خانه / سیاسی / جانشینان احتمالی ابوبکر البغدادی

جانشینان احتمالی ابوبکر البغدادی

به دنبال انتشار اخباری مبنی بر هدف قرار گرفتن ابوبکر بغدادی – سرکرده داعش – در حملات هوایی اخیر ائتلاف به رهبری آمریکا، شبکه آمریکایی سی‌ان‌ان با انتشار گزارشی تحلیلی از یکی از معاونان و سخنگوی بغدادی به عنوان جانشینان احتمالی یاد کرده است

به گزارش ایسنا به نقل از العالم، سایت «سی‌ان‌ان» با اشاره به انتشار اخبار درباره هدف گرفتن سرکرده گروهک داعش در روزهای اخیر، به بررسی سناریوهای احتمالی برای سرکردگی این گروهک تروریستی در صورت حذف البغدادی پرداخته و اظهار می‌دارد که شورای این گروهک نیز اختیارات فراوانی از جمله برکناری بغدادی را داراست.
اگرچه گروهک داعش هیچ‌گونه بیانیه‌ای یا موضعی را درباره هدف قرار گرفتن بغدادی منتشر نکرده است، اما شمار زیادی از مقامات عراقی، این امر را به عنوان دستاوردی برای خودشان ذکر کرده‌اند.
سی‌ان‌ان در گزارش خود، در ابتدا با اشاره به اینکه نباید انتظار داشت که در صورت مرگ یا حذف شدن البغدادی، داعش دچار فروپاشی شود، به نقل از “جیمز اسپایدر مارکس” ژنرال بازنشسته آمریکایی می‌گوید: این گروه تحول پیدا خواهد کرد و سرکردگان جدیدی پیدا خواهند شد.
این کارشناس آمریکایی بر این باور است که کادر رهبری داعش از ارتش صدام ریشه گرفته است و آنها رهبرانی به شدت آموزش دیده و حرفه‌ای هستند.
همچنین “لورن اسکوایرز” پژوهشگر مؤسسه مطالعات جنگ می‌گوید: داعش احتمالاً یک خط مشخص جانشینی دارد. این گروه همچون یک سازمان بوروکراتیک با کرسی رهبری مشخص است. خواه خود بغدادی این خط جانشینی را مشخص کرده یا مجلس شورا، چنین امری را تدارک دیده باشد.
در این میان باید در نظر داشت که بغدادی دارای دو معاون و یک سخنگو است که احتمال جانشینی یکی از معاونان و پس از وی سخنگوی داعش فراوان است.
بغدادی کابینه‌ای از مشاوران و همچنین دو معاون ارشد دارد: ابومسلم ترکمانی که بر فعالیت‌های داعش در عراق نظارت می‌کند و ابوعلی انباری که مسئولیت عملیات در سوریه را بر عهده دارد. هر دو این افراد، در زمان صدام از جمله افسران ارتش عراق بوده‌اند.
پیتر نیومن، استاد کالج کینگ می‌گوید: این افراد که پیشتر در ارتش صدام خدمت کرده‌اند، به شدت خشن هستند. علاوه بر این، آن‌ها از انضباط و توانایی نظامی نیز برخوردارند.
تحلیلگران معتقدند در صورت مرگ یا کنار گذاشته شدن بغدادی، الترکمانی بختی قوی برای رهبری داعش دارد.
فرد دیگری که ممکن است رهبری داعش را بر عهده بگیرد، محمد العدنانی، سخنگوی ارشد این گروه است.
تحلیلگران می‌گویند، برخی از معاونین البغدادی و همچنین سخنگوی ارشد داعش، زمانی در «کمپ بوکا»، اردوگاهی که تحت نظارت آمریکایی‌ها بود، در زندان بوده‌اند. خود البغدادی نیز چهار سال در اردوگاه مذکور زندانی بوده است.
در صورتی که البغدادی زنده باشد، یک گروه هست که می‌تواند وی را بدون استفاده از حملات هوایی و خشونت کنار بزند. مجلس شورا، در حقیقت نهاد نظارتی داعش به شمار می‌رود. این شورا نه تنها وظیفه اطمینان یافتن از پایبندی فرمانداران به اصول داعش را بر عهده دارد، بلکه می‌تواند وی را از مقام خود برکنار کند.
جاسمین اوپرمن، پژوهشگر کنسرسیوم پژوهش و تحلیل تروریسم می‌گوید: شورای داعش، این حق را دارد که در صورت عدم پایبندی بغدادی به استانداردهای داعش، وی را برکنار کند. اگرچه این اتفاق احتمالاً هرگز نخواهد افتاد، اما همین که چنین امکانی هست، از اهمیت این مجلس حکایت دارد.
وی می‌گوید، اقدامات داعش در گردن زدن گروگان‌های غربی خود، یعنی جیمز فولی، استیون ساتلاف و دیوید هاینس تحت نظارت مجلس شورا انجام گرفته است.

شناسه خبر : 17147

این خبر رو هم ببینید

بلومبرگ: سرکردۀ جدید داعش در استانبول دستگیر شد

روزنامۀ بلومبرگ از قول مقامات ترکیه مدعی شد، سرکردۀ جدید داعش در استانبول توسط پلیس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − هفت =