خانه / فرهنگی / جوانان ایرانی تشنه الگوها و اسطوره‌های ایرانی هستند  

جوانان ایرانی تشنه الگوها و اسطوره‌های ایرانی هستند  

موسیقی‌دان جوان کردستانی گفت: جوانان ایرانی تشنه الگوها و اسطوره‌های ایرانی هستند.
 

فواد پیشوا مدیر نخستین مؤسسه فرهنگی و هنری حوزه موسیقی کردستان اظهار کرد: کردستان مهد موسیقی ایران زمین بوده و خدمات موسیقی‌دانان کرد به فرهنگ و هنر ایران زمین انکارناپذیر است.
وی افزود: متأسفانه به دلیل برخی بروکراسی‌های اداری و نگاه‌های محدود و شخصی برخی کارشناسان در سطح دستگاه‌های فرهنگی شاهد طولانی‌ شدن روند صدور مجوز برای اجرای کنسرت و اجراهای عمومی برای خواننده‌ها و موسیقی‌دانان جوان هستیم که این مهم زمینه را برای گسترش فعالیت‌های زیرزمینی و هنجارشکن فراهم می‌کند.
مدیر مؤسسه فرهنگی و هنری آوای باران ادامه داد: موسیقی کردی یکی از غنی‌ترین موسیقی‌های ایران زمین بوده و بدون شک با پرداختن به اصول و ریشه‌ها و جلب توجه مخاطبان به ویژه پاسخگویی به نیاز جوانان مشتاق و علاقه‌مند به موسیقی می‌توان بسیاری از تهدیدها را تبدیل به فرصت کرد.
پیشوا تأکید کرد: جوانان ایرانی تشنه الگوها و اسطوره‌های ایرانی هستند لذا باید در قالب هنر پرمخاطب موسیقی زمینه را برای این آشنایی فراهم کرد و این مهم نیز با بهره‌ گرفتن از اشعار غنی و استفاده از آداب و سنن فولکلوریک میسر خواهد شد.
این موسیقی‌دان و خواننده جوان کردستانی در بخشی دیگر از سخنان خود به صدمات وارد شده به حوزه موسیقی ایران اسلامی به ویژه استان کردستان در خصوص مهاجرت فعالان این عرصه به خارج از کشور اشاره کرد و گفت: به عنوان مثال جوانان توانمند حوزه موسیقی کردستان به کشورهای همسایه مهاجرت می‌کنند اما در آن کشورها هنرمند متعهد و تعهد هنری وجود نداشته و مقاصد سیاسی، سودجویی‌های حزبی و منافع مالی مهم است.
وی افزود: بدون شک فعالان حوزه موسیقی در شهرها و استان‌های مختلف کشور با کمک اصحاب رسانه و دیگر متولیان این حوزه می‌توانند گروه‌های منسجمی را تشکیل دهند که تمامی هجمه‌ها و فعالیت‌های گروه‌های متمول و با امکانات و تجهیزات روز دنیا در کشورهای همسایه و دیگر نقاط جهان را خنثی نموده و هنر متعهد ایرانی را به همگان معرفی نماید.
پیشوا عنوان داشت: در همین راستا و با توجه به احساس مسئولیت در حوزه کاری و عشق و ارادت به فرهنگ و هنر ایران زمین به کمک تعدادی از فعالان حوزه فرهنگ و هنر استان کردستان اقدام به راه‌اندازی نخستین مؤسسه فرهنگی و هنری در حوزه موسیقی استان نمودیم.
وی افزود: این مؤسسه فعالیت‌های منسجم خود را در برگزاری کنسرت‌های موسیقی و تهیه آلبوم موسیقی برای هنرمندان کردستانی و حتی دیگر هنرمندان کشور عملیاتی خواهد کرد و امید است بتوانیم دغدغه فعالان عرصه موسیقی استان به ویژه جوانان فعال این حوزه در خصوص حمایت مادی و معنوی و موانع بروکراسی اداری را رفع نماییم.
پیشوا همچنین از برگزاری چهارمین کنسرت گروه باران در شهر سنندج همزمان با ایام ماه ربیع‌الأول و در روزهای نهم، دهم و یازدهم بهمن ماه در پردیس سینمایی سنندج و با همکاری حوزه هنری استان خبر داد.
گفتنی است؛ فواد پیشوا موسیقی‌دان جوان سنندجی تحصیلکرده دانشکده موسیقی تهران بوده و تاکنون افتخارات زیادی را در این حوزه برای استان کردستان و ایران اسلامی به ارمغان آورده است که از جمله می‌توان به کسب رتبه برتر نخستین جشنواره موسیقی ملی جوان، کسب رتبه برتر جشنواره اقوام ایرانی، کسب سه عنوان برتر جشنواره سراسری موسیقی کردی و برپایی ۵ کنسرت در پایتخت و نخستین کنسرت پاپ کردی در تهران را نام برد.
این موسیقی‌دان جوان کردستانی همچنین در هفته‌های فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در کشورهای اکراین، یونان، ترکیه و لبنان حضوری موفق داشته و به عنوان نماینده جوانان ایرانی در این کشورها به اجرای عمومی پرداخته است.
 

شناسه خبر : 10385

این خبر رو هم ببینید

سروده‌های شعرای کُرد، مصداق ارادت اهل سنت به امام مهربانی‌ها

 هنر و ادبیات از عرصه‌های عمده ظهور و تجلی اعتقادات و باورهای دینی، مذهبی و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه − 4 =