنش زایی را دنبال می کند.
جابر انصاری با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران از مساعی کشورهای دوست استقبال می کند، خاطرنشان کرد: عربستان سعودی منافع خود را متاسفانه در افزایش تنش، رویارویی و بحران در منطقه تعریف کرده است. ما از تلاش تمام کشورهای دوست و برادر استقبال می کنیم اما نتیجه این تلاشها منوط به اصول قبلی در سیاستهای تنش آفرینانه عربستان سعودی خواهد بود.
سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه پس از اجرایی شدن برجام، اولویت سیاست خارجی دولت یازدهم چه چیزی خواهد بود؟ تصریح کرد: اولویت قطعی سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران، گسترش همکاری ها مبتنی بر منافع مشترک با کشورهای جهان و به ویژه همسایگان و کشورهای اسلامی است.
وی ادامه داد: در همین چارچوب، اقدامات و برنامه های سیاست خارجی دنبال خواهد شد.
به دنبال روابط سازنده با جمهوری آذربایجان هستیم
جابر انصاری در خصوص همکاری های ایران و جمهوری آذربایجان و تجمعات شهر باکو و ایجاد محدودیت برای شیعیان این کشور گفت: سیاست جمهوری اسلامی ایران به طور آشکاری تاکید بر گسترش همکاری و تعاملات بین ایران و همه همسایگان از جمله آذربایجان است و در این زمینه هیچ تردیدی وجود ندارد.
سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه در رایزنی های و گفتگوهای دیپلماتیک خود با کشورهای اسلامی در زمینه حفظ انسجام داخلی، گفتگوهایی انجام شده است، ادامه داد: این گفتگوها فضای بهتری را برای حفظ و ارتقاء اقتدار داخلی و خارجی کشورهای اسلامی فراهم می کند.
وی تاکید کرد: با یک تعامل مثبت بین ایران و کشورهای اسلامی، امکان ارتقاء توانمندی ها و موفقیت های کشورهای اسلامی بیشتر فراهم خواهد شد.
جابر انصاری در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا پیگیری هایی برای حمله عربستان سعودی به سفارت ایران در صنعا صورت گرفته است یا خیر؟ گفت: اقدامات لازم در این زمینه به صورت دیپلماتیک انجام گرفته و در این خصوص نیز قبلاً اطلاع رسانی نیز شده است.
سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص اعمال تحریم های جدید علیه ایران در آمریکا اظهارداشت: اینکه اقداماتی اجرائی یا قانونی در آمریکا و توسط قوه مجریه و کنگره اتخاذ شود، بر حسب مورد در صورت اجرا توسط جمهوری اسلامی ایران مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
وی با بیان اینکه در صورتی که نقض برجام در آمریکا صورت بگیرد تصمیم لازم توسط مرجع ملی نظارت بر اجرای برجام اتخاذ خواهد شد، افزود: وزارت امور خارجه هر چیزی که ابلاغ شود را انجام خواهد داد و پیگیری نیز خواهد کرد.
جابر انصاری در خصوص آزادسازی برخی منابع مالی بلوکه شده ایران که قبل از انقلاب در این کشور وجود داشت، گفت: در مورد توافق صورت گرفته، تفاسیر و جزئیات آن به طور کامل منتشر خواهد شد اما به طور کلی ۴۰۰ میلیون دلار اصل پول بلوکه شده ایران است و یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار به عنوان غرامت و بهره آن خواهد بود و دولت آمریکا پذیرفته که آن را به جمهوری اسلامی ایران پرداخت کند.
وی در در پاسخ به سوال خبرنگار مهر مبنی بر اینکه مباحثی در خصوص درخواست کتبی جان کری از ایران برای آزادی تفنگداران دریایی دستگیر شده مطرح است و آیا شما این موضوع را تایید می کنید یا نه؟ گفت: در بیانیه ای که در روز آزاد شدن این افراد منتشر کردیم، به اطلاع ملت ایران رسانده شد که در قالب تماسهای جاری موجود تلفنی بین وزرای دو کشور که جزئیات مرتبط با اجرای برجام را بررسی می کردند، گفتگویی در این موضوع فوری ایجاد شده (دستگیری تفنگداران آمریکایی) نیز صورت گرفت.
سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه زمینه های آزادی این افراد پس از اثبات مشکل فنی و ورود به آبهای سرزمین ایران و عدم تعمد در این اتفاق فراهم شد گفت: آنچه اتفاق افتاده در همین حد است و بیش از این نیست.
جابری انصاری در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در فضای پسابرجام روابط اقتصادی ایران با فرانسه و باقی کشورهای اروپایی به چه شکلی خواهد بود؟ خاطرنشان کرد: این منوط به منافع ملت ایران است که در خصوص نوع تعاملات با کشورهای مختلف تصمیم بگیرند.
سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: فضای جدید، فضای مثبتی برای افزایش تعاملات اقتصادی بین جمهوری اسلامی ایران و کشورهای جهان از جمله اروپایی ها است، اما تصمیمات در خصوص نوع و حجم آن بر اساس منافع ملی خواهد بود.
وی تصریح کرد: یکی از شاخص های موثر در زمینه تعیین محدوده، حجم و سطح همکاری های اقتصادی در شرایط جدید و نوع تعامل کشورها با جمهوری اسلامی ایران در زمینه های مختلف سیاسی و اقتصادی بر اساس منافع جمهوری اسلامی ایران و فرصت‌هایی که در برابر اقتصاد ایران وجود دارد، خواهد بود.
جابر انصاری در پاسخ به این سوال که آیا پس از برجام کشورهای ساحل خزر حدود و مواضع ایران را به رسمیت خواهند شناخت و رژیم صهیونیستی در این قضیه چه سیاست هایی را دنبال خواهد کرد؟ گفت: حقوق جمهوری اسلامی ایران در دریای خزر مشخص، قانونی و تاریخی است و بعد از تحولات بین المللی و فروپاشی شوروی گفتگوهای مفصلی آغاز شد که هنوز هم  ادامه دارد.
سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران در قالب این گفتگوها حقوق خود را پیگیری می کند و امیدواریم در فضای جدید امکان نهایی شدن این گفتگوها فراهم شود و این مسئله خاتمه یابد.
وی با بیان اینکه موضع جمهوری اسلامی ایران در خصوص رژیم صهیونیستی ثابت و تغییرناپذیر است، اظهار داشت: این رژیم کانون ناامنی و عدم ثبات در منطقه غرب آسیا بوده و حامی اصلی گسترش موج تروریسم و افراطی گری در منطقه و جهان بدون تردید رژیم صهیونیستی است.
جابر انصاری ادامه داد: معتقدیم کشورهای منطقه به هر میزان که تعامل خود را با رژیم صهیونیستی افزایش دهند، زمینه های موفقیت‌های این رژیم برای اختلاف افکنی و ایجاد ناامنی و بی ثباتی در منطقه را افزایش خواهند داد. در همین چارچوب سیاست خود را در همکاری فعال با کشورهای اسلامی دنبال خواهیم کرد.
امیدواریم کویت مواضع ناعاقلانه خود را تصحیح کند
سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به این سوال که موضع جمهوری اسلامی در مقابل موضوع دستگیری چند نفر در کویت و نیز اینکه منابع خارجی اعلام می کنند ۵ زندانی آمریکایی آزاد شده اند در صورتی که جمهوری اسلامی آنها را ۴ نفر اعلام کرده است چیست؟ توضیح داد: جمهوری اسلامی ایران موضوعات و اتهامات وارده به کشورمان در زمینه کشف سلاح در کویت را غیرمرتبط و بی اساس می داند و امیدواریم شاهد تصحیح مواضع ناعاقلانه و سیاسی و به ویژه اتهامات وارده باشیم.
وی تصریح کرد: آنچه در خصوص محاکمه غیابی یکی از اتباع ایرانی مطرح شده است دولت کویت هیچ گونه اطلاعاتی تاکنون در اختیار ما قرار نداده است و هویت نامبرده و مراحل قضایی طی شده برای ما از شفافیت لازم برخوردار نیست.
جابر انصاری با بیان اینکه آنچه در بیانیه خود در خصوص آزادی زندانیان آمریکایی مطرح کرده ام، عین اتفاقی بود که افتاده است، گفت: هر چیز دیگری غیر از این مورد تایید ما نیست.
