خانه / دینی / جزئیات نامه آیت الله مکارم شیرازی به شیخ الازهر؛ آماده‌ایم با حضور علمای برجسته دو مذهب، موانع وحدت را بررسی کنیم

جزئیات نامه آیت الله مکارم شیرازی به شیخ الازهر؛ آماده‌ایم با حضور علمای برجسته دو مذهب، موانع وحدت را بررسی کنیم

آیت الله مکارم شیرازی با ارسال نامه‌ای به شیخ دکتر احمد الطیب خواستار تشکیل یک کنفرانس علمی با حضور علمای برجسته هر دو مذهب جهت بررسی موانع وحدت شد

تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۲۱:۳۵
کد مطلب: ۲۰۰۴۷۷
 
آماده‌ایم با حضور علمای برجسته دو مذهب، موانع وحدت را بررسی کنیم
به گزارش خبرگزاری تقریب(تنا)، متن نامه این مرجع تقلید به شرح زیر است؛
 
در آغاز، به دليل بيانات سرشار از متانت شما در ويژه برنامه تلويزيونی «حديث شيخ الازهر» در ماه رمضان سال جاری، که با موضوع اختلافات شيعه و سنی درباره امامت و صحابه بود، از جنابعالی سپاسگزاری می کنم. از تلاش پيوسته شما در تحقق وحدت ميان مسلمانان تشکر می نمايم.
 
ما از برخی سخنان جنابعالی بسيار خرسنديم؛ از جمله اينکه فرموديد: ‌«شيعه سنی، دو بال امت اسلامی هستند و آنچه که اکنون بين شيعه و سنی اتفاق می افتد، تلاشی است برای ضربه زدن به مسلمانان از طريق سلاح (کشتار و جنگ مذهبي)؛ و اينکه «تا زمانی که شيعه و سنی به شهادتين ايمان داشته باشند، الازهر ميان شيعه و سنی تفاوتی قائل نيست». اين سخنان شما در راستای رويه الازهر شريف در نشر مفاهيم اعتدال فکری و اعتقادی می باشد.  اما اجازه بدهيد درباره اين برنامه تلويزيونی چند نکته را بيان کنم:‌
 
اول:‌ در رابطه با مسأله دشنام و بدگويی به برخی صحابه  علاوه بر برخی از فضلای شيعه، – چنانکه جنابعالی اشاره کرديد –  بايد گفت، همه مراجع شيعه نيز از اين کار برائت می جويند. فقط برخی از مردم عوام شيعه که درخور توجه نيز نيستند، به اين کار مبادرت می نمايند.
 
دوم:‌ ما بر اين باوريم که برخی نکات بيان شده از سوی جنابعالی در اين برنامه تلويزيونی در خصوص باورها و اعتقادات شيعه، قابل بحث و مناقشه است.
 
همچنين با وجود احترام فراوانی که برای جنابعالی قائل هستيم، بر اين باوريم که طرح اين مطالب از طريق رسانه‌ها، موجب افزايش اختلافات ميان شيعه و سنی می شود و بسياری از دشمنان اسلام همين مطالب را دستمايه اهداف خودشان خواهند نمود.  ای کاش، اين مسائل در جلسات علمی و غير علنی و با حضور علمای دو مذهب شيعه و سنی، طرح و بررسی می شد، نه در رسانه گروهي.
 
از اين رو،پيشنهاد می کنيم کنفرانس علمی با حضور برجسته ترين علمای دو مذهب شيعه و سنی برگزار شود تا مهم ترين موانع وحدت اسلامی مورد بررسی قرار گرفته و از سوی ديگر مهم ترين اقدامات لازم برای تقويت وحدت اسلامی طرح گردد و در پايان، نتايج اين کنفرانس علمی، به صورت مصوبات الزام آور، برای همگان مورد عمل قرار گيرد.
 
اميدوارم جنابعالی نيز اين پيشنهاد را بپذيريد تا شيعيان ناچار نشوند از طريق رسانه های گروهی و شبکه های ماهواره ای به اشکالات بيان شده از سوی شما نسبت به مذهب شيعه، پاسخ دهند.
 
در پايان بار ديگر از شما تشکر می کنم که مسير وحدت ميان مسلمانان را همچنان ادامه می دهيد. برای جنابعالی توفيق و لطف بيشتر الهی را خواستارم.
 
قم – ناصر مکارم شيرازی
۲۹ رمضان المبارک ۱۴۳۶

شناسه خبر : 5531

این خبر رو هم ببینید

با اهانت و ساخت فیلمهای دروغین نمی توان نور و حقیقت رسول اکرم را از نظرها پنهان کرد

عضو شورای مدارس علوم دینی اهل سنت بیان داشت: در فیلم های دروغین مطالبی از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + 4 =