خانه / علمی / جایگاه چهارم کشور برای دانش آموزان رباتیک کردستان

جایگاه چهارم کشور برای دانش آموزان رباتیک کردستان

تیم رباتیک دانش آموزی استان کردستان توانست عنوان چهارم بزرگترین رقابت دانش آموزی روبوکاپ کشور را به دست آورد

به گزارش خبرگزاری فارس از قروه، اواخر سال ۸۹ بود که کار خود را با ۱۰ دانش‌آموز آغاز کردند، دانش‌آموزانی که برای اولین بار قدم به دنیای ربات‌ها می‌گذاشتند تا آنها را مطیع خود کنند، کارشان را با قطعات کهنه و مستعمل آغاز کردند، هر قطعه الکترونیکی که می‌دیدند، ایده‌ای در ذهن آنها شکل می‌گرفت و با استفاده از آن قسمتی از پازل ربات خود را تکمیل می‌کردند.
 
دانش‌آموزانی که در کنار درس و مدرسه، به دنیای اعجاب برانگیز ربات‌ها گام گذاشتند تا بخشی از اموری را که برای انسان سخت می‌نماید به ربات‌ها واگذار کنند، هوش و نبوغ دانش‌آموز ایرانی اینجا نیز به مدد آنها آمد تا در رسیدن به پله‌های بالاتر یاریگر آنها باشد.
 
در عرض چهار سال پله‌های رشد را یکی پس از دیگری با سرعت و دقت بسیار پیمودند تا به مرحله‌ای رسیدند که ۱۰ دانش‌آموز به ۵۰۰ دانش‌آموز رسیده بود و بسیاری از ناظرانی که بر کار آنها نظارت داشتند، به شگفتی واداشت.
 
اولین قدم رباتیک دانش‌آموزی کردستان در قروه برداشته شد و پس از آن به دیگر شهرستان‌ها رسید، قرار است امسال همه شهرستان‌های این استان رباتیک شوند و این یعنی نفوذ این رشته جذاب و تقریبا جدید در همه شهرستان‌های استان.
 
مسئول رباتیک دانش‌آموزی کردستان، با اشاره به اذعان مسئولین کشوری مبنی بر بالا بودن سطح آموزشی رباتیک در استان کردستان، تصریح کرد: شهرستان قروه به عنوان نخستین شهرستان رباتیکی در کردستان، هم‌اکنون در رده سوم شهرستان برتر کشور در زمینه رباتیک است.
 
وحید عزتی گفت: دانش‌آموزان با استفاده از قطعات مستعمل و دور ریختنی وسایل الکترونیکی، اقدام به ساخت ربات‌هایی کارآمد کرده‌اند که این امر حاکی از استعداد و علاقه کم‌نظیر آنان به این رشته است و لذا حمایت مسئولان در این راستا می‌تواند مشوقی برای تداوم فعالیت آنها باشد.
 
وی برنامه‌ریزی صنایع رباتیک دانش‌آموزی را زیرپوشش قراردادن کل استان تا پایان سال جاری اعلام کرد و افزود: در حال حاضر شهرای قروه، سنندج، دیواندره ، مریوان و کامیاران در زمینه رباتیک فعال هستند.
 
وی حرکت دنیا به سمت نوآوری رباتیک را یادآور شد و افزود: باید از اکنون بر روی استعدادهای کوچک دانش‌آموزان کار کرد تا تولیدکنندگانی خلاق و نوآور برای فردا تربیت شود.
 
به گفته عزتی، در حال حاضر ۵۰۰ دانش‌آموز کردستانی در زمینه رباتیک فعالیت می‌کنند.
 
امسال برای اولین بار دانش‌آموزان کردستانی در رقابت‌های بزرگ روبوکاپ دانش‌آموزی کشور شرکت کردند، رقابتی که ۷۰۰ تیم از استان‌های کشور در آن حضور داشتند.
 
حضور تیم‌های قدرتمند در این رقابت‌ها، هیچ ترسی به دل دانش‌آموزان کردستانی راه نداد، چراکه در آغاز راه بودند و هنوز زمان دارند تا خود را به آنها برسانند.
 
این رقابت‌ها به میزبانی اصفهان برگزار شد و دانش‌آموزان مستعد کردستان توانستند گام نخست حضور خود در میان تیم‌های مطرح کشور را محکم و استوار بردارند. این دانش‌آموزان توانستند با ایستادن در پله چهارم توانایی خود را در عرصه رباتیک به اثبات برسانند.
 
به گفته مسئول رباتیک دانش‌آموزی کردستان، این استان با ۱۱ تیم در رقابت‌های یاد شده حضور یافت که در بین ۷۰۰ تیم شرکت‌کننده، توانستند در مجموع تیمی عنوان چهارم رقابت‌ها را کسب کنند و دو نفر از داوران استان، هر کدام با سوت‌زنی ۸۰ بازی به عضویت کمیته داوری رباتیک کشور درآمدند.
 
عزتی افزود: ربات‌های دانش‌آموزان کردستانی از لحاظ کمیته فنی عنوان بهترین و خلاقانه‌ترین ربات‌ها را به دست آوردند.
 
خلاقانه‌ترین ربات این رقابت‌ها به یاسان کریمی اختصاص داشت، دانش‌آموزی که در مقطع ابتدایی تحصیل می‌کند، این دانش‌آموز با ساخت ربات فوتبالیست، نماد بارز خلاقیت دانش‌آموز کردستانی بود که از کیس و پاور مستعمل رایانه، رباتی را ساخته بود که همه قطعات به کار رفته در آن به غیر از موتور، از قطعات کهنه و دورریختنی ساخته شده بود و این تحسین ناظران رقابت‌ها را برانگیخت و پس از آن بود که این ربات به عنوان خلاقانه‌ترین ربات برگزیده شد.
 
تیم استان کردستان برای اولین بار در این رقابت‌ها حضور یافته بود که کسب این عنوان در اولین حضور، جای امیدواری بسیاری برای حضوری موفق‌تر در سال‌های آینده برای تیم استان دارد.
 
سیروان خالدیان و سعید عزتی هم دو داور کردستانی بودند که در اولین حضور خود ۸۰ بازی را در مراحل اولیه تا نهایی سوت زدند و عملکرد مناسب آنان سبب شد تا بتوانند جزو داوران برتر رقابت‌ها شناخته شده و به عضویت کمیته داوران در بیایند.
 
*رباتیک دانشجویی گام دوم برای کسب مهارت
 
تیم رباتیک دانشجویی کردستان نیز این روزها مشغول آماده‌سازی خود برای حضوری پررنگ در رقابت‌های کشوری است.
 
دانشگاه خیام نیشابور ۲۴ و ۲۵ مهرماه امسال میزبان این رقابت‌ها خواهد بود و تیم دانشجویی کردستان متشکل از ۱۲ دانشجو، در صدد است تا در نخستین حضور خود، قدرتمندانه ظاهر شود.

شناسه خبر : 20637

این خبر رو هم ببینید

کتاب خدمات کردها به اسلام و ایران نوشته شود

معاون امور حوزوی دفتر مقام معظم رهبری از کردستان به عنوان قطعه جواهر از ایران …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × یک =