ابراز امیدواری نسبت به تصحیح مواضع عربستان
سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص احتمال میانجی گری وزیر خارجه عراق و یا نواز شریف بین ایران و عربستان گفت: دولت جمهوری اسلامی پاکستان و شخص آقای نواز شریف به عنوان دوست جمهوری اسلامی ایران و همسایه مورد احترام همواره همکاری خوبی با ایران داشته است و این مسیر ادامه پیدا خواهد کرد.
وی با تاکید بر اینکه آقای نواز شریف ابراز تمایل کرده که سفری به ایران داشته باشند، افزود: طبیعی است که در این سفر مجموعه تحولات جدید منطقه از جمله موضوع عربستان مورد بحث و رایزنی قرار خواهد گرفت. ایران همان گونه که اعلام کردم از تلاش ها و مساعی جمیله دوستان و همه کشورهای دوست و برادر در زمینه کاهش تنش در منطقه استقبال می کند و معتقدیم موفقیت این تلاش‌ها منوط به تغییر در سیاست اشتباه عربستان سعودی در زمینه بحران آفرینی در منطقه است.
جابری انصاری خاطرنشان کرد: امیدواریم مجموعه این مساعی جمیله و تلاش ها با پاسخ مناسب عربستان سعودی و تغییر در سیاست‌های این کشور زمینه موفقیت های بیشتری را پیدا کند.
سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص تعداد پرونده هایی در دادگاه لاهه و دادگاه های بین المللی تصریح کرد: تعدادی پرونده بین دو کشور وجود دارد که بسیاری از آنها مربوط به قبل از پیروزی انقلاب اسلامی و البته برخی از آنها نیز مربوط به پس از انقلاب است که حسب مورد در خصوص آن اطلاع رسانی خواهد شد.
زمینه عضویت کامل ایران در شانگهای فراهم شده است
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه نگاه جمهوری اسلامی به کشورهای شرقی پس از برجام چگونه خواهد بود و آیا ایران درخواست رسمی برای عضویت در شانگهای خواهد داشت یا خیر؟ اظهار داشت: ایران همان گونه که می دانیم ایران در شانگهای عضو ناظر است و عدم عضویت کامل مستند به برخی مشکلات موجود در زمینه تحریم های هسته ای و بین المللی علیه جمهوری اسلامی ایران شده بود.
جابری انصاری افزود: به طور طبیعی بعد از پایان تحریم ها و اجرای برجام این موضوع حل شده و زمینه عضویت کامل جمهوری اسلامی ایران در این پیمان فراهم شده است. روند اجرایی آن بر اساس سیاست ایران و تصمیمات اتخاذ شده از سوی ایران و ساز و کارهای موجود در این پیمان با موضوعات جدید مرتبط خواهد بود.
سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به اینکه نگاه جمهوری اسلامی ایران به کشورهای شرقی ایران یکی از حوزه های تاریخی کشورمان برای روابط فعال با کشورهای شرق ایران بوده است، گفت: متاسفانه در حدود یک دهه اخیر به دلیل مشکلات به وجود آمده در موضوع هسته ای ایران برخی محدودیت ها در زمینه همکاری ها با کشورهای شرقی پدید آمده بود که در مرحله پسابرجام زمینه‌های رفع این مشکلات نیز فراهم شده است.
وی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران سیاست های قطعی و آشکاری را در زمینه گسترش همکاری ها و تعاملات مثبت با کشورهای حوزه شرقی خود اتخاذ کرده و این مسیر را پیگیری خواهد کرد.
ایران وظیفه ذاتی خود را پیگیری مسائل اتباع خود می داند
جابری انصاری در پاسخ به این سوال که در گذشته خبرهایی مبنی بر زندانی بودن ۱۲ و یا ۱۹ نفر از ایرانیان در زندان های آمریکا به دلیل دور زدن تحریم ها وجود داشت، تکلیف اینها به چه شکلی خواهد بود، اظهار داشت: پرونده های مختلفی علیه اتباع جمهوری اسلامی ایران در آمریکا باز شده و تعداد دقیق این پرونده ها را هم اکنون به خاطر ندارم. طبیعی است که در چارچوب توافقات انجام شده امکان خاتمه دادن به همه این پرونده ها وجود نداشت.
سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه پرونده های مختلفی را در دوران طولانی تحریم ها علیه اتباع جمهوری اسلامی ایران باز شده بود، توضیح داد: این پرونده ها منجر به صدور احکامی شده است که زندانی شدن و قرارهای مختلف محدودیت ها بخشی از آن است و تلاش شد حداکثر این موضوعات و پرونده ها در چارچوب توافق اخیر قرار بگیرد و زمینه های رهایی آنها از این محدودیت‌های ظالمانه فراهم شود.
وی ادامه داد: بعد از این طبیعی است که جمهوری اسلامی ایران وظیفه ذاتی خود را پیگیری مسائل اتباع خود می داند و اقدامات لازم در این خصوص انجام خواهد شد.
جابری انصاری در خصوص امکان تغییر برنامه های ایران برای ارتباط با کشورهای دیگر پس از برجام افزود: پیگیری سیاست خارجی شاخصه و راهنمایش، منافع ملی خواهد بود. تصمیم گیری در خصوص هر موردی و هر پرونده ای بر اساس آن شاخصه انجام خواهد شد و در دوران تحریم های ظالمانه محدودیت های تحمیلی در زمینه انتخاب های فراروی ایران برای تعامل با کشورها ایجاد شده که در مرحله پسابرجام به میزان قابل توجهی رفع خواهد شد.
سخنگوی وزارت امور خارجه اضافه کرد: در آینده امکان بهتری برای اتخاذ تصمیم در چارچوب منافع ملی جمهوری اسلامی ایران برای کشور فراهم می شود و به عبارتی گزینه های فراروی سیاست خارجی کشورمان در منطقه و جهان افزایش پیدا خواهد کرد.
وی درباره تعداد دقیق زندانیان آزاد شده ایرانی در آمریکا و سرنوشت باقی آنها تصریح کرد: اینکه ایرانیان مقیم آمریکا چه تصمیمی برای ادامه زندگی خود می گیرد مربوط به آنها است. آنچه برای ما اهمیت دارد این است که به دلیل تحریم و احکام قضایی که مرتبط با جمهوری اسلامی ایران بوده است در دوران پساتحریم این محدودیت ها برداشته شود.
جابری انصاری افزود: در مجموع ۲۸ ایرانی در قالب توافقاتی که صورت گرفت زمینه خروجشان از زندان و برداشته شدن محدودیت‌ها علیه آنها فراهم شد.
سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به این سوال که اخیرا یکی از شخصیت های اسلامی تاجیکستان در کنفرانس وحدت در تهران شرکت کرده بود که این اقدام با واکنش رسانه های این کشور مواجه شد، وزارت خارجه در این زمینه چه نقشی داشته است؟ خاطرنشان کرد: دولت تاجیکستان یکی از بهترین دوستان جمهوری اسلامی ایران است و رابطه دو ملت و دو دولت از عمق بسیار زیادی برخوردار است. آنچه در روزهای اخیر و در کنفرانس وحدت اتفاق افتاد به این دلیل بود که این کنفرانس تلاشی از سوی برخی از نهادهای فرهنگی جمهوری اسلامی ایران برای وحدت مابین فرزندان امت اسلامی است و در این چارچوب میهمانانی را از سراسر جهان اسلام دعوت کرده بودند.
وی افزود: در بین صدها میهمانی که در این کنفرانس شرکت کرده بودند، ممکن است نسبت به برخی از آنها نظرات و مواضعی وجود داشته باشد. معتقدم روابط جمهوری اسلامی ایران و تاجیکستان از متانتی برخوردار است که دست خوش این تحولات نخواهد شد. وجود روابط بین کشورهای اسلامی امری کاملا طبیعی است و سیاست جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر گسترش همکاری ها بین کشورها و دولت های اسلامی بوده است.
جابری انصاری گفت: ایران سیاست تنگ نظرانه ای در خصوص روابط و همکاری ها بین کشورهای اسلامی ندارد و معتقد است سیاست‌های بحران آفرینانه و تنش آفرین برخی از کشورهای اسلامی باید خاتمه پیدا کند.

شناسهٔ خبر: ۳۰۲۷۵۰۸ – دوشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۴ – ۱۰:۱۳
لینک گروه تلگرام پایگاه خبرگزاری کردنور

شناسه خبر : 14543

این خبر رو هم ببینید

بلومبرگ: سرکردۀ جدید داعش در استانبول دستگیر شد

روزنامۀ بلومبرگ از قول مقامات ترکیه مدعی شد، سرکردۀ جدید داعش در استانبول توسط پلیس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 3 